Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Çatı izolasyonu

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Çatı izolasyonu

Çatı izolasyonu kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Çatı İzolasyonu

Çatıda oturan ve aşağıdaki evden gelen tüm ısının tadını çıkaran güvercinler ve diğer kuşlar nedeniyle çatı arası alanını kimlerin yalıtmadığını her zaman öğrenebilirsiniz. Ayrıca izolasyon sayesinde çatı ısısı yükselir ve kurnaz kuşlar hızla faydasını görür.

Tavan arası yalıtımı nedir?

Tavan arası yalıtımı, çatı alanınızdaki bir malzeme bariyeridir. Kirişler (çatı katınızın zemini boyunca uzanan yatay veya düşey taşıma elamanlarıdır) veya mertekler (çatıyı destekleyen eğimli kirişler) arasına serilebilir. Yaşam alanlarını kışın daha sıcak, yazın ise daha soğuk yapar.

Yalıtımsız evlerde kaybedilen ısının dörtte biri çatıdan yayılır. Tavan arasını veya çatıyı yalıtmak, evinizin rahatlığını arttırmanın harika bir yoludur. Ve daha da iyi haberler var: 40 yıldan fazla dayanacak ve tavan arasını yalıtmanın maliyeti nispeten düşük olduğu için enerji tasarrufunda birçok kez geri dönecektir.

İyi yalıtımın çevre açısından faydaları vardır örneğin: Tavan arası yalıtım, evinizin karbon ayak izini azaltmanıza da yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, eviniz ne kadar iyi yalıtılırsa, ısıtma sisteminiz o kadar verimli olur, emisyonları azaltır ve faturalardan tasarruf sağlar.

Tavan aramı kendim yalıtabilir miyim?

Aşağıdaki durumlarda çatı yalıtımını kendiniz döşemek mümkündür (aslında oldukça basit):

 • Çatı alanınıza girmek kolaysa
 • Nem veya yoğuşma sorunu yoksa
 • Tavan kirişleriniz eşit aralıklarla yerleştirilmiş ise
 • Düz bir çatıyı yalıtmaya çalışmıyorsanız

Bunlardan daha karmaşık bir durumda, deneyimli bir usta olmalısınız veya çatı arasını en uygun ve etkili şekilde nasıl yalıtacağını bilen profesyonel bir teknisyen kullanın. Düz çatılar mutlaka bir uzman tarafından yalıtılmalıdır. Oda nemliyse, herhangi bir yalıtım çalışmasına başlamadan önce bu problemi çözmelisiniz.

Geleneksel olmayan malzemelerden yapılmış evlerin restorasyonu

Tarihi bir evde veya yerel geleneksel taş veya diğer malzemelerden yapılmış bir evde yaşıyorsanız, uygun çatı katı yalıtım malzemeleri ve yöntemleri kullanın. Aksi takdirde eviniz ısıyı veya kuruluğu olması gerektiği gibi koruyamayabilir. Aslında, ilgili teknikler konusunda eğitim almış yerel işçilere danışmak veya onları işe almak en iyisi olabilir.

Tavan arası nasıl yalıtılır

Kuru bir çatı katınız varsa kolay erişim ve hatta katlanmamış kirişler ile, onu yalıtmanın en ucuz ve en kolay yolu, yalıtım çatısının bobinlerini kullanan kirişler arasındadır. Bunlar mineral yün, cam elyaf veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılabilir. İlk olarak, tavan arasındaki tüm eski kutuları ve gereksiz eşyaları kaldırın.

-Çatı alanındaki tüm boruları ve su depolarını donmayacak şekilde sabitleyin, çünkü tavan arası yalıtımdan sonra çok daha serin olacaktır.

-Elektrik hattı olmadığından emin olun. Varsa, yalıtım malzemesinin üzerinde olması gerekir, ancak bunu sağlamak için gerdirilmemelidir. Ne yapacağınızdan emin değilseniz, profesyonel bir elektrikçiye danışın.

-Tavan aranızı ölçün ve en az 270 mm derinliğe kadar dolduracak kadar yalıtım malzemesi satın alın.

