Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Cephe Temizliği

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Cephe Temizliği

Cephe Temizliği kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Cephe temizliği

SIVADAN METALE KADAR CEPHELERİN VERİMLİ TEMİZLİĞİ

Bir binanın dış cephesinin bakımı, değerinin artmasına yardımcı olur. Cephelerden kiri çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Bununla birlikte, ilgili teknoloji uygulanırken yüzey dikkate alınmalıdır. Hasarı önlemek için bu gereklidir.

Tekniklere ve düzenlemelere genel bakış:
 • Cephe temizliği
 • Sıcak su ve buhar
 • Farklı tip cephelerin temizliği
 • Parçacıklar ve kuru buz

Standart: Sıcak su ve buharla temizlik

Cepheler binaların amiral gemileridir. Bunlar genellikle farklı malzemelerden yapılmış geniş ve karmaşık yüzeylerdir. Yıllardır dış etkenlere maruz kalan kirler yerleşip hava koşullarını hızlandırabilir.

Sıcak su ile yüksek basınçlı temizleyiciler, düşük su tüketimi ile yüksek temizleme performansları sayesinde cepheleri temizlemede verimli ve ekonomik bir yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Treyler tabanlı varyantlar için, elektrik ve su şebekesinden bağımsız olarak kendi kendine yeten çalışma da mümkündür.

Yüksek basınçlı sıcak su arıtıcılarının yüksek basınçlı soğuk su arıtıcılara göre avantajları iki yönden kaynaklanmaktadır:

Daha yüksek sıcaklık nedeniyle artan temizleme performansı

Kullanıcı, yüksek basınçlı bir soğuk su arıtma cihazından farklı olarak, su hacimleri ve basınçlarına ek olarak, sıcaklık faktörünü sıcak su makinelerinde de kullanabilir. Temizleme 60 ila 80 ° C arasındaki bir sıcaklık aralığında gerçekleştirilirse, bu, çökelmiş kirliliklerin ve birikintilerin önemli ölçüde daha hızlı ayrışmasına yol açar. Yağ, gres ve kurumun temizlenmesi daha kolaydır. Yosun ve liken köklerini çıkarmak için derinlik penetrasyonu da daha yüksektir, böylece yeniden büyümelerini önler.

Özellikle yumuşak temizlik için buhar aşaması

Sıcak suyla yüksek basınçlı temizleyicileri kullanırken son ipucu buhar aşamasıdır: Su hacmi yarıya indirilir ve 155 ° C'ye kadar buhar çıkarılır. Temizleme çok yoğundur, boya veya bitümlü kaplamalar gibi inatçı kirleri bile etkili bir şekilde temizler. Düşük çalışma basıncı hassas yüzeyleri korur.

Doğru teknolojiyi seçin, cepheye zarar vermekten kaçının

Hangi cephe malzemesi kullanılırsa kullanılsın - doğru teknolojiyi seçmek için, numune alanı önceden kapsamlı bir şekilde test edilmelidir. Cephe asitlere duyarlı mı, suyu emiyor mu? Hangi temizlik maddesi istenilen etkiyi, hangi yoğunluk ve zamanda sağlar? Önceden tedbirli hareket edenler, istenen sonucu elde edecek ve yanlış temizlik maddesinin neden olabileceği problemlerden veya diğer kalıcı hasarlardan kaçınacaktır.

Her şey malzeme ile ilgilidir: Farklı cephe türlerinin temizlenmesi

Temizlik maddeleri sayesinde artan etki

Temizlik maddesi, gerekirse yüksek basınçlı temizleyicinin etkisini daha da artırabilir. Uygulama için sözde iki aşamalı yöntem tavsiye edilir. Burada önce bir temizlik maddesi uygulanır ve uygulama süresi dolduktan sonra yüksek basınç altında yıkanır. Ancak temizlik maddesi seçerken yüzeyin kalitesi dikkate alınmalıdır.

Doğal ve yapay taş cepheler

Doğal ve yapay taş aside duyarlı varyantlarda (mermer, dolomit, traverten, Jurassic, Solnhofen plakalar, kalkerli doğal taşlar ve ayrıca çimento yapay taşlar) ve aside dayanıklı varyantlarda (granit, arduvaz, tuğla, fayans, klinker) bulunur. Genelde sıcak su veya basınçlı buhar da yapay ve doğal taş için kullanılabilir. Ancak, aside duyarlı yüzeyler için temizlik maddesi bazik veya nötr olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce, malzemenin gözenekli, yani emici olup olmadığının anlaşılması gerekir - öyleyse, temizlik maddesini kullanmadan önce bunları su ile doldurmak gerekir, aksi takdirde malzeme içine nüfuz eder ve hasara neden olabilir.

