Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Çatı Boyama

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Çatı Boyama

Çatı Boyama kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Kendi başınıza veya profesyonelleri işe alarak bir çatıyı nasıl boyayacağınızı öğrenin

Bir çatı nasıl boyanır: adım adım ögrenelim

1. Adım: Çatınızı boyamak için doğru araçları seçin
2. Adım : Çatı boyasını kendiniz seçin
3. Adım : Güvenlik ekipmanını kurun
4. Adım : Çatıyı temizleyin ve inceleyin
5. Adım : Çatıyı astarlayın
6. Adım : İki kat boya uygulayın
7. Adım: Çatıyı kapatın

Çatınız mat görünüyorsa veya ona yeni bir görünüm vermek, çatıları değiştirmekten daha kolay ve ucuzdur. Kendin çatıyı boyaman kolay değil, bu nedenle işi kendin veya işe alınan bir profesyonel aracılığıyla yapmanın artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu makale, bir çatının nasıl boyanacağı ve ne zaman profesyonel çatı boyamanın en iyi seçim olabileceği hakkında bilgi sağlar.
Özel bir çatı boyamadan önce ne düşünülmeli? Aşağıdaki soruların yanıtlanması gerekir:

  • Bir çatıyı boyamak için adım adım prosedür nedir?
  • Eğimli mi?
  • Profesyonel çatı boyama maliyeti ne kadar?
  • Çatı boyacılarından nereden fiyat teklifi alabilirim?
  • Profesyonel çatı boyamaya karşı DIY çatı boyama, daha iyi mi?
  • Özel bir çatı boyamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Çatı boyamak adım adım bir yaklaşım gerektirir ve göründüğü kadar kolay değildir. Profesyonel veya kendi kendini yöneten bir ustanın size uygun olup olmadığına karar vermek için şunları göz önünde bulundurmalısınız:

Evinizin yüksekliği ne kadar? Çatınız tek katlıysa ve eğim çok dik değilse, boyamak için çatıyı ölçmek güvenli bir seçim olabilir. Daha uzun evler için, yüksek irtifa işlerinde biraz deneyim sahibi olmalısınız. Çatı boyacıları ne yaptıklarını ve çatılarda nasıl güvenli çalışılacağını bilirler.

Çatının onarıma ihtiyacı var mı? Çatılarınız eksikse ve hasarlıysa çatı aksi takdirde hasar görür, bazı çatı boyacıları onarım yapabilecektir boyamadan önce. Çatınızı boyamadan önce tamir etmesi için birini tutmanız gerekiyorsa, iki hizmeti birleştirmek karlı olabilir. Deneyimli bir boyacı, çatıyı kendinsi boyarken sizin gözden kaçırabileceğiniz sorunlu veya hasarlı noktalar da bulabilir.

Çatıyı püskürtmek ister misiniz? Çatılar fırça ve elle boyamadan daha hızlı ve darbe bırakmayan bir sprey tekniği sayesinde en iyi boya ile boyanır. Profesyonel çatı boyacıları, leke bırakmayan bir püskürtme cihazının nasıl kullanılacağını bilirler.

Bir çatı nasıl boyanır?

Bir çatıyı boyama işlemi, çatının boyanmasına, çatı pervazlarını, fayansları veya diğer malzemeleri boyamanız gerekip gerekmediği, çatınızın eğiminden ve kullanmak istediğiniz boyama ekipmanına bağlı olarak değişir.

1. Adım: Çatınızı boyamak için doğru araçları seçin
Çatılar fırça, rulo veya sprey boya ile boyanabilir. Püskürtme en etkili seçenektir, ancak özel ekipman kiralamanız ve çatıyı sprey boya ile boyamayı öğrenmeniz gerekiyorsa, bu iş için deneyimli bir profesyonel kiralamanız sizin için daha iyi bir seçim olabilir.
Köşeler, mahya kaplamaları ve diğer detaylar için yine de bir fırça gerekebilir. Fırçalar çatının tüm kısımlarını kaplar, ancak bu yöntem çok zaman alıcıdır. Günün en sıcak saatlerinden kaçınmak için çatıyı boyamaya zaman ayırmalısınız.

