Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Daire, Apartman Tadilatı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Daire, Apartman Tadilatı

Daire, Apartman Tadilatı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Evinizin tadilatı için doğru ustayı bulmak

İster evinizde daha fazla alana sahip olmak ister mevcut yapıyı güzelleştirmek isteyin, uygulayacağınız tadilat projesinin evinizin görünümü ve değeri üzerinde ciddi etkisi olacaktır. Evinizin mutfağını açık mutfağa veya garajınızı yatak odasına dönüştürmek gibi tadilat projeleriniz için doğru ustayı bulmanız büyük önem arz etmektedir. Biz bazılarıyla görüştük.

Wilio tarafından tavsiye edilen deneyimli ustalardan, doğru kararı verebilmek için bilmeniz gereken önemli konuları öğrenin:

 • Seçeceğiniz ustanın daha önce sizin projenize benzer projelerde çalışıp çalışmadığını öğrenin.
 • Potansiyel ustadan memnun kalacağınızdan emin olun.
 • Akreditasyona sahip olmanın yanı sıra deneyimli olmasına da dikkat edin.
 • Fiyat teklif alın ve buna tüm giderlerin dahil edildiğinden emin olun.
 • Bir ödeme planı oluşturun.
 • Ustanın inşaat ruhsatı ve inşaat yönetmelikleri hakkında yeterli bilgi sahibi olup olmadığını teyit edin.
 • Proje tamamlandıktan sonra ustanın olası kusurlara karşı tadilatı baştan sona kontrol ettiğinden emin olun.

Bu konular üzerinde düşünmek usta ile görüşürken ve fiyat teklifi alırken neye odaklanmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır. Projeniz için doğru kişiyi bulmak konusunda daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

 • Seçeceğiniz ustanın sizin projenize benzer projeler üzerinde çalışıp çalışmadığını öğrenin.

Tadilat projeleri basit ve sıradan projeler değildir. İster kullanılmayan bir odayı banyoya çevirmek ister hoşunuza gitmeyen bir bodrum katını içinde ev sineması bulunan kullanışlı bir alana dönüştürmek olsun, her proje kendine özgü işler gerektirecektir.

Tadilatınız için bir uzman ararken, sizinkine benzer projeleri uygulamış olanlarla görüşmek akıllıca olacaktır. Örneğin, garajınızı yeniden tasarlamak istiyorsanız ona uygun bir usta bulun. Bir tadilat ustasının becerilerinin sizin projenize uygun olup olmadığını öğrenmenin birkaç yolu vardır. Size uygun tadilat ustalarını bulabileceğiniz Wilio sitesinde ustalar hakkında eski müşterilerinin bıraktığı yorumları okuyarak bilgi edinebileceğiniz gibi, işe almayı düşündüğünüz ustanın önceki projelerinin örneklerini de görmenizde yarar vardır. Size tamamladıkları projelerin resimlerini göstermelerini isteyebilirsiniz. Ancak en iyi seçenek potansiyel ustanız aracılığıyla tamamlanmış proje alanının ziyaret edilmesi ve yerinde görülmesidir. Görüştüğünüz ustanın buna açık olması gerekmektedir.

Wilio'da 160'tan fazla olumlu yorumu bulunan Levent usta bu konuda şunları söyledi: “Yaptığı işle övünen her kaliteli usta, sizin eski müşterileriyle iletişim kurmanızı sağlamaktan memnuniyet duyar. İyi bir iş çıkardığımda ve müşteri bundan memnun kaldığında, gelecekteki projelerim için referans olup olmayacağını sorarım. Bir usta hakkında fikir sahibi olmak için tamamlanmış bir projeyi yerinde görmekten daha iyi bir yöntem yoktur.”

Levent ustanın da söylediği gibi, “tamamlanmış bir projeyi görmenin yanı sıra devam eden bir projeyi incelemek de paha biçilmez bir tecrübedir. Dolayısıyla, bir ustayla görüşürken yapabileceğiniz bir diğer şey, devam eden projeleri olup olmadığını ve eğer varsa bunu görüp göremeyeceğinizi sormaktır. Bu şekilde sadece güzel görünen tamamlanmış bir işi değil, işin yapılış aşamalarını da görmüş olursunuz.