Yüzey suya çok duyarlıysa veya kirlilik özellikle şiddetliyse, örn. Graffiti, kuru buz, istenilen temizlik sonucunu hızlı ve yumuşak bir şekilde elde etmede çok etkilidir.

Alçı cepheler için, genellikle bir buhar aşaması ile birlikte basınçlı sıcak su önerilir. Yöntem yumuşaktır ve mükemmel temizleme gücü sağlar. Ancak, tek bir yerde çalışmak, boyanın çözülmesini önlemek için çok fazla zaman almamalıdır. Düz nozul, yüzeyi korumak için yüksek basınç kullanıldığında kendini kanıtlamıştır, çünkü seçici basınç, doğru çalışma mesafesinde çok yükselmez.

Her iki durumda da, kullanıcı sözde tükenmeyi önlemek için yukarıdan aşağıya temizlik yapmalıdır - yani, zaten temizlenmiş bir alana düşen atık su damlalarını. Her iki yöntemin de çok kısa kuruma süreleri, aşağıdaki işlerin hemen ardından yapılabileceği anlamına gelir. Gerekirse, kurum ve yağları çıkarmak için nötr bir deterjan kullanılabilir. Yüzey işlemi için hafif alkali bir temizlik maddesi kullanılabilir.

Ahşap cepheler

Ahşap, muhtemelen en uzun süredir kullanılan cephe malzemelerinden biridir ve hala çok popülerdir. İşlenmemiş ahşap, hava koşullarını hızlı bir şekilde gösterir, işlenmiş ahşap, nanopartiküller gibi katkı maddeleri ile hava koşullarına karşı korunur. Tek tip bir görünüm elde etmek için bu kaplama düzenli olarak yenilenmelidir.

İşlenmemiş ahşap cephelere homojen bir görünüm kazandırmak isteyenler, sıcak su ile yüksek basınçlı temizleyici ile mükemmel sonuçlar elde edebilir. Bununla birlikte, cephenin tamamen sızdırmaz olmasını veya hiçbir bileşenin hasar görmemesini sağlamak için özen gösterilmelidir. Çalışmada ayrıca ahşabın temizlendikten sonra yeterince kuruyabilmesi için dondan korunma dönemi seçilmelidir. Sağlam parke cepheler söz konusu olduğunda, 100 barlık bir basınç değerini kanıtlamıştır. Ladin veya ladinden daha hassas ahşaplar için 50 barlık bir basınç önerilir.

Temizleme sonucunu iyileştirmek için nötr bir ahşap temizleyici kullanılabilir.

Metal cepheler

Metal cepheler de düzenli temizlik gerektirir. Alüminyum, korozyona karşı koruyan bir doğal oksit tabakası oluşumunda üstündür. Anotlanmış alüminyum için bu oksit tabakası yapay olarak yapılır ve bu da malzemeyi özellikle dayanıklı hale getirir. Bununla birlikte, yüzey hem asit hem de alkalilere karşı hassastır. Hasarı önlemek için nötr temizleyiciler önerilir. Önceden numune alanı oluşturularak temizlik öncesi ve sonrası ölçümler alınmalıdır.

Boyalı metal cephelerde, sözde tebeşiri (solmuş pigmentler nedeniyle beyaz lekeler) çıkarmak gerekir. Bu hoş olmayan görünümle başa çıkmak için, zımpara katkılı temizlik maddelerinin yanı sıra uygun cephe pedleri kullanmak mümkündür. İş manuel olarak veya elektrikli, manuel olarak çalıştırılan parlatma makineleri kullanılarak gerçekleştirilir. Temizlik için yüksek basınç teknolojisini kullanmak isteyenler, doğal kıl fırçaları veya poliamid fırçalar (sabit veya döner) kullanmalıdır. Fırçanın yanındaki büyük delikten yalnızca düşük basınçlı su akar. Böylece cephenin arkasındaki yalıtım katmanına yüksek basınçlı su girme riski yoktur.

Fırçanın yanındaki büyük delikten yalnızca düşük basınçlı su akar. Böylece cephenin arkasındaki yalıtım katmanına yüksek basınçlı su girme riski yoktur.

