Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Çatı Penceresi

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Çatı Penceresi

Çatı Penceresi kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Tepe penceresi

Kim evinde daha fazla doğal ışık istemez ki? Skylights sadece yaşam alanınızı aydınlatmakla kalmayacak, aynı zamanda evinize lüks bir dokunuş katacaktır. Bununla birlikte, evinize bir çatı penceresi kurmak, doğru tedarikçiyi veya ana pencere üreticisini seçmeniz gereken sorumlu bir iştir. Doğru seçimi yapabilmeniz için seçiminizde kesinlikle size yardımcı olacak bu 7 noktayı okumanızda fayda var.

1. Düz veya kubbeli

Hiç kimse çatı penceresinin kapalı bir görüntüsünün olmasını istemez. Bu nedenle, birçok ev sahibi, yapraklar ve diğer dış kalıntılar pencerenin hemen yanında kayarken kubbeli çatı pencerelerini takdir ediyor. Ancak, bir kubbe ışıklık kurmak istiyorsanız, kendinizi plastik çatı kaplama malzemesi kullanımıyla sınırlayacaksınız.

2. Bir ışıklık yerleştirme

Yeni ışıklığınızı nereye kurduğunuz, evinize ne kadar güneş ışığının iletildiğinin yanı sıra ne kadar ışık bekleyebileceğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Örneğin, kuzeye bakan bir çatıya sunroof takmak, tüm yıl boyunca sabit miktarda gün ışığı sağlayacaktır. Enerji tasarrufuyla ilgileniyorsanız, sunroof'u güneye bakan şekilde kurmanızı öneririz.

3. Enerji verimliliği

Yeni çatı pencerenizin evinizi güneş enerjisi fırınına dönüştürmesini önlemek için, bilgili bir ışıklık tedarikçisi tarafından sunulan enerji açısından verimli ışıklık seçeneklerinden bazılarını araştırmak önemlidir. Örneğin, biliyor muydunuz? Bu renkli cam, çatı pencerelerinizden gelen termal enerji miktarını azaltabilir mi? Tavan pencerenizin eğimi ve konumu da enerji verimliliğini belirler.

4. Sabit veya havalandırmalı çatı pencereleri

Yeni çatı pencerenizle evinizi havalandırmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, havalandırmalı çatı pencerelerinin olanakları hakkında bilgili bir inşaat firmasına danışmalısınız. Genel olarak, havalandırmalı çatı pencereleri sızıntılara daha yatkındır, ancak evinize hava sirkülasyonu sağlamak için idealdirler. Havalandırmalı çatı pencereleri ayrıca sabit çatı pencerelerinden daha pahalıdır.

5. Cam veya plastik

Camlı çatı pencereleri plastik muadillerinden daha pahalıdır. Ancak, birçok ev sahibi de takdir zamanla çizikler için endişelenmeleri gerekmez. Cam tavan pencereleri yıllarca net bir görüş sağlarken, plastik çatı pencereleri zamanla renk değiştirme eğilimindedir.

6. Düşme riski

Benzer ev geliştirme projelerinde deneyiminiz yoksa evinize bir ışıklık kurmanızı önermiyoruz. Bununla birlikte, kendinizi bir iş adamı olarak görseniz bile, merdivenlerde çalışırken güvenlik önlemlerine uymak her zaman önemlidir. Doğru çekişe sahip ayakkabı veya bot giyin. Ayrıca iş için doğru tip ve yükseklikte bir merdiven kullanmayı unutmayın.

7. Kurulum mevsimi

Yaz, havanın kuru olması nedeniyle açılır tavan montajı için uygundur. Ancak, çatı pencereleri tüm yıl boyunca kurulabilir. Bir çatı penceresi kurmayı düşünürken, hangi mevsimin size daha uygun olduğunu düşünmek önemlidir. Yaz aylarında, yağmur olasılığı daha düşüktür, bu nedenle açılır tavanın kurulumunu geciktirmekle ilgili bir sorun olmamalıdır. Çatı penceresi kurulumu yaz aylarında daha yaygın olmakla birlikte, çoğu tedarikçi kışlık ışıklık kurulumu için müşterilerinden çok daha az ücret almaktadır. Yani hangi mevsimi seçeceğiniz size kalmış.

