Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Bilgisayar ve BT Hizmetleri

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

341 profesyonel

1.080 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Bilgisayar ve BT Hizmetleri

Bilgisayar ve BT Hizmetleri kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

341 profesyonel

1.080 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Sık Sorulan Sorular

BT desteğinin bir parçası olarak, sık sık benzer sorularımız olur. Bu nedenle, bilgisayarınızla ilgili size yardımcı olmak için sık sorulan soruların ve çözümlerin bir listesini bir araya getirdik. Sol tarafa tıklarsanız, bilişim alanında en sık sorulan soruları bulacaksınız.

Bilgisayarımla ilgili en sık sorulan sorular nelerdir?

Bilgisayarım açılmak istemiyor, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, elektrik prizine takılı olduğundan emin olmak için güç kablosunu kontrol edin. Uzatma kablosu kullanırken, ayrıca prize takılı olduğundan ve uzatma kablosundaki güç anahtarının açık olduğundan emin olun. Bazı uzatma kablolarında yerleşik bir devre kesici bulunur - anahtarın yanında bulunan kırmızı veya siyah bir düğmedir. Devre kesiciye basarak uzatma kablosunu sıfırlayabilirsiniz ve bu sorununuzu çözebilir.

Bilgisayarım çalışmayı durdurursa ne yapmalıyım?

Bilgisayarınızın çalışmayı durdurmasının ve "donmasının" birkaç yolu vardır. Muhtemelen bununla kendi başınıza başa çıkamayacaksınız. Bilgisayar programları zaten öyle bir seviyededir ki, kullanıcılarının çoğu zaman temel programları kullanması zordur. Bilgisayarınızdaki klavye yanıt vermiyorsa, en iyi çözüm bilgisayarınızı yeniden başlatmayı denemektir.

Sabit diskim çalışmıyorsa ne yapmalıyım?

Diğer birçok bilgisayar sorununda olduğu gibi, denemeniz gereken ilk adım bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Sabit sürücünün gerçekten hasar görüp görmediğini görmek için yeniden başlatın. İçinde bir hata varsa, büyük olasılıkla bilgisayarınızı düzgün bir şekilde yeniden başlatamayacaksınız. Bu durumda profesyonel bir servise başvurun, uzmanlar sorunu sizin için çözecektir.

Monitörümde siyah ekran var, ne yapmalıyım?

Önce monitörün gerçekten açık olduğundan emin olun. Bilgisayarda güç ışığı (yeşil veya sarı) yanmıyorsa, güç düğmesine basmayı ve açılmasını beklemeyi deneyin. Bilgisayarınızın ekranı açıktı ama siz ondan uzaktaydınız ve döndüğünüzde ekranın siyah olması bilgisayarın uyku modunda olduğunu gösteriyordu. Fareye veya klavyