Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Çatı kaplama

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Çatı kaplama

Çatı kaplama kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Çatı için hangi malzemeler kullanılır?

Çatı sistemi, binaların hava şartlarından korunmasını sağlamak için birbirine bağlanan farklı malzeme türlerinden oluşur. Su geçirmez olmasının yanı sıra, çatılar binaları güneşten, yağmurdan, kardan ve diğer unsurlardan korumaya yardımcı olur.

Çatı kaplama malzemeleri, çatının şekline, konumuna ve iklime ve konut veya ticari amaçla kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak değişir. Asfalt shingle, nispeten ucuz olduğu ve iyi bir ömürlü olduğundan ev kullanımı için popülerdir. Düz çatıların daha yaygın olduğu ticari binalarda metal, EPDM ve gömme çatılar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şu anda, uygulamaya bağlı olarak her birinin kendi yararları olan çok çeşitli çatı kaplama malzemeleri bulunmaktadır. En yaygın olarak bulunan çatı kaplama malzemeleri arasında asfalt, ahşap, metal, kil, çimento ve arduvaz, cam ve plastik ve plastik sıvı kaplamalar bulunur.

Asfalt çatılar

Asfalt ve kömür katranı zift, ankastre çatı kaplaması için kullanılan bitümlü malzemelerdir. Her ikisi de normal sıcaklıklarda katıdır ve uygulamadan önce sıvı hale gelmesi için ısıtılır. Genellikle eğimli çatılarda asfalt, düz çatılarda kömür katranı tercih edilir.

Yerleşik çatılar, alternatif doymuş bitümlü keçe ve sıcak bitümlü çimento katmanlarından oluşur. Çatı kaplamasına çakılan taban katmanının üzerinde kullanılan katman sayısına bağlı olarak 3 katmanlı, 5 katmanlı ve benzeri olarak adlandırılırlar. Yüzey işlemi, katmanları hava şartlarından koruyan son kaplamaya gömülü moloz veya taş parçacıklarından oluşur.
Asfalt padavraların montajı en az 3:12 aralıklı çatı güvertelerinde galvanizli çatı çivileri ile bindirilerek yapılır. Asfalt şerit shingle genellikle alt taraftaki yapışkan kanatlarla yapılır. Bu, alt kısımdaki shingle bandına yapışmalarını ve kuvvetli rüzgârlarda çatının uçmasını önlemelerini sağlar.

Asfalt çatı kaplama, 36 inç genişliğinde rulolar halinde üretilir ve bu da hafif dik eğimli çatılarda kullanılmasına izin verir. Asfalt shingle bileşimi gibi, alıştırma ve çivileme ile de döşenir.

Ahşap shingle

Kırmızı sedir, selvi, sekoya gibi çürümeye dayanıklı ahşap shingle türleri yapılır. Ya makineyle kesilmiş ya da elle bölünmüş olarak çeşitli sınıflarda mevcutturlar.

Ahşap kiremitler, katı veya dağınık bir kabuk üzerinde çatılara ve duvarlara uygulanır ve alüminyum veya galvaniz çivilerle sabitlenir. Shingle, daraltılmış bir kalınlığa sahiptir ve sırtın kalınlığı (kaba uç), toplam kalınlığı oluşturmak için gereken shingle sayısı olarak ifade edilir.

Ahşap kiremitler genellikle 4:12 veya daha fazla eğime sahip çatılara yerleştirilir. Sıkışmayı veya bükülmeyi önlemek için alttan havalandırmaya izin verecek şekilde uygulanmalıdır.

Yangın, tahta shingle korkusuna neden olabilir. Yüzeyleri genellikle aleve dayanıklı olacak şekilde değiştirilir. Bunları korumanın alternatif bir yöntemi, kurulumdan sonra kimyasal kaplamalar uygulamaktır. Fiyata bakıldığında bu tür çatılar oldukça pahalı olabilir.

Metal çatılar

Metal çatılar genellikle düz çatılarda kullanılır, ancak eğimi 3:12 veya daha fazla olan çatılarda da kullanılabilir. Eğimli çatılara aynı metalden çivi veya vidalarla tutturulurken, düz çatılarda kullanıldıklarında genellikle lehimlenir veya kaynaklanırlar.