Açılır tavan nasıl kurulur

Çatıdaki bir pencere dikey bir pencereden önemli ölçüde daha fazla ışık iletir, bu nedenle küçük bir tavan penceresiyle bile oda daha büyük ve havalı görünebilir. Bir çatı penceresi kurmayı planlarken, güneşin nereden parladığını dikkate aldığınızdan emin olun. Çatının güney veya batı tarafındaki çatı pencereleri doğrudan güneş ışığını toplayacaktır, kuzeye veya doğuya bakan çatı pencereleri doğrudan güneş ışığına maruz kalmayabilir. Açılır tavanı eklemeden önce, müteahhit kaldırımı yapacak ve bordür kaplamasını kiremitlere örecektir.

Açılır tavanı takmadan önce yapılması gerekenler

Açılır tavanı takmadan önce, Yüklenici, çatı açıklığının etrafındaki bordürü yapacak ve bordür kenarlarını zona haline getirecektir. Doğrudan güneş ışığına izin veren herhangi bir çatı penceresi, sıcak günlerde kesinlikle bir ısı kapanı haline gelir. Bu nedenle, güneye veya batıya bakan bir sunroof kurmak istiyorsanız, pencerenin güneş ışığını yayması için yollar düşünün ve planlayın.

Bazı üreticiler çatı pencereleri için uzaktan kumandayla kontrol edilen gölgelikler veya panjurlar satar bunları seçmek sorunu en aza indirmenin bir yolu olacaktır. Bir diğeri, açılabilen ve sıcak havanın dışarı çıkmasına izin veren bir havalandırma çatı penceresi seçimidir.

Tavan arasında yüksek çatı pencereleri

Önemli bir gerçeği unutmayın: Tavan arası daha yüksek olan bir odaya çatı penceresi kurmak istiyorsanız, hafif bir şaft oluşturun.

Bu çatı katında, ışığı çatıdan altındaki odaya yönlendirecek yerleşik bir ışık bacası çerçevesi vardır. Artık çerçeveleme tamamlandığında, ışık şaftının içine alçıpan eklenir.

Işık huzmesinin şekli, doğal ışık huzmesinin yayılmasını kontrol eder. Dört tarafı da uzanan şaft, en geniş alanda ışıkla yayılır; dikey kenarları olan dikey bir şaft, ışığı doğrudan aşağıya doğru yönlendirir. Yalnızca bir veya iki taraftaki bir uzatma mili, uzatılan taraflar yönünde daha fazla ışık yayar.

Açılır tavan kurulumunu planlamak

Açılır tavanın üstünüzde olduğundan emin olun. Yüklemek istiyorsanız, yük, rüzgar direnci ve ilgili faktörler için yerel düzenlemelere uygun olacaktır. Çoğu bölgede kurulum için inşaat izinleri gerekir.

Çatı penceresinin, manzarayı yakalamak için boyutlandırılması ve konumlandırılması dikkatli bir planlama gerektirir. Çatının eğimi doğru yeri etkileyecektir. Düşük eğimli bir çatı, aynı görünümde daha dik bir çatıdan daha yüksek bir pencere gerektirecektir. Çatı penceresi üreticilerinin çatının eğimine göre öneriler sunan tabloları vardır.

Kurulum malzemesi

Tavan penceresine ek olarak, 2 x 4 tavan için çerçeve, alçıpan ve kaplama malzemeleri, çatı kağıdı, çatı çivileri ve 16d galvanizli çiviler, basamaklı kenar ve sürekli kenar. Alet takımı bir daire testere, bir çekiç, bir düz kol, sac kesimler ve bir kesici bıçak içermelidir.

