Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Çatı Bacası

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Çatı Bacası

Çatı Bacası kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Baca başlığı nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Çoğu işletme sahibi şöminenin içini oluşturan ana parçalara aşina olsa da, birçoğu bacalarını oluşturan dış bileşenleri bilmiyor. Baca görece basit bir yapı gibi görünse de aslında uyumlu olması gereken birkaç bileşenden oluştuğu için şömine sistemi mükemmel çalışmaktadır.

Baca sisteminin önemli bir kısmı, çoğu zaman unutulan baca başlığıdır. Genellikle basit bir şekilde tasarlanır, ancak görevini mükemmel bir şekilde yerine getirmesi gerekir - suyun, çeşitli kirliliklerin ve hayvanların baca sistemine ve şömineye girmesini engeller.

Baca tepesi nedir?

Genellikle baca drenajı olarak da anılan baca tepesi, bacanın üst kısmını koruyan büyük bir plakadır. Genellikle metalden yapılan ve sadece baca açıklığını kapatmaya yarayan bir baca çatısının aksine, baca tepesi, bacanın tüm üst kısmını kaplar. Metal, beton veya taştan yapılabilir. Ancak, su geçirmez olmadıkları ve güçlü hava koşullarına maruz kaldıklarında hızla bozuldukları için asla tuğla ve harçtan yapılmamalıdır.

Neden bu kadar önemli?

Baca tepesinin temel ve en önemli amacı bacayı hava şartlarından korumaktır. Düzgün monte edilmiş baca kronları, baca duvarları üzerinde yeterli örtüşmeye sahip olmalıdır. Çentik olarak da adlandırılan bu örtüşme, baca boyunca en az 2-2,5 inç uzanmalıdır. Sonuç olarak, yağmur, kar ve nemin bacaya girmesini önleyen doğal bir oluk oluşturulur ve herhangi bir su kaynağını güvenli bir şekilde oluğa aktığı çatıya yönlendirir.

Baca tepesinin zarar görmesi durumunda ne yapmalı?

Bazen bacanızın yerden görülemediği için hasarlı olup olmadığını anlamak büyük bir problemdir. Bunu yapmak için doğrudan çatıdan bir kontrol yapmak gerekir. Bu nedenle, çoğu baca tepesi hasarı yalnızca bacanın tam bir incelenmesi ve kontrolü sırasında tespit edilir. Baca tepesi bir duvar ustası tarafından yapılmışsa, muhtemelen harçtan yapılmıştır. Tuğla birleştirmek için mükemmel bir malzeme olmasına rağmen baca tepelerinde kullanılmamalıdır, hava şartlarının etkilerine hızla maruz kalır. Kötü bakım yapılan bacalar da çatlaklar ve delikler oluşabilir ve suyun bacaya ve şömineye girmesine izin verir. Baca tepeleri her zaman her bir baca için ölçülerek yapılır, bu nedenle size daha sonra da hizmet verebilecek saygın şirketler tarafından üretilmeleri önemlidir. Profesyonel bir baca tepesi takılarak hizmet ömrü onlarca yıl uzatılabilir. Sertifikalı teknisyenler, sadece baca sistemi için yüksek düzeyde koruma sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda evinize uyum sağlayacak birinci sınıf bir görünüm sağlayacak kaliteli baca tepeleri üretebilirler.

Baca şapkası nedir?

Baca şapkası, bacanızın önemli bir parçasıdır. Bacanın üst kısmını kaplayan ve tuğla ve harç baca yapısını sudan koruyan geniş beton plakadır. Baca şapkalarına bazen baca iniş boruları denir. Baca şapkası çoğunlukla betondur, ancak metal veya taştan da yapılabilir. Metalden yapılan ve öncelikle sadece baca açıklığını koruyan baca çatıları ile baca şapkaları karıştırılmamalıdır. Baca şapkasını genellikle bacanın tepesindeki son tuğla sırasının üzerinde bulacaksınız. Yaklaşık 3 ila 4 inç kalınlığında olabilir.

Baca şapkası türleri:
  • Beton, doğrudan şantiyede bir kalıba dökülür (büyük bacalar için uygundur)
  • Beton bloklardan yapılmıştır (küçük bacalar için uygundur)
  • Döner baca şapkası - bacanın yaklaşık 2 inç yukarısındaki bir çıkıntıdan yapılmıştır. Kurulum daha uzun sürer ancak geleneksel baca kaplamalarına göre daha uzun ömürlüdürler

Baca şapkasının rolü

Birincil görev, suyun baca sistemine girmesini önlemektir. Tüm duvar yapısının ilk savunma hattı olarak kabul edilir. Başarısız olursa bacanıza nem girebilir. Baca tepesini tamir etmezseniz, çevredeki duvar yavaş yavaş parçalanacaktır. Baca şapkasının arızalanması, baca kaçağına neden olan en yaygın sorundur. Baca şapkasını iyi durumda tutarak tüm şömine sistemine sızıntı ve zarar gelmesini engellemiş olursunuz.

Baca şapkası ile ilgili en yaygın sorunlar

Baca akmadan önce çözmeniz gereken baca şapkası ile ilgili birçok sorun olabilir. Olası sorunları tespit edebilecek profesyonel bir teknisyen tarafından bacanın tam bir yenilemesini yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Baca şapkası ile ilgili en yaygın sorunlar:
  • Zayıflamış macunla ilgili sorun
  • Çatlak oluşumu
  • Duvarın bozulması
  • Akma

Bacanızın kaç senelik olduğuna, yapısının kalitesine ve bakım sıklığına bağlı olarak sorunların sıklığı ve türleri ortaya çıkar. Baca şapkası bakımını ihmal etmeyin, çünkü birkaç yıl içinde bununla ilgili büyük problemleriniz olabilir. Bunlar, durumu gittikçe daha fazla bozulacak olan tüm bacanın kademeli olarak bozulmasına yol açabilir. Sorunları ortaya çıkar çıkmaz çözmek en iyisidir. Kendinizi kesinlikle yepyeni bir baca inşa etmeniz gereken bir durumda bulmak istemezsiniz.

Baca şapkası nasıl iyi durumda tutulur?

Bacanız için yıllık bir kontrol planlayın. Bir baca servis şirketinden nitelikli bir profesyonel bulduğunuzdan emin olun. Baca bakımına odaklanan birçok şirket var, internetteki incelemelere veya arkadaşların tavsiyelerine göre en iyisini seçmeye çalışın.

Baca şapkası makul derecede iyi durumdaysa, ancak sadece çatlamışsa, hasarlı bölgelere dolgu macunu uygulamak mümkündür. Daha kötü bir durumda ise, dolgu macunu uygulamak yeterli değildir, ancak tüm şapkayı yeniden inşa etmek gerekir. Bacanın profesyonel bir şekilde incelenmesi, ne tür bir onarıma ihtiyacınız olacağını belirlemenizi kolaylaştıracaktır. Bazı durumlarda en iyi çözüm mevcut şapkayı çıkarmak ve tüm yüzeyi temizlemektir. Ardından şapkayı yeniden yapmak ve güçlendirmek için tel örgü ile beton ekleyin.

Sorumlu bir baca teknisyeni bacanızı kontrol edecek ve size doğru tavsiyelerde bulunacaktır. Doğru kararı verin ve en kısa sürede onarımları yapın. Onarımlara çok geç başlarsanız, tam bir baca onarımının maliyeti size çok daha pahalıya mal olabilir.

Baca şapkası, kapak ve çatı arasındaki fark

Siz şöminenizin veya odun sobanızın sıcaklığının tadını çıkarırken bacanız sürekli olarak duman, is ve diğer kirleri yayar. Bu nedenle, ev sahiplerinin bu baca bileşenleri arasındaki farkı anlamaları ve bunlara bakabilmeleri önemlidir.