Metal çatı kaplama malzemeleri arasında galvanizli demir, bakır, alüminyum ve yüzey işlemi (kurşun ve kalay kaplı çelik) bulunur. Kurşun, (ancak daha az sıklıkla) çinko ve paslanmaz çelik de kullanılmaktadır.

Harekete izin veren çeşitli montaj aksesuarları vardır. Bunlar, dik kenetler, çıta dikişleri ve düz kilitli çatı sistemlerini içerir. Ayrıca oluklu metal, panellerin şekli nedeniyle sac metale göre termal harekete daha iyi yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır.

Düz çatılarda kullanıldığında metal kiremitler lehimlenir veya kaynaklanır. Eğimi 3:12 veya daha fazla olan çatılarda genellikle metal vidalar veya çiviler kullanılır.

Metal çatılar nispeten pahalı olma eğilimindedir, ancak çok dayanıklıdır ve uzun yıllar dayanacaktır.

Kil, çimento ve arduvaz

Kil çatı kiremitleri çok çeşitli toprak renklerinde, desenlerinde mevcuttur ve sırlanabilir. Tuğlalarla aynı killerden yapılmıştır. Çimento kiremitleri Portland çimentosu ve ince agregalardan yapılır. Kil karolardan daha ucuz olma eğilimindedirler ve ayrıca kil karolara benzer farklı renk ve şekillere sahiptirler.

Kayrak kiremit veya shingle doğal kayadan çıkarılır ve ince dikdörtgen plakalara bölünür. Boyutlar kalınlık olarak değişir - yaklaşık çeyrek inç ila yarım inç ve ortalama boyut yaklaşık 12 inç x 16 inçtir. Arduvaz, pürüzlü yüzeylerden pürüzsüz yüzeylere kadar çeşitli renk ve dokularda mevcuttur.

Kiremitli çatılar genellikle ağırdır, çok dayanıklıdır, yanmaz ve nispeten pahalıdır. Her zaman eğimli bir çatıya uygulanırlar, dalga formlarının üzerine örülür ve çivilerle sabitlenirler.

Cam ve plastik

Cam ve yarı saydam plastik plakalar çatı pencerelerinde ve arıtma tesislerinde veya endüstriyel binalarda veya seralarda kullanılır. Hem plastik hem de camın yangına dayanıklılığı zayıftır ve bu nedenle tel takviyeli cam ve cam elyaf takviyeli akrilik levhalar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çatı pencerelerinin düz, kubbeli, kemerli ve piramidal gibi çeşitli şekilleri vardır. Ayrıca sabit veya işlevsel olabilirler ve bir pencereye benzer şekilde çatıdan havalandırma sağlayabilirler.

Plastik kaplamalar

Sıvı formda tek katmanlı levhalar mevcuttur. Plastik kaplamalar çatıya yuvarlanabilir, püskürtülebilir, fırça veya mala ile uygulanabilir, bu nedenle kavisli veya ulaşılması zor yüzeyler için idealdir.

Tek katmanlı tabakalar ayrıca köpük yalıtımlı olabilir. Köpük kalın olduğunda, plastik kaplamayı korumak için genellikle ağır çakıl veya ezilmiş kaya kullanılır.

Sürdürülebilir çatı kaplama malzemeleri

Geleneksel çatı kaplama malzemelerine ek olarak, yeni ekolojik malzemeler ve çatı kaplama sistemleri de araştırılmaktadır. Örneğin, çatı bahçeleri düz çatılı binalarda giderek daha fazla görülmektedir. Ek fonksiyonel ekipmanın yanı sıra iyileştirilmiş ısı düzenlemesi de sunarlar.

Çatı bahçeleri, daha fazla güneş ışığını emerek ve ısı kazanımını (ısı adası etkisi) azaltarak, sıcak mevsimlerde klima gibi geleneksel soğutma sistemlerinin kullanımını da azaltmaya yardımcı olur. Açık tonlarda yapılan çatı kaplama malzemesi, ısı adasının etkisini azaltarak benzer bir etkiye sahip olabilir.