Açılır tavanın adım adım montajı

Bu, kolay bir proje değil çünkü çatının kesilmesini ve yeni çerçeve elemanlarının takılmasını içeriyor, yanı sıra alçıpan montajı ve açılır tavanın altındaki tavanın bitirilmesi.

Tavan kağıdı ve metal kenarlar doğru şekilde takılmalıdır, aksi takdirde tavan açılır tavanın etrafından sızar. İyi marangozluk becerileriniz varsa, üreticinin talimatlarını tam olarak izleyin; aksi takdirde bir profesyonel kiralayın.

1 Deliği kesin ve çerçeveleyin.

Çatınızdaki deliği keserken üreticinin talimatlarını izleyin. İçeriden, açılır tavanın merkezini istediğiniz yere bir tespit deliği açın ve ardından deliği daire testere ile kesin. Deliği, bina yönetmeliklerine göre yapısal olarak sağlam olacak şekilde çerçeveleyin. Kesme ve sökme işleminden önce çatı kirişlerinin uçlarını desteklediğinizden emin olun! Kiriş kafalarını kirişlerin geri kalanına dik olarak takın. Sunroof tavan arasının üzerine monte edilmişse, altındaki odanın tavanında bir delik açıp çerçevelemeniz ve tavan arasında bir ışık şaftı kesmeniz gerekecektir.

Not: Temel marangozluk prosedürlerine aşina değilseniz veya birden fazla çatı kirişinin çıkarılmasını gerektirecek büyük bir çatı penceresi kuruyorsanız profesyonel bir inşaatçıya danışın.

2 Çatıyı kesin ve açılır tavanı takın.

Bir maket bıçağı ve cetvel kullanarak çatı kiremitlerini dört taraftaki delikten yaklaşık 3 inç geride kesin. Açılır tavanı açıklığın ortasına ayarlayın ve çivi veya vidalarla tavana sabitleyin.

3 Tabanı kaydırın.

Yaklaşık 8 inç genişliğinde çatı kaplama kağıdı şeritleri kesin ve bunları kiremitlerin altına kaydırın.
Alt kısmı, ardından yanları ve ardından üst kısmı takın. Buradaki fikir, suyun düzgün bir şekilde taşabilmesi için parçaları çatıyla örtmektir. Zona altına gizlice kağıt koymak zor olacaktır. Yolunuzu engelleyebilecek çatı çivilerini kaldırmak için düz bir levye kullanın ve kiremitlere zarar vermemeye dikkat edin.

4 Alt ve kiriş kaplamasını takın.

Açılır tavanı kısmen saran ve çatı kiremitlerinin üzerine oturan tek parça olan alt kenarı takın. Tavan kaplamasını veya çivileri dikey olarak tavana değil, açılır tavana yatay olarak itin. Ardından, yanıp sönen adımın tek tek parçalarını zonaların altına yerleştirin. Her iki tarafta alttan başlayın ve çalışın. Kademeli yanıp sönen parçalar birbiriyle yaklaşık 4 inç örtüşmelidir. Flaş parçalarını tavana değil, açılır tavana takın.

5 Tam kenarlı parçaları takın.

Bu parçalar tam oturması için tasarlanmıştır, açılır tavana yaslanacak ve basamak ışığı ile açılır tavan arasına su girmemesini sağlayacaklardır. Önce alt parçayı, ardından yan parçaları takın. Çatının altına kaydırarak ve açılır tavana takarak üst parçayı (flaş başlığı olarak adlandırılır) takın. Flaş parçalarını tavana değil, açılır tavana takın.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Skylight kurulumu basit bir iş değildir. Her şeyin sorunsuz ve güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlamak için deneyime ve doğru araçlara sahip profesyoneller gerektirir. Bu kategorideki uzmanlarımızdan biri Wilio. Hizmetlerini uygun fiyatlara sunarlar, böylece çok fazla para harcamadan kalite elde edebilirsiniz.