Gereksinimler ve düzenlemeler

Cephe temizliği her zaman halka açık bir yerde yapılır; bu, bir yerden bir yere ve ülkeden ülkeye değişen gereksinimler ve düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmanın önemli olduğu anlamına gelir. Atık su tahliyesi her durumda onaya tabidir. Sadece kirli su ise süzüldükten sonra boşaltılabilir. Toplanan katı maddeler atılmalıdır. Deterjan kullanılmışsa, su toplanmalı, filtrelenmeli ve nötralize edilmelidir. Püskürtücülerin kullanımı, toz, gürültü veya egzoz gazlarının mevcudiyeti ile ilgili olarak da ilgili yönetmeliklere uyulmalıdır.

Özel durumlar için: Parçacıklar ve kuru buz

Parçacık püskürtme ve kuru buz, özellikle cepheye aşırı güç verilmeyecekse veya su tasarrufu yöntemleri gerekiyorsa, yüksek basınçlı temizlemeye hoş bir alternatiftir. Ayrıca, temizlik maddesi kullanılmaması gerekiyorsa veya atık su hacminde bir sınır varsa, yüksek basınçlı temizleyicilere iyi bir alternatiftirler. Parçacık püskürtme ve kuru buz gibi her iki yöntem de grafiti gibi ağır kirlenmeyi gidermek için uygundur.

Partikül püskürtme

Düşük basınçlı partikülleri patlatırken, jet tabancasına endüstriyel bir kompresör aracılığıyla basınçlı hava verilir. Ayrıca tozu birleştirmek için karıştırma odasındaki havaya çok ince, yumuşak bir püskürtücü ve su eklenir. Sprey seçiminde önemli bir faktör, sertliği ve tane boyutunun kirlenme ve cephenin orijinal yüzeyi için ayrı ayrı seçilmesi gerektiğidir. Hava, su ve püskürtme araçlarının karışımı, tabancanın memesinden çıkar, hava basıncı, su hacmi ve püskürtme aracı ayrı ayrı ayarlanabilir. Bu sayede minimum aşınma ile yüzeylerin temizlenmesi mümkündür.

Kuru buz püskürtme

Kuru buz püskürtme, buz topaklarını hava püskürtme ünitesine enjekte eden bir patlatıcı, ayrıca tetiğe sahip bir püskürtme hortumu ve içinden hava ve buz karışımının yüzeye girdiği bir tabanca gerektirir. Yeterli hava basıncına ve hava akışına sahip bir kompresör de gereklidir. Temizleme performansı için mekanik enerji çok önemlidir.

Düşük Mohik sertliğe (1 - 2) sahip olan kuru buz peletleri, 150 m / s gibi yüksek bir hızda yüzeyde ateşlenebilir. Bu, donmuş CO2 -79 ° C sıcaklığa ulaştığında - özellikle enjeksiyon kalıpları gibi sıcak yüzeylerde - termal enerji ile desteklenir.

Çok az aşındırıcı bir yöntemle, çeşitli yüzeylerden yağ, gres, yapıştırıcı veya bağlayıcıları çıkarmak, hassas yüzeyleri temizlemek veya ayrıca metalden boyaları zarar görmeden çıkarmak mümkündür.

Cephe temizliği

İster bir mağaza, ister ofis binası veya depo olsun, iç mekanınızı temiz tutmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varmanız muhtemeldir - peki ya dış kısım? Binanızın cephesi ziyaretçilerin göreceği ilk şeydir, bu nedenle binanızın bu alanını her zaman temiz tutmak için mümkün olan her şeyi yapmanız çok önemlidir.

Bina cephelerinin temizlenmesi ve işletmenizin görünümünü korumanın neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Cephe temizliği nedir?

Kısacası cephe temizliği, bir binanın dış cephesinin kir, leke ve kirleticilerden arındırılmasını sağlayan bir işlemdir. Cephe genellikle girişin bulunduğu binanın ön tarafını ifade eder.

Bina cepheleri için kullanılan en popüler malzemeler cam, taş ve ahşaptır, ancak bazı özellikler paslanmaz çelik veya alüminyum gibi metallerden yapılmış cepheleri içerebilir.

Bir binanın cephesinin kirli olmasının birkaç nedeni vardır. Örneğin, hava kirleticiler gibi hava da zarar görebilir. Bu kombinasyon cephenin renginin solmasına neden olabilir ve bu da binanın genel görünümünü etkileyecektir.