Isı transferini kontrol etmeye ek olarak, binanın enerji yoğunluğunu karşılamak için güneş enerjisini de kullanan yenilikçi çatı kaplama malzemeleri kullanılıyor. Fotovoltaik paneller, daha geleneksel çatı kaplama malzemeleri olarak yeniden şekilleniyor.

Son Sözler

Çatılar, bir binadaki ilk koruma katmanıdır. Güneş ışığından yağmur ve kara kadar, çatı kaplamasında kullanılan malzemeler sürekli olarak dış etkilere maruz kalırlar. Bu nedenle, çatı kaplama malzemelerinin seçimi, bir binanın performansı ve kullanım ömrü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Günümüzde çok çeşitli çatı kaplama malzemeleri mevcuttur. Kullanımları coğrafi konuma, çatının şekline ve istenen görünüme göre değişir. Konut yapımında, maliyet ve dayanıklılık nedeniyle asfalt shingle en yaygın olanıdır. Düz çatıların daha yaygın olduğu ticari binalarda genellikle metal, EPDM ve gömme çatılar kullanılır.

Daha yeni çatı kaplama malzemeleri ve inşaat yöntemleri de güneş enerjisini kullanır ve ısı adasının çevredeki etkisini azaltmaya yardımcı olur. Gelecekte, bu yeni ve sürdürülebilir çatı kaplama malzemelerinin gelişmeye devam etmesine ve binaların karbon ayak izsiz yapılmasına yardımcı olması muhtemeldir. Bu nedenle, çatı kaplama malzemeleri daha verimli olacak ve muhtemelen binadaki enerji üretiminin birincil kaynağı olacaktır.

Çatı kaplama ile çalışırken dikkate alınması gereken 9 farklı çatı kaplama türünün bir listesi:

1. Güneş karoları

Gelişmiş güneş kolektörleri, mevcut kiremitlere sorunsuz bir şekilde entegre olur ve 100 fit kare başına 1 kilowatt'a kadar enerji üretir ve güneşli çatılar için özellikle iyidirler. Güneş enerjisi maliyetini dengelemeye yardımcı olsalar da, aynı zamanda geleneksel güneş enerjisi seçeneklerinden daha pahalıya mal olurlar.

2. Asfalt shingle

Asfalt shingle en yaygın çatı kaplama malzemeleridir, çünkü tüm çevre koşullarında etkilidirler. Kalite büyük ölçüde değişiklik gösterir, bu nedenle ASTM D3161, Sınıf F (110 mph) veya ASTM D7158, Sınıf H (150 mph) rüzgâr testleri ve AC438 dayanıklılık testini geçip geçmediklerini sorun. Başlangıç maliyetleri düşüktür, ancak kaplamayı yaklaşık 20 yıl sonra değiştirmeyi beklemelisiniz. Doluya eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız, UL 2218 Sınıf 4 dereceli darbeye dayanıklı kiremitleri düşünün.

3. Metal çatı kaplama

Metal çatı kaplama, arduvaz, kiremit ve dikey paneller veya kiremitler halinde sağlanır ve yaklaşık 60 yıl ömrü vardır. Metal, kar ve yağmura karşı dayanıklıdır, yanmaz ve kuvvetli rüzgârlara dayanabilir. Hafiftir ve mevcut çatılara monte edilebilir. Ancak metal, fırtınalar sırasında gürültülü olabilir ve dolu nedeniyle deforme olabilir. Ortalama maliyetler metalin türüne ve tarzına bağlı olarak metrekare başına 80 ila 130 TL arasında değişir, asfalttan daha pahalıdır, ancak beton karolardan daha ucuzdurlar. Korozyon da malzemeye göre değişir.

4. Taş kaplı çelik

Kilitli paneller şiddetli yağmur (saatte 8,8 inç'e kadar), saatte 120 mil rüzgâr, dolu ve donma-çözülme döngülerinden kaynaklanan hasara karşı dayanıklıdır. Sonuç olarak, ıslak, rüzgârlı veya yangına eğilimli alanlar için ekonomik ve verimli bir seçimdir. Bazı taş kaplı çelik çatılar evin ömrü boyunca garantilidir.