2. Adım: Kendi çatı boyanızı seçin
Yaz aylarında evinizi soğutmak ve elektrik maliyetlerinizi azaltmak için çatının rengi ışığı ve sıcaklığı yansıtmalıdır. Çatınız için seçtiğiniz renk evin diğer dış renkleriyle uyumlu olmalıdır.

3. Adım: Güvenlik ekipmanlarını kurun
Başlamadan önce emniyet kemerlerini, kenar korumasını ve diğer güvenlik ekipmanlarını takın ve her şeyi test edin.

4. Adım: Tavanı temizleyin ve inceleyin
Boyayı uygulamadan önce çatının iyice temizlenmesi ve kurumasına izin verilmesi gerekir. İnatçı kirleri çıkarmak için basınçlı yıkayıcı kullanın. Bu aynı zamanda boyamadan önce yapılması gereken herhangi bir onarım işini tespit etmek için bir şanstır.

5. Adım: Çatıyı astarlayın
Bir kat astar uygulayın herhangi bir eski boyayı örtmek ve yeni boyaya yardımcı olmak için.

6. Adım: İki kat uygulayın
Rulo veya fırça ile çatıyı iki kez boyamanız gerekir. İkinci katı uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumasını bekleyin.

7. Adım: Çatıyı kapatın
Tüm boya türleri için gerekli değildir ancak dolgu macunu veya leke eklenmesi çatı boyasının hasar ve aşınmaya karşı korunmasına yardımcı olabilir ve gerekli korumayı sağlayabilir.

Dik eğimli bir çatı nasıl boyanır

Boyamak için dik eğimli bir çatıda, vinç gibi özel ekipmanlara ihtiyacınız olabilir. Bu cihaz, boyacının çatının bir kısmını boyayabilmesi için tam olarak konumlandırılmalı ve ardından başka bir bölüme taşınmalıdır.

Kaldırma cihazının kullanımı zor olabileceğinden, dik tırmanışlar için çatıyı kendi ellerinizle boyamanız önerilir. Güvenlik kısıtlamalarına ek olarak, vinci size kiralayan kişi bir uzmanı tercih edebilir. Bir vinç ve diğer güvenlik ekipmanı kiralamak, ücretli bir profesyonel boyacıya kıyasla daha pahalı olabilir.

Çatı boyacılarından fiyat teklifi alın

Bir çatıyı nasıl boyayacağınızı ve kullanacağınızı öğrenin. Kendin Yap, teknikleri paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir ancak yeteneklerinizden tam olarak emin değilseniz, profesyonel bir çatı boyacısı kiralamak evinize değer katacak ev tadilatı için akıllıca bir adım olabilir. Ev hanımları, çatınızı boyamaya karar vermeden önce yakınınızdaki boyacılardan teklif alın ve ne kadar ücret aldıklarını öğrenin.

Yerel boyacılardan hemen teklif alın. Çatı boyama için bir fiyat teklifi aldığınızda, çatı boyacılarının çatı olukları veya cepheleri de boyayıp boyayamayacağını sorun. Bu hizmetler için daha fazla ücret alacaklar, ancak farklı işler için fiyatları hakkında fikir edinmek için bir fiyat listesi sağlayabilirler.

Daha doğru bir çevrimiçi fiyat teklifi almak için aşağıdaki bilgileri girin: çatı boyacıları,

- Kaç metrekare boyamanız gerekiyor
-Çatının tek katlı mı yoksa çift katlı mı olduğu
-Eğim
-Basit bir çatıdan daha fazla boyanacak alan varsa
-Çatıya erişimde herhangi bir sorun var mı

Profesyonel çatı boyamanın maliyeti nedir?

Ortalama olarak çatı boyacıları m2 başına 30 tl ücret alıyor ancak proje ve çatı boyacılarının çalıştığı lokasyona göre maliyet daha düşük veya daha yüksek olabilir. Basit işlerin m2' si 25 tl'ye , daha karmaşık işler ise 50 tl mal olabilir. Bu fiyatlara çatı temizliği de dahildir.
Yukarıdaki fiyatlar sadece işin kendisi için geçerlidir. Boya ve diğer kaynaklar, dik eğimli bir çatı için bir vinç kiralamanın maliyeti gibi daha pahalıya mal olacak. İyi haber şu ki, bir çatıyı boyamak şaşırtıcı derecede ucuz olabilir çünkü çatı boyacıları hızlı ve verimli bir şekilde çalışabilirler. 350 metrekarelik bir çatıda bir çatı boyamanın maliyeti, onarımlar dahil olmasına rağmen oldukça kolay bir işse sadece 8.750 tl olabilir.