Perde gerisinde işler iyi yürüyor olabilir. Ancak gözünüzle görerek çalışacağınız firmanın organize bir kurum olup olmadığını öğrenip, geçmişi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.”

Potansiyel hizmet sağlayıcıdan memnun kalacağınızdan emin olun

Ayrıca, işe almayı değerledirdiğiniz ustaların ve inşaatçıların bilgi ve tecrübe sahibi olup olmadıklarını da öğrenmelisiniz.

Yapılacak iş alanında ne kadar iyi olduğunu değerlendirmelisiniz.

Potansiyel ustayla ilk görüşmenizde bunu teyit edebilirsiniz.

 • Telefonda kibar konuşuyorlar mı?
 • Planlanan zamanda toplantılara geliyorlar mı?
 • Proje hakkında yeterince soru soruyorlar mı?

Yeniden tasarım projeleri pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bazı projeler sadece birkaç gün sürerken, bazılarının baştan sona tamamlanması birkaç hafta sürebilir. Bu süreç boyunca iyi iletişimin sürdürülmesi önem arzetmektedir. Ustalarla iyi arkadaş olmak zorunda değilsiniz, ancak profesyonel bir iş ilişkisi tesis edebilmelisiniz. Karşılaşılabilecek sorunlar hakkında rahatlıkla açık bir şekilde konuşabilmelisiniz.

Wilio'da 350'den fazla olumlu değerlendirmesi bulunan Erol usta bu konuda şunları söyledi: “Bir tadilat uzmanıyla iyi ilişkiler kurmak, mülk sahipleri için gerçekten önemlidir. Birkaç hafta onların evinde bulunacaksanız, onlarla iyi iletişim kurmak zorundasının. Küçük bir iletişim sorunu, işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirmek için yeterlidir ve tüm işler bir soruna dönüşebilir. Medeni bir şekilde oturup konuşabiliyorsanız, işler daha pürüzsüz ilerleyecektir. "
Bölgenizdeki profesyonel tadilat uzmanlarıyla tanışmanıza, ücretsiz fiyat teklifi almanıza ve günün fırsatlarlarını yakalamanıza yardımcı olacağız. Yapılacak iş hakkında fikir sahibi olursanız projeniz için seçeceğiniz ustaların ne kadar nitelikli olduklarını anlayabilirsiniz.

Akreditasyonun yanı sıra deneyime de dikkat edin

Tadilat ustaları hakkındaki geri bildirimler, müşteri değerlendirmeleri ve ustalarla iyi ilişki tesis edebilmeniz bir yana soru sormaktan kesinlikle çekinmeyin. Sahip oldukları nitelikler, bu işte ne kadar süredir çalıştıkları ve sizin projenizi ne şekilde uygulayacakları konularında sorularınızı uygun bir üslupla sorabilirsiniz. Ayrıca, tadilat ustasının herhangi bir meslek örgütüne üye olup olmadığını veya akreditasyonu bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Bina tadilatı alanında çalışan inşaatçılar, bazı meslek örgütlerine üye olabilirler.

Türkiye Müteahhitler Birliği: Üye olan inşaat firmaları belli standartları yerine getirmekte olup, denetime de açıktırlar. Dolayısıyla bu meslek örgütüne profesyonel firmalar üye olmaktadır.

Birlik üyesi firmalar, uluslararası müteahhit olarak faaliyet göstermekte, pek çoğu küresel düzeyde tanınmaktadır. Bu firmalar yurtiçindeki inşaat işlerinin önemli bölümünü gerçekleştiren, mesleki standartlara ve iş etiğine bağlı firmalardır.

Böyle bir birliğe üye olması, firmanın yetkin ve başarılı olduğunun göstergesidir.

Bununla birlikte, bu tür meslek örgülerine üye olmayan birçok deneyimli inşaatçı da bulunmaktadır. Nitekim bu meslek örgütlerine üye olmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

İnşaatçının deneyimini ölçmek için kendi değerlendirme standartlarınızı uygulayın. Bir meslek örgütüne üyeliği ise tercih için ilave bir neden olarak değerlendirin.

Hasan usta bu konuda şunları söyledi: “Bazı meslek örgütleri, üye bir inşaat firması ile anlaşan mülk sahiplerine sigorta güvencesi gibi pratik avantajlar sağlamaktadır. Bazı mülk sahipleri böyle bir güvence elde edip rahatlamak ister. Bazı meslek örgütlerine üyelik ise inşaat firmaları için reklam ve müşteri bulmak açısından avantaj sağlamakta, dolayısıyla bu müşteriler için bir anlam ifade etmemektedir. İnşaatçı arayan bir mülk sahibi olsaydım, meslek örgütüne üye olanlardan başlardım.”

Fiyat teklifi alın ve buna tüm giderlerin dahil edildiğinden emin olun

Potansiyel firmalarla yüz yüze görüşmeniz ve en az üç firmadan teklif almanızı tavsiye ediyoruz. Size verecekleri fiyat tekliflerindeki detaylar kaydedecekleri ilerleme hakkında fikir verecektir. Tüm tekliflerin, malzeme, işçilik, taşeron giderleri ve KDV gibi unsurları içerip içermediğini kontrol edin.

Teklifleri doğru şekilde kıyaslamanın tek yolu, benzer unsurları içerenler arasında karşılaştırma yapmaktır. Tadilat sırasında, örneğin süpürgelikler ve kapı çerçeveleri gibi birçok şeyin elden geçirilmesini isiyorsanız bunların hesaplamalara dahil edilmesi gerekmektedir. Sizin ve tadilat firmasının, ortaya çıkacak sonucun nasıl görünmesi gerektiği konusunda fikir birliğinde olmanız elzemdir.

Fiyat tekliflerini doğru şekilde kıyaslamanın tek yolu, benzer unsurları içerenler arasında karşılaştırma yapmaktır. Birkaç fiyat teklifi almak, makul olmayan bir şekilde düşük tutulan teklifi farketmenize yardımcı olacaktır. Bu konuda Hasan usta şunu söylüyor: “Doğru bir fiyat teklifi almak gerçekten önemlidir. Seçeneklerdeki her şeyi listeliyorum, malzeme ve işçilik gibi ayrı ayrı kalemlere ayırıyorum. Ve tüm işler tamamlandığında ödenecek nihai tutar belli olacak, bu şekilde hata yapma ihtimali ortadan kalkacaktır. Bazen müşterilerin benimkinde oldukça düşük fiyat teklifleri aldıklarını gördüm. Bana fiyat teklifimi düşürüp düşürmeyeceğimi soranlar oldu. Ama benim cevabım her zaman 'hayır' olmuştur. Diğer tekliflerin daha düşük olduğunu biliyorum, çünkü doğru malzemeleri kullanmayacaklar veya işin ilerleyen bölümlerinde ilave maliyetler çıkarmaya çalışacaklar.” Hasan ustanın söylediği gibi, eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, belki de gerçek değildir.

Ödeme planı oluşturun

Doğru ve yazılı bir fiyat teklifine istinaden nihai fiyat üzerinde anlaştıktan sonra, size uygun bir ödeme planı oluşturduğunuzdan emin olun. İtibarlı bir inşaat firması genellikle yüksek maliyetli bir projenin tüm ödemesinin önceden yapılmasını beklemeyecek, talep de etmeyecektir.

Projenin büyüklüğüne ve kapsamına bağlı olarak, küçük bir miktar depozito ödemesi yapılabilmektedir. Birçok büyük inşaat firması, malzeme satın almak için avansa ihtiyaç duymaz. Ancak, büyük bir proje üstlenen daha küçük çaplı bir firmanın belli bir miktar peşinat alması normaldir.

Levent usta, "Depozito ödenmesi normaldir, ancak ödemeden önce birkaç gün beklemenizi tavsiye ederim. İşe başlama takvimini öğrenin, inşaatçılar proje alanına zamanlıca gelmeli ve erken ayrılmamalıdırlar. İşin başlamasıyla gidişattan memnunsanız depozito ödeyebilirsiniz.” diyor.

Bazı inşaatçılar, inşaat tamamlanmadan ödeme talep etmeyebilirler. Ancak en çok başvurulan ödeme yöntemi, projenin çeşitli aşamaları tamamladıkça işin standartlara uygun yapıldığının yetkililer tarafından teyit edilmesi sonrasında müşterinin belli bir taksit planına göre ödeme yapmasıdır. Bazı satıcılar, özellikle aylık veya haftalık ödemeleri tercih edebilir. Öte yandan, bazı firmalar, uzun soluklu projelerde malzeme gidelerini karşılamak, taşeronlara ve işçilere ödeme yapmak için haftalık veya aylık ödeme yapılmasını da talep edebilmektedirler.

Bazı firmalar, proje bittikten sonra son kontroller yapılıp işin standartlara uygun olduğu teyit edilinceye kadar belli bir tutarın (genelde tüm proje maliyetinin %2-5 kadarı) ev sahibinde kalmasını kabul etmektedirler.

Erol usta yüklenici firmanın ve mülk sahibinin bir araya gelmesi, sözleşmeyi hazırlaması ve imzalamasının doğru bir yöntem olduğunu düşünüyor. Bu sözleşme, her iki tarafın da bu süreçten memnun kalmasını sağlamak amacıyla detaylı bir ödeme planı da içermelidir. “Bir araya gelmeniz ve iki tarafı da memnun edecek bir formül bulmanız gerekiyor. İş sadece bir hafta kadar sürerse, tüm işler tamamlandıktan sonra ödemenin yapılmasından memnuniyet duyarım. Daha uzun sürerse, her aşamada düzenli olarak ödeme yapılmasını tercih ederim. Yazılı bir sözleşme yapmak ve projeyi ona göre yürütmek en ideal yöntemdir.

Bu şekilde yanlış anlaşılmalar yaşanmaz.” Yüksek miktardaki ödemeler için, yüklenici firmaların banka çeki veya banka havalesi kabul etmesi yaygındır.

Tedarikçinin inşaat ruhsatı ve inşaat yönetmelikleri hakkındaki bilgilerini kontrol edin

Pek çok tadilat projesi inşaat ruhsatı gerektirmez. Ancak, evinizde yapacağınız tadilat binanın dış yapısında değişikliğe yol açacaksa veya eviniz koruma alanı veya sit alanı içinde yer alıyorsa bu durumda yetkili kurumlardan inşaat ruhsatı almanız gerekmektedir.

Bulunduğunuz bölgenin inşaat ruhsatı veren yetkili birimine başvurarak projenizin özel bir ruhsat gerektirip gerektirmediğini kontrol edin.

Öte yandan, tadilat projeniz için çoğunlukla bir inşaat ruhsatı gerekmese de, yapacağınız tadilat işleminin bina yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir. İnşaat ruhsatlarında, yapılacak tadilatın binaların genel görünümlerine, bulundukları bölgenin yapılaşmasına ve sokağın konumuna olası etkileri gibi hususlar dikkate alınır. Yapı yönetmeliklerinde ise yapılacak tadilatın tasarım ve standartlara uygunluğu ile ilgili kurallar belirlenir, binayı kullanacak olanların güvenliği dikkate alınır. Ayrıca enerji verimliliği ve engelliler için rahat erişim gibi hususlar yerine getirilmesi gereken şartlardandır.

İnşaat ruhsatının gerekli olmadığı durumlarda bile ilgili kurumdan yetkililer inşaatın işleyişini ve tadilatın yönetmeliklere uygun olarak yürütülüp yürütülmediğini teftişe gelebilirler. Bu durumda tadilat projeniz ile ilgili rapor vermeniz gerekecektir. Bu nedenle, herhangi bir tadilat projesine başlamadan önce olası bir teftiş durumundan haberdar olmak için, yüklenici firmanızın yetkililer ile iletişime geçmiş olduğundan emin olun. Yüklenicinizin olası bir teftişte kanıt olması açısından, tadilatın yönetmeliklere uygun olarak yapıldığını belgelemek için tadilat aşamalarının fotoğrafını çekmesi gerekir. Ayrıca kolonlarla ilgili değişiklik yapmak istiyorsanız, hangi prosedürleri takip etmeniz gerektiğini belirten bir rapora ihtiyacınız vardır.

Profesyonel yükleniciler en son yönetmeliklerin projenize nasıl uygulanacağı ve projenizin bölge planlama kurumu tarafından nasıl değerlendirileceği hakkında bilgileri olur, ayrıca projenizin yönetmeliklere uygun şekilde yürütülebilmesi konusunda tavsiye alabilecekleri yerel yetkilileri de tanıyabilirler.

İnşaat ruhsatının gerekli olup olmadığı konusunda bilgisi sahibi olmayan yüklenici firmalara karşı dikkatli olun, çünkü yönetmelikleri ihlal etttiğiniz gerekçesiyle para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Levent usta şunu ifade ediyor: "Yerel planlama kurumu yetkililerini çok iyi tanıyorum, proje devam ederken kontrole gelen müfettişler çalışmalarımı takdir ediyorlar. Çünkü iyi iş çıkardığımı biliyorlar. Bu güven sayesinde işleri daha kolay yürütüyorum. Ancak, bazen projelerde çeşitli gecikmeler yaşanabiliyor. Örneğin, bazı müşteriler proje uygulaması sırasında mülklerinde yaşamaya devam ediyorlar. Bu nedenle müfettişlerin projeyi teftiş tarihinlerinde erteleme yaşanabiliyor. Böylece tadilatta bir sonraki aşamaya geçemiyorsunuz. Bu gibi durumlarda belediye müfettişlerindense özel yetkili müfettişlerle çalışmak daha iyi olabilir.”

Projeyi tamamlamadan önce yüklenici firmanızın muhtemel kusurları kontrol ettiğinden emin olun
Büyük çaplı tamirat ve tadilat projelerinde çeşitli sorunlar yaşanması ihtimali yüksektir. Bu sorunlar genellikle işin tamamlanmasından sonra ortaya çıkabilir. Bu durumda, bu sorunların giderilmesi konusunda da güvence veren bir yüklenici ile anlaşma yapmanız yararınıza olacaktır.

Bazı yükleniciler proje sonrası oluşabilecek sorunların çözümü için verdikleri güvenceyi sözleşmede belirtirler, bazıları ise bu konuda sadece sözlü güvence verirler. Levent usta: “Ben, tüm sorunlar çözülünceye kadar proje tutarının %5'ini müşterimde bırakırım. Her zaman proje sonrasında sorunlar ortaya çıkar, bu sorunları tespit edip çözülmesini istemek müşterinin hakkıdır ve bu sorunlardan ustayı sorumlu tutmaları doğaldır. Dünyanın en iyi ustası bile bir yerlerde hata yapar.”

Bu nedenle, eksik kalan ayrıntılar, boyamada olabilecek renk uyumsuzluğu gibi durumları tespit edip bildirmeleri için müşterilerime zaman tanırım. Her şeyin düzgün olup olmadığını kontrol etmek için genellikle proje bittikten bir ay sonra kontrole giderim, bir sorun görünmüyorsa son ödemeyi de tahsil ederim."

Projeniz için anlaşmayı düşündüğünüz yüklenicinin proje sonrası sorunların giderilmesi için size güvence verdiğinden emin olun. Eğer yüklenici daha önce tamamladığı projelerin sahipleriyle iletişime geçmenizde bir sakınca görmüyorsa, bu onun önceki müşterileriyle iyi ilişkileri olduğunun, yaptığı işe güvendiğinin ve proje sonrasında çıkan sorunları sorunsuz bir şekilde çözdüğünün bir işaretidir. Bazı yüklenici firmalar tamamladıkları projeler için 5 ya da 10 yıllık garanti verirler. Bu tür garantilerin sözleşmede yer aldığından emin olun. Sözleşmede yer alan garantiler sözlü garantilerden daha güvenilirdir. Uzun yıllardır inşaat alanında faaliyet gösteren ve müşterilerinin memnuniyetini kazanmış yüklenici firmalarla bu tür garantiler içeren proje sözleşmeleri imzalamak müşterilerin yararınadır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Evinizi yenilemek büyük bir karardır, ancak aynı zamanda heyecan verici ve ödüllendirici bir karardır. Bu kararı verme sürecindeyken, yapılması gerekenleri ve projeye ne kadar zaman harcamak istediğinizi düşünmek önemlidir. Zemin değiştirme ve boyamadan tamamen yeniden yapılanmaya kadar, alanınız için ne tür yenilemelerin işe yarayabileceği konusunda size bazı tavsiyelerde bulunarak yardımcı olabiliriz!