5. Kayrak

Arduvaz çatı kaplama 100 yıldan fazla dayanır. Yanmaz, su geçirmez, küf ve mantara karşı dayanıklıdır. Kayrak nemli iklimlerde etkilidir, ancak pahalıdır, ağırdır ve üzerine basıldığında kolayca kırılabilir. Dolu yağan bir bölgede yaşıyorsanız, bunu aklınızda bulundurun.

6. Kauçuk kayrak

Kauçuk kayrak doğal görünür ve Victoria evlerinde bulunan karmaşık çatılara uyum sağlamak için bir bıçakla kesilebilir. Kauçuk arduvaz çatılar 100 yıl dayanabilir, ancak çanak antenler ve yürüme nedeniyle hasar görebilirler - arduvaz gibi dolu hasarına da eğilimli olabilirler. Kauçuk kayrak takmak için eğitilmiş çatı ustaları bulmak zordur.

7. Kil ve beton karolar

Güney Carolina Üniversitesi’nde yapılan "Beton ve Kil Çatı Kiremitlerinin Sismik Performansı Üzerine Deneysel Çalışmaların Özeti" ne göre, kil ve beton kiremitler, saatte 125 mile varan kasırga, fırtına veya rüzgârlara, hasarlara ve hatta depremlere dayanabilir. Sıcak ve kuru iklimlerde ideal çatılardır. Ağırlıklarını desteklemek için ek desteğe ihtiyaç duyabilirler ve üzerinde yürürken kırılmaları muhtemeldir.

8. Yeşil çatılar

Yeşil çatılar bitkilerle kaplıdır ve şehirlerdeki ısı adalarını azaltmak için hava kalitesini iyileştirebilir, su akışını azaltabilir ve evleri yalıtabilir. Ancak ek yapısal desteğe, buhar bariyerine, ısı yalıtımına, su yalıtımına, drenaja, su filtrasyonuna, toprağa, kompost ve bitkilere ihtiyaçları vardır. Tahmini ömürleri 40 yıldır.

9. Yerleşik çatı kaplama

Bu ağır çatı kaplama, asfalt, katran veya agrega kaplı yapıştırıcı katmanlarından oluşur ve yalnızca düz çatılar için tasarlanmıştır. Katran ve çakıl çatılar, fazla gezinilen çatılar için en iyisidir. Bu çatılar yazın yapışabilir ve düz yüzeylere kıyasla patlaması daha zordur. 20-25 yıl ömürleri vardır.

Sizin için en iyi çatı tipi gerçekten iklime, bütçeye ve eve bağlıdır. Bölgenizde neyin en iyisi olduğunu bulmak için, lisanslı çatı kaplama müteahhitleri ile konuşun ve ne tür çatı kaplama malzemesinin kullanılacağına dair fikirler için bölgedeki yeni gelişmelerden bazılarına göz atın.

Ne tür bir çatı seçerseniz seçin, hasar görme ihtimali her zaman vardır. Çatı kaplaması pahalı olabilir, bu nedenle beklenmedik bir şey olduğunda sigorta kapsamında olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Bir çatı ustası seçmek zor olabilir. Birini işe almadan önce doğru soruları sormak, işi yapmak için nitelikli olduklarından emin olmanıza yardımcı olacak ve durumunuzdan faydalanmayacaktır. İşte her ev sahibinin bir çatı ustası ararken sorması gereken sekiz önemli soru: Çalışmalarınızdan bazı örnekler görebilir miyim? Şirketiniz ne kadar süredir faaliyet gösteriyor? Sağlayıcımız olarak evimin sizin için hangi sigorta kapsamı var? Evime sağlanan hizmetler için garanti veriyor musunuz? Evimde gerçekleştirilen hizmete ne tür bir garanti dahildir? Ücretsiz değerlendirme ve fiyat teklifi için bugün veya şimdi uygun değilse yarın için randevu alabilir miyiz? Hizmetlerinizi kullanmak için hangi referansları sağlamam gerekiyor.