Profesyonel ile veya Kendin yap

Artık çatıyı boyamak için gerekli bilgilere sahipsiniz ve işi kendiniz yapmanın daha iyi olup olmadığına karar verebilirsiniz veya profesyonel bir boyacı kiralayın. Bir profesyonel kullanmayı düşünmenin nedenleri şunlardır:

Ayrıntılı çalışma - Eski bir deyiş vardır: "Şeytan ayrıntıdadır." Bir çatıyı boyamaya gelince: ayrıntılı çalışma yapılmalıdır, örneğin, olukların boyanmasını içerebilir. Çatı boyacıları bu ayrıntılara alışkındır ve hangi adımların atılması gerektiğini bilirler.
Güvenlik - Çatı boyacıları yüksekte güvenli ve verimli çalışma deneyimine sahiptir ve sınırlarını bilir. Kendin yap, çatı boyacısı sınırlarını zorlayabilir ve bir kaza meydana gelebilir. Boya dökülmesi gibi bir kaza, çalışmaya saatler ekleyebilirken daha ciddi bir kaza sizi hastaneye götürebilir.
Diğer hizmetler - Detaylı çalışma sadece olukları boyamayı içermeyebilir. Bu, pencere çerçeveleri veya dekoratif öğeler gibi evin diğer bölümlerinin boyanmasını içerebilir. Bu iş bir merdiven üzerinde veya eğimli bir yüzeyde yapılmalıdır. Bir çatı boyacısı, merdiven veya eğimli bir yüzey üzerinde çalışmaya alışkındır ve tam olarak neyi boyaması gerektiğini bilir.
Tasarruf edin - Bir çatıyı kendiniz boyamak genellikle paradan tasarruf etmenizi sağlar, ancak her zaman değil. Basınçlı yıkayıcı veya vinç gibi ekipman kiralamak, ev projenizin maliyetini artıracaktır. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız çatıya zarar verme riski de daha büyük olacaktır ve onu tamir etmek maliyetli olabilir.

Bir uzman istediğinize karar verirseniz, bölgenizde iyi bir üne sahip olan, size referanslar sunabilen ve size halihazırda boyanmış çatıları gösterebilen bir çatı boyacısı kiralayın. Çatı boyacılarının size daha doğru çevrimiçi teklifler sunabilmesi için çalışma hakkında mümkün olduğunca fazla ayrıntı vermelisiniz. Projenizi inceledikten sonra size son bir teklif verecekler

* Bu makaledeki maliyetler ve fiyatlar gösterge niteliğindedir ve yalnızca bir kılavuz olarak kullanılmalıdır. Ayrıca yerel olarak farklılık gösterirler ve piyasa güçlerine tabidirler.

Çatıda ne tür bir boya kullanacaksınız?

Çatılar sprey veya geleneksel olarak boyanabilir. Aşağıdakiler dahil birçok boya türü çatılarda iyi sonuç verir:
• Poliüretan, poliüre veya polimer kaplamalar
• Asfalt kaplamalar
• Su bazlı akrilik boyalar
• Ekolojik silikon boyalar

En iyi metal çatı boyası yüksek katkı içeriğine sahiptir.

Metal çatı boyası için kaplamadaki katıların seviyesi dikkate alınmalıdır. Nedenini açıklayacağız.

Kaplamalar aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur:
Pigmentler (katı veya sıvı) : kaplamaya rengini veren bileşenler
Bağlayıcılar ( reçine): pigmenti yerinde tutan ve bağ oluşturan bileşen.
Genişletici: filme mukavemet ve yapışma sağlayan daha büyük pigment parçacıkları
Solventler : kaplamanın viskozitesini arttırmak için kullanılır.
Katkı maddeleri : bazı bileşenlerin özelliklerini değiştirmek için kullanılır (örneğin, bazı kaplamaların içinde mantar öldürücüler veya biyositler bulunur).