Cephenin nasıl temizlendiği, yapıldığı malzemeye bağlı olacaktır. Kullanılan ekipman ve çözümler, temizleme işlemi sırasında herhangi bir hasarın meydana gelmemesini sağlamak için malzemenin türüne özel olacaktır. Binanın konumu ve işlevi de cephenin tam olarak nasıl temizlendiğini belirleyebilir.

Cephe temizliği neden önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, temiz ve çekici bir bina, estetik açıdan kirli olandan çok daha hoştur. Taze görünen cephenin, binanın geri kalanı ve işletmeniz için tonu belirlemeye yardımcı olan daha hoş ve misafirperver bir cephe olduğunu inkar etmek mümkün değil. Dolayısıyla, yoldan geçenleri ve mülkünüze girebilecekleri etkilemek istiyorsanız, binanızın cephesinin zirvede tutulması için kir, leke ve çirkin izlerden arındırılması önemlidir.

Bir mülk kiralıyorsanız, binanın cephesini temiz tutmanız da önemlidir. Kira sözleşmesinin binanın dışını korumanız gerektiğini belirttiğini fark edebilirsiniz, bu nedenle mülkün bu bölümünü her zaman temiz tutmanız çok önemlidir.

Binanın cephesini kendim temizleyebilir miyim?

İyi haber şu ki, binanızın cephesini de temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun zor bir görev olabileceğini ve başlamadan önce doğru ekipmana, temizlik solüsyonlarına ve giysilere sahip olmanızı sağlamak kesinlikle çok önemlidir. Bir binanın cephesini temizlemenin muhtemelen yüksekte çalışma gerektireceğinin farkına varmak da önemlidir, bu nedenle sağlığı ve güvenliği her zaman ciddiye almanız çok önemlidir.

Binanın cephesini nasıl temiz tutacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. İşte en popüler üç cephe türü ve binanızın bu bölümünü kendiniz nasıl koruyabileceğinize dair ipuçları.

Cam cepheler nasıl temizlenir

 • Cephe camını temizlemek için suya doğal temizleyici veya uygun bir ticari temizleyici ekleyin ve bunları birlikte karıştırın.
 • Temizleme bileşiğinin içine bir sileceği veya özel olarak tasarlanmış bir bezi batırın ve sallayın.
 • Çözeltiyi cepheye nazik, eşit vuruşlarla uygulayın.
 • Özellikle yağlı veya kirli alanlara izopropil alkol veya asetonu yumuşak, temiz bir bezle uygulayın.
 • Ek kalıntıları gidermek için alanı bir seryum oksit süspansiyonu ile hafifçe cilalayın.
 • Yüzeyi iyice durulayın ve tüm cephe temizlenene kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Taş cepheler nasıl temizlenir

 • Yumuşak bir deterjan solüsyonu oluşturmak için ılık suya bir damla sirke veya sabun ekleyin.
 • Karışıma bir sünger veya yumuşak kıllı fırça batırın ve fazlalıkları sıkın.
 • Taşı bir sünger veya fırça ile fırçalayın ve ardından herhangi bir sabun kalıntısını gidermek için alanı temiz suyla durulayın.
 • Daha hızlı sonuçlar için, yüzeyi orta hızda bir parlatma aksesuarı ile donatılmış döner bir aletle temizleyebilirsiniz.
 • Tüm alan temizlenene kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Ahşap cepheler nasıl temizlenir

 • Cephede olabilecek yosunları çıkarın.
 • Ilık suya biraz sabun ekleyin ve karıştırın.
 • Temizleme solüsyonunu uygulamak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın.
 • Özellikle kirli alanlara dikkat ederek tüm kiri temizlemek için ahşabı nazikçe fırçalayın.
 • Alanı temiz suyla durulayın ve tüm cephe temizlenene kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.
Binanın cephesini profesyonelce temizletmeli miyim?

Binanızın cephesini kendiniz temizlemek istemiyorsanız, işi yapması için profesyonel bir firmayı davet edebilirsiniz. Bir ahşap, cam veya taş cepheyi temizlemeniz gerekip gerekmediğini, bir uzman tutmak, güvenliğinizi riske atmanız veya binanın dış cephesine zarar vermeniz gerekmediği anlamına gelir ve ayrıca çok fazla zaman ve emekten tasarruf edersiniz. Ayrıca, nihai sonucun kendinizin yapmış olduğu cephe temizliğinden çok daha iyi olduğunu da görebilirsiniz.