-Yalıtımı gevşetin ve kirişler arasına yerleştirin. Çoğu kiriş yaklaşık 100 mm yüksekliğindedir (ancak önce ölçün), yani bu ilk katman için 100 mm kalınlığında yüne ihtiyacınız olacak. Tavan arası yalıtım diskleri genellikle 1140 mm genişliğindedir, bu nedenle muhtemelen bunları sığdırmak için kesmeniz gerekecektir. Malzemeyi yırtmak veya germek etkinliğini azaltacağından makas kullanın.

-Birinciye dik açılarda ikinci bir katman oluşturun. İlk katınız 100 mm derinliğinde ise ikinci kat için 200 mm yüne ihtiyacınız olacaktır.

Tavan aramı depolama alanı olarak kullanmam gerekiyor, yine de yalıtabilir miyim?

Tavan arasında eşyaları güvenli bir şekilde saklamak için yukarıdaki panolara kirişler takmanız gerekecek. Ancak kirişler arasındaki boşlukları yalıtımla doldurur ve ardından tepeye tırmanırsanız, tavan arası yalıtımının yeterli derinliğini elde edemezsiniz.

Çatı yalıtım katmanınızın kalınlığını nasıl artırabilirsiniz

Kirişler arasına mineral yün yerleştirin ve ardından kirişlerin üzerine döşeme tahtaları ile katı yalıtım levhalarını sabitleyin. Zaten birbirine bağlı olan yalıtım ve döşeme tahtaları bile satın alabilir, bu da işi çok daha hızlı ve kolay hale getirir.

Ayrıca becerilerinizi (veya başka birinin) sığdırmak için veya daha yüksek bir zemin oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Kararınız ne olursa olsun, 270 mm mineral yün takmayın ve ardından sadece bastırın, çünkü bu, etkinliğini azaltacağından daha küçük bir miktar kullanabilirsiniz.

Kirişler arasındaki yalıtımın soğuk bir çatı alanı oluşturacağını unutmayın, bu nedenle, orada sıcak kalması gereken herhangi bir şey tutarsanız, kirişler yerine kirişleri yalıtmak daha iyidir.

Sıcak havanın kapaktan tavan arasına kaçmasını nasıl önleyebilirim?

Kapağın sıkıca oturduğundan emin olun. Durum böyle değilse, değiştirilmesi gerekebilir. Kışın yaza göre daha uygun görünüyorsa, tavan arasında rutubetli olabilirsiniz ve çatı yalıtımını düşünmeye başlamadan önce bunu çözmeniz gerekecektir. Dar bir kapak taktığınızda , çerçeve ile arasında sıyırma kullanın. Diğer açıklıklardan örneğin havalandırma kutusunun üstünden veya boruların çevresinden çatıya ısı kaçmadığından emin olun. Varsa, tavan arasını yalıtmadan önce onları mühürlemelisiniz.

Çatı katımı yaşam alanına çevirdim. Nasıl yalıtırım?

Tavan arasını yatak odası, oyun odası veya çalışma odası olarak kullanıyorsanız, onu evin geri kalanı kadar sıcak tutmak isteyeceksiniz bu nedenle tavan arasını yalıtmak işe yaramaz. Bunun yerine, çatıyı yalıtmanız gerekir. Genel yöntem, kirişler arasına katı yalıtım levhaları yerleştirmektir.

Sıkıca oturmaları ve hava akımına izin vermemeleri için tam olarak doğru boyutta kesilmelidirler. 270 mm'lik gerekli yalıtım kalınlığını elde etmek için, kirişleri yalıtımlı alçıpan ile yalıtmanız da gerekebilir.

Yalıtım levhalarının görüntüsünü beğenmediyseniz, üzerini alçıpan, boya veya duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.

Tavan aram bir yetişkinin geçemeyeceği kadar küçük. Tavan arasını nasıl yalıtabilirim?

Yalıtım granülünü özel ekipmanla tavan arasına şişirmek için profesyonel bir teknisyen kullanmanız gerekecek. Çatının yalıtım malzemesi, selüloz elyafı veya yanmazlığını sağlamak için modifiye edilmiş mineral yün olacaktır. Bu, tavan aranızın boyutuna bağlı olarak yalnızca birkaç saat sürer.

Düz bir çatınız varsa çatı katı yalıtımı nasıl çalışır?

Düz çatı'yı, içeriden ziyade dışarıdan yalıtmak daha iyidir. Aşağıdan izole etmek yoğunlaşma sorunlarına neden olabilir.

Çatınızı mümkün olan en kısa sürede değiştirmeyi planladığınızda, hükümet düzenlemelerine uymak için yine de yalıtmanız gerekecektir. Bunu yakın gelecekte yapmayı planlıyorsanız, her ikisini birlikte yapmak mantıklıdır. Ahşap çatı yüzeyi ile hava koşullarına dayanıklı dış katman arasına bir yalıtım katmanı ekleyebilirsiniz. Ancak, düz çatınızın birkaç yıl boyunca değiştirilmesi gerekmiyorsa, doğrudan çatıya hava koşullarına dayanıklı bir yalıtım levhası ekleyebilirsiniz.

Tavan arası biraz nemli, yalıtımı kötüleştirir mi?

Nem probleminizi daha da kötüleştirebilir. Kirişlerin yalıtımı, cereyanları durdurduğu ve doğal havalandırmayı azalttığı için neme de neden olabilir. Bu nedenle, çatı arasını yalıtmaya karar verirseniz, havalandırma miktarını artırmanız gerekebilir, bu durumda bir inşaat ruhsatına ihtiyacınız olacaktır. Bu projeye başlamadan önce bir araştırma yapmanızı ve bir inşaatçı veya nem uzmanından tavsiyeler almanızı öneririz. Tavan arasını yalıtmayı düşünmeden önce nemi giderme konusunda onlarla konuşun.

Soğuk su tankım ve borularım tavan arasında. İzolasyon onları etkileyecek mi?

Evet. Kirişler arasına yalıtım koyarsanız, çatı boşluğu kışın aşırı derecede soğuk olacaktır. Bu nedenle donma ve patlamayı önlemek için tankınızı ve borularınızı ayrı ayrı yalıtmalısınız. Bu olursa, onarımlar tavan arasını yalıtarak elde ettiğiniz tasarruftan çok daha pahalıya mal olacaktır.

Çatı kirişleri yerine kirişler arasında yalıtım yaparsanız, boşluklar sıcak olacak ve borularınız iyi durumda olacaktır.

Tavan arasının yalıtımı paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Bunu aşmanın bir yolu yok: Eviniz soğuk bir iklimdeyse, kışın ısıyı korumak masraflı. Elbette, soğuk havayı düşürmek için termostat yapabilir ve maliyetleri azaltmak için iç mekanlarda kalın kazaklar giymeye alışabilirsiniz. Ancak çatı katınız bitmemişse, uygun yalıtım bu sezon ısınma paranızı korumanın en kolay yollarından biridir. Hivi, "Bu, hafta sonu çözebileceğiniz bir Kendin yap yöntemi ile elde ettiğiniz tasarruflar her yıl artıyor" diyor. Uygun şekilde yalıtılmış bir çatı katının, ısıtma faturanızın yüzde 10 ila 50'sini kurtarabileceği tahmin edilmektedir. Sıcak bir iklim için tam tersi çalışır; yaz aylarında evin iç sıcaklıklarının dengelenmesine yardımcı olur, böylece soğutma ihtiyacının sürekli kontrolü altında olur. Zaten buna sahipsiniz ve yalıtımınızın iyi çalışacağından emin olmak için hava sızıntıları gibi mühürleyebileceğiniz şeyleri kesin olarak belirleyin. Ancak, bu hizmet için birkaç yüz lira ödeyemiyorsanız, endişelenmeyin: çatı yalıtımının maliyetiyle ilgili en önemli bilgiler, ürünler, hazırlık çalışmalarını ve montajı burada topladık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tavan Arası Yalıtım Maliyetleri

Maliyetleri etkileyen ana faktörler:

 • Yalıtım tipi ve malzeme
 • Çatı katınızın metrekaresi
 • Yalıtım tedarikçisi veya montajcısı fiyatları

Not: Yalıtım yapmanız gerekiyorsa elektrik kabinleri veya kabloların etrafındaki alan, işlemin bir parçası olarak bir elektrikçiye ihtiyaç duyulabilir.

Bir çatı katı ile başlayın

Tavan arasını depolama için kullanmayı bırakın. Niye ya? Çünkü bir çatı arasını yalıtmanın en kolay ve en ucuz yolu malzemeyi zeminin altına yerleştirmektir. Ancak zemin levha ile kaplanmışsa, gerekli alanın tamamını yalıtımla kaplamak mümkün değildir.

Zeminin dışarı çekildiğinden ve eskisinin üzerine yeni yalıtımın döşendiğinden emin olun. Zemin bittiğinde, sezon dışı giysiler ve gündelik eşyalar için başka bir yer bulmanız gerekecek.

Yalıtım türünü ve malzemesini seçin

Yalıtım yaparken bir kahya tarafından bir çatı katı için iki seçeneğiniz var: gevşek dolgu veya keçe (yüzey yalıtımı için ortak terim). Her ikisi de yalıtılmamış çatı katlarına eklenebilir veya mevcut malzeme üzerine katmanlanabilir. Hangi türün sizin için en uygun olduğuna karar verdikten sonra, doğru ürünü seçmenize yardımcı olacak malzeme seçeneklerini ve fiyatlarını inceleyin. Satın aldığınız her şeyle ilgili özel bilgiler için her zaman etiketleri kontrol edin.

Yeniden doldurma

Yalıtım lifleri torbalara doldurulur ve bir hobi merkezinden kiralayabileceğiniz özel bir makine kullanarak istediğiniz derinlik ve yoğunlukta doldura bilirsiniz. Dolguyu yerine dökebilir ve elle yayabilirsiniz, ancak işlem çok daha zahmetlidir ve sonuçlar neredeyse o kadar iyi olmayacaktır.

Şunlar için en iyi sonucu verir:

 • Kirişler arasında düzensiz veya standart olmayan aralıklı tavan arası
 • Çalışmak için birçok engel bulunan tavan arası
 • Yalıtımın yapıldığı tavan arası gerekli, bir evin içindeki kirişler veya dikmeler arasına sığacak şekilde, genellikle 16 inç ve 24 inç olmak üzere farklı kalınlıklara ve standart genişliklere sahiptirler.
 • Buhar bariyeri görevi gören kağıt veya folyo kaplamalı veya kaplamasız olarak gelirler. İstenen yalıtım seviyesini elde etmek için bir veya daha fazla katman ekleyeceksiniz.

Bunlar en çok şunlar için uygundur:

 • Özellikle yalıtımsız standart kiriş aralıklı tavan arası
 • Kaçınılması gereken birkaç engel bulunan tavan arası
 • Çalışma sırasında manevra yapmak için yeterli yükseklikte tavan arası
 • Bunu yapan ustalar kesme malzemesine aldırmayın: engellerin etrafına sığdırmak için

Yalıtım malzemesi seçenekleri: Mineral yün

İnç başına R değeri: 3.0–3.3
Şunlardan yapılmıştır: Kaya lifleri veya geri dönüştürülmüş yüksek fırın cürufu
Sonuç : Doğaldır, ancak ürün diğerlerinden daha pahalıdır
Yapım: Geri dönüştürülmüş kot lifleri
Sonuç: Hava akışını ve ses iletimini engeller, ancak malzeme diğerlerinden daha pahalıdır.

Mevcut yalıtımınızın boyutunu artırın

Tavan arasında ne tür bir yalıtımınız olduğunu ve ne kadar derin olduğunu görmek için bir metre ve bir el feneri alın. Sıkıştırılmış her şeyi dışarı çekin ve atın, sulu veya küflü malzeme işe yaramaz.

Ne kadar yalıtım satın alınmalı

Tavan aranızın metrekaresini ölçün. Ücretsiz doldurma için etiketleri okuyun; her torba, R değerleri aralığı için gerekli derinliklerin bir listesini ve bu derinliklerde 1000 metrekareyi kaplamak için gereken torba sayısını içerir.

Vatkalar veya rulolar için sayıyı temel alarak hesaplayın kullanılan ürünün genişliği ve uzunluğu üzerinde. Her iki durumda da, başka bir torba veya rulo alın kesinlikle işi bitirmeden hemen önce bunları kullanmak istemezsiniz.

Birinci adım hazırlık: Hava sızdırmazlığını sağlayın

Tavan arasındaki veya alt katlar ile tavan arasındaki boşluklar, ısıtılmış (veya soğutulmuş) havanın dışarıya kaçmasına izin verir, böylece herhangi bir ilave yalıtım esasen gereksizdir. (İşte genel hava sızıntılarının bir diyagramı.) İşte kanalizasyonları çıkarmak için hızlı bir astar.