Bu üç bileşen birlikte, suyun, kuşların ve çeşitli yabancı maddelerin bacaya ve şömineye girmesini önleyen koruyucu bir bariyer oluşturur. Bunları kötü durumda tutarsanız veya hatta bacada yoksa, bacaya zarar verme riski artar.

Baca şapkası, bacanın en üst seviyesidir. Genellikle baca yapımı sırasında harç veya çimento artıkları ile bitirilir ve bacanızı en tehlikeli tehdit olan sudan korumak için ilk savunma hattıdır. Düzgün kurulup bakımı yapıldığında, yüzeyi suyun çoğunu baca alanından uzaklaştırır.

Baca şapkasının bulunduğu yerden, yağmurlu havalarda en büyük su saldırısına maruz kaldığı açıktır. Bu etkiler üzerinde çatlakların oluşmasına neden olur, bu sayede su akabilir ve hatta bacanın içindeki duvarın içine akabilir. Bu tür bir hasar mümkün olan en kısa sürede tespit edilmezse, iç duvar zayıflayabilir ve parçalanabilir - ciddi hasar durumunda, bacanın kendisi çökebilir. Baca hala açıkta olduğundan su sızıntısını önlemek için şapka tek başına yeterli değildir ve bu nedenle bir kapak ve bir baca çatısı dâhil olmak üzere diğer baca bileşenlerinin takılması gerekir.

Baca kapağı

Çatı hattı ile baca şapkası arasında yer alan yapı, dumanı ve yanan kömürleri çatınızdan uzağa yönlendirmesi açısından önemli olan kaidedir. Tuğla, ahşap, vinil veya metalden yapılabilir. Su hasarından korumak için bacanın üstüne sıkıca oturan bir çelik veya alüminyum levha genellikle üzerine yerleştirilir. Alüminyum kapaklar paslanmaz çeliğe göre paslanmaya daha yatkın olduğundan düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Bu, özellikle tuzluluk oranı yüksek kıyı bölgelerinde bulunan evler için geçerlidir.

Baca çatısı

Baca çatısı yağmur şapkası gibi davranarak su, kir, kuşlar ve diğer hayvanların bacaya girmesini engeller. Baca tepesinin üzerine monte edilir ve genellikle kafes benzeri bir ağ korumasına sahip paslanmaz çelikten yapılır. Bu, sorunsuz havalandırma sağlar ve aynı zamanda yabancı cisimlerin bacaya girmesini engeller.

Çoğu ev sahibi, bir baca çatısını gerekli bir güvenlik cihazı olarak görür, ancak gerçekte, başlangıçta yeni bir bacaya kurulması gerekmeyen isteğe bağlı bir cihazdır.

Baca çatısı önemlidir. Onsuz bacanız ve şömineniz dış unsurların etkisine maruz kalır. Bunlar duvar işçiliğinin damper ve duman bacası gibi metal parçalarda bozulmasına ve paslanmasına neden olabilir, böylece çok daha pahalı bir onarım için hazırlanabilirsiniz. Küçük kuşları, sincapları ve diğer hayvanları açıktaki baca çeker ve dolayısıyla bacayı yırtıcı hayvanlardan saklamaya çalışır. Bacalarda sıkışabilir, boğulabilir ve vücutları bacayı tıkayabilir. Bu, yanan şömineden tehlikeli dumanları ve isi iç mekânınıza getirir ve ayrıca karbon monoksiti içinize çekebilirsiniz.

Açık bacalar da yangınların yaygın bir nedenidir. Belirli hava koşullarında yanan kömürler bacadan sızarak çatınıza çarparak yangın riskini artırır. Ayrıca açık bacadan şömineye çok fazla hava girme riski vardır ve açık bir şömine kapısı olması durumunda odaya duman, is ve kül dökülür.

Ev sahipleri sorumlu olmalı ve baca sistemleri her yıl tam bir denetime tabi tutulmalıdır. Bacanın tüm bileşenleri kontrol edilmeli ve bulunan kusurlar en kısa sürede giderilmelidir. Bu hizmet, sertifikalı baca temizleyicileri tarafından verilmektedir.