Tüm farklı metal çatı kaplamaları farklı amaçlara hizmet eder ancak en önemli yönü çatı, yüzey işleminin rengini ne kadar süre koruduğu, güneşe ve zararlı UV ışınlarına doğrudan veya aşırı maruz kaldıktan sonra ne kadar solduğudur. Birçok çatı kaplama kaplaması, kaplamalarında yüksek pigmentler olduğunu belirtir, ancak bu yanıltıcıdır. Bunu, çatının metalik rengine daha yüksek oranda katı madde (tebeşir) ekleyerek başarırlar. Ne yazık ki, bu ürünün ömrünü uzatmaz. Aksine, ne kadar çok katı madde kullanılırsa boyanın sıvı ile eşit şekilde karışmasını engeller. Kural olarak bu kaplamanın çok daha erken düzensiz ve erken kırılmasına yol açar, yüksek kaliteli çatı cilası aşınma belirtileri gösterene kadar.

Yüksek kaliteli metal çatı boyaları çok yüksek reçine katıları kullanır.

Birinci sınıf çatı boyaları katı reçinelerle doludur. Reçine, pigment veya boyalar içeren çok ağır bir sıvı katıdır; reçine ne kadar temiz olursa, renk o kadar renkli olur.

Saf reçineler, uygulama sürecini tutarlı bir şekilde takip etmeleri koşuluyla UV ışığına, tebeşirlenmeye ve sararmaya, solmaya, kabarcıklanmaya, çatlamaya ve soyulmaya karşı en güçlü direnci sunduğu üretici tarafından belirtilmiştir. Reçinelerin satın alınması veya üretimi çok pahalıdır, bu nedenle birçok üretici kısaltmalarla başlamıştır. Son yıllarda piyasaya bazı hibrit katı sıvı reçineler girmiştir bunlar genel üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan ve çatı kaplamaları için daha katı gereksinimlerin bazılarını hala karşılamayı amaçlıyor.

Kopolimer veya stiren reçineleri iki örnektir, ancak yalnızca 100 % saf reçine kaplamalar katılardır. Araştırmanıza devam ederken, en kaliteli metal çatı boyalarının: en katı reçineleri içerenler, sektördeki üreticiden en uzun garantiyi sağladığını fark edeceksiniz ve şimdi nedenini öğreneceksiniz.

Çatıdaki en iyi metalik boya nefes alabilir.

Çatıdaki yüzey metalik boyasında ikinci en önemli faktör ne kadar nefes alabilir olmasıdır. Bazı insanlar gerçeği düşünebilir boyanın altından çok küçük bir oranda su buharı çıkabiliyorsa, boya ne kadar uzun süre dayanırsa, yanıltıcı olmalıdır. Ancak, bu gerçekten böyle. Çatı kaplama sisteminiz çok az miktarda nem transferine izin vermiyorsa, uygulamanın bitiminden birkaç ay sonra boyada kabarcıklara ulaşabilirsiniz. Bunun nedeni, alt çatıların sonraki 14 gün içinde sertleşen, dıştan geçirimsiz pullar oluşturmaya meyilli olmasıdır.

Bu gerçekleştiğinde, boyanın alt tarafından hiçbir nem serbest bırakılamaz. Birinci sınıf metal çatı boyaları nefes alabilir bu nemin yavaşça salınmasını sağlar, çatı kaplamanıza daha uzun ve kuru bir ömür verir. Ayrıca, boyanızın altındaki karolarda küflenme olasılığını azaltır ve kullanım ömrünü önemli ölçüde artırır.

En iyi metal çatı boyası esnektir.

Metal çatı cilasının mükemmel kalitesine katkıda bulunan üçüncü özellik esnekliktir.

Daha ucuz çatı üreticilerin renkleri artık şüphesiz ürünlerinin esnek olduğunu iddia edecekler, ancak bu esnekliği hangi tür katkı maddelerinin sağladığını sormalıyız. Cevap herhangi bir tür göçmen yumuşatıcı ise, bu, çatının ilk başta esnek olacağı, ancak sonraki aylarda yumuşatıcının boyadan sızacağı anlamına gelir. Kaplamayı sertleştirir ve kısa sürede bozulmaya meyilli hale getirir.

%100 elastomerik akrilik polimerler pahalıdır, ancak ömür boyu dayanır ve evinizin yıllar içinde ne kadar büyüyeceğinin bir önemi olmadığını garanti eder.