Tavan arası pencerelerinin çevresinde: Muhafazanın etrafında konserve, minimal genişleyen püskürtülmüş köpük kullanın ve etrafındaki sızıntıları bir köpükle, conta, kanatlar ve astarlar ile kapatın.

Borular, teller, egzoz fanları ve borular çevresinde: Boşluklar yangın geciktirici dolgu macunu ile kapatılabilir; yangına dayanıklı sprey köpükle daha büyük sızdırmazlığı sağlayın.

Bacaların ve şöminenin çevresinde: Yüksek sıcaklığa dayanıklı dolgu macunu veya ateşe dayanıklı çimento ile kapatılmış metal kenar kullanın.

Sonraki önemli yalıtım öncesi hazırlık adımları

Yalıtımınızın yıllarca sürmesini ve sıcak veya soğuk havayı ait olduğu yerde, yani evinizin içinde tutmasını sağlamak için bu faktörleri ortadan kaldırın.

Çatı sızıntılarını onarın. Su yalıtımın düşmanıdır. Küfler için üreme alanı oluşturur ve ısı akışını engelleyen havayı hapseden cepleri yok eder. Sızıntı için bir kılavuz olarak çatı kaplamasında su lekeleri ve çatı kirişlerinde mevcut yalıtımda nemli veya küflü yerler olup olmadığına bakın.

Armatürleri kontrol edin. Mineral yün yalıtım kullanmıyorsanız veya armatürleriniz herhangi bir yalıtım türüyle temas için güvenli olarak sınıflandırılmıyorsa, malzemenin alt kattaki ışıklara temas etmesine veya bunları örtmesine izin vermek bu bir yangın tehlikesidir. Tüm armatürlerin çevresinde en az 3 inçlik bir güvenlik boşluğu oluşturmak için kumaş, metal kenar veya kontrplak hurdası kullanın.

Tüm hava giriş fanlarını ve havalandırma deliklerini dışarıya yönlendirin. Her türlü egzoz gazını tavan arasına yönlendirmek bina yönetmeliklerine aykırı olsa da, birçok ev inşaatçısı bundan kaçındı. Nemli egzoz havasının yalıtımınıza sıkışmaması ve onu yok etmemesi için bu hatayı düzeltin.

Yalıtım kurarken kendinizi koruyun

İşte kazasız veya yaralanmasız çalışmanın bir örneği.

Toz maskesi takın, gözlükler, iş eldivenleri, ciğerlerinizi, gözlerinizi ve cildinizi liflerden korumak için uzun kollu bir gömlek ve uzun bir pantolon giyin. Kirişlerin üzerinde durmayın. Dengenizi kaybederseniz tavana çarpabilirsiniz. Ayakta durma yüzeyi olarak bir parça kontrplak veya birkaç sağlam, geniş tahta kullanın ve çalışırken bunları kaydırın.

Tavan arasının karanlık köşelerini pille çalışan portatif lambalar veya klipsli atölye ışıklarıyla aydınlatın.

Tavan arasında hava akımı bakımı

Tavan havalandırmalarını, oluk boyunca yalıtım koyarsanız elde ettiğiniz gevşek dolgu veya keçe ile kaplamanın büyük bir hayır vardır. Tavanlardan mahya havalandırmasına kadar hava akışı çatıyı serin tutar ve buz barajlarının oluşumunu engeller. Malzeme bu akışı engeller. Aynı nedenle yalıtım çatının alt tarafına değmemelidir. Malzemenin yayılmasını önlemek için, oluğun yanındaki çatı kılıfına plastik veya köpük redresörler takın.

Sıfırdan yalıtıyorsanız, doğru buhar bariyerini doğru yere koyun.

Bazı iplikler, buhar bariyeri görevi görebilecek kağıt veya folyo ile gelse de, bazı uzmanlar, nemin yalıtıma nüfuz etmesini önlemek için kirişler ve folyo bantla kapatılmış dikişler arasında 6 milimetrelik bir polietilen film kullanmayı tercih ediyor. İster gevşek dolgu ister keçe kullanın, buhar bariyerini yalıtımınızın sıcak tarafına mümkün olduğunca yakın yerleştirin, sıcak nemli havanın girebileceği yerler soğuk bir iklimde evin iç kısmına (zemin yalıtımının altında) ve tavan arasına sıcak havaya (zemin yalıtımının üst kısmıdır). Bazı alanlar buhar bariyeri gerektirmez.

Yalıtımı kurmak için diğer püf noktaları ve ipuçları

 

Hedeflenen R değerine ulaşmak ve ahşap çerçeveden ısı kaybını önlemek için yalıtımın yeterince derin olduğundan emin olmak için her zaman tavan kirişlerinin üstlerini örtün. Cildinizdeki lifleri gidermek için gün boyunca iyi bir duş alın ve bir kez giydikten sonra iş kıyafetlerinizi yıkayın.

Gevşek dolgu için

Malzemenin bu alana sızıntı olmadan döşenmesini sağlamak için bir menhol veya kapı etrafına bir kilit takın.

Doldurma derinliğinin tavan arasında eşit olduğundan emin olun. Üflenen malzemenin düzgünlüğünü sağlamak için kılavuzları tüm alanın derinliğine vidalayın.

Seçtiğiniz üründen hedef R değeri elde etmek için, hangi torbadan kaç adet torba alınacağını kullanın. Hesaplamalarınız tavan arasını yalıtmanın gerekli olduğu sonucuna vardı. Hedef derinliğe ulaştıysanız ancak hala birkaç torba kaldıysa, tüm torbalar kullanılana kadar alan boyunca eşit derinlikte malzeme eklemeyi bırakmayın.

Malzemeyi kullanırken doğru yoğunluğu elde etmesine yardımcı olmak için solunum hortumunu zemine ve zemin kirişlerine paralel tutun. Dolguyu sadece kirişlerin arasından değil, kirişlerin arasına ve üstüne üfleyin.

Keçe Kullanımı

Ürünü kirişlere yerleştirirken her zaman sarılmamış keçe kullanın. Yeni ve eski yalıtım katmanı arasında nemin sıkışmasını önlemek için ilk kez. Bunları bitirmeden satın alabilir veya sadece kağıt veya folyo arkasını kaldırabilirsiniz.

Alt katmandaki boşlukları kapatmak için eski katmana dik yeni bir dikişsiz keçe katmanı yerleştirin. Bitişik keçeler sıkıca sıkıştırılmalıdır, ancak bunları sıkıştıracak kadar sıkı olmamalıdır.

Asla pamuk gibi daha ağır keçeler koymayın. örneğin cam elyaflardan daha hafiftir. Alt katmanı sıkın ve etkinliğini azaltın. Keçeleri her zaman engellerin ve delinmelerin etrafına sığacak şekilde kesin. Bunları tıkarsanız veya boruların etrafına iterseniz, malzeme içindeki hava tutucu torbaları sıkıştıracak ve yalıtım özelliklerini azaltacaksınız.

Çıtalar ile kirişler arasında boşluk, engel veya bitişik çıtalar. Dar olanlar bile hava kaçağına neden olur. Bunun yerine, kullandığınız ince yalıtım şeridini kesin.

Erişim noktalarını koruyun

Tavan arası kapağı veya kapısı: Kapağın veya kapının tavan arasına sert köpük yalıtımı takın. Hareketli veya sabit merdiven: Kapağı hava akımından korumak için fermuarlı yalıtımlı bir çadır kullanın.

İpucu: Battaniyeyi bir mutfak bıçağıyla kesin. Bazı profesyoneller, büyük bıçaklar kaba malzemeleri kolayca kestiği için bunu maket bıçaklarına tercih eder. Kesme yüzeyi olarak bir parça kontrplak ve kesme yardımcısı olarak bir cetvel kullanın.

Tavan arasını bitirmeyi düşünüyor musunuz?

Tavan arasını değiştirmeyi düşünüyorsanız depolama veya yaşam alanı, döşeme yerine kirişler ve duvar kirişleri arasındaki yalıtım taktiklerini değiştirecektir. Sert köpük paneller kullanabilir veya sprey köpük yalıtımı uygulamak için bir profesyonel kiralayabilirsiniz.

Köpük bloklar, buhar bariyeri olmadan hava akışını engeller ve gevşek dolgu veya keçeye göre inç başına daha yüksek R değerine sahiptir. böylece daha az derinlikle daha fazla koruma elde edersiniz. Gevşek dolgu veya keçeden farklı olarak, tavan açıklıklarını kapatmak için sprey köpüğü kullanmalısınız (çatıyı soğutmak için gerekli değildir). Ardından köpüğü yangın güvenliği için gerektiği şekilde alçıpan ile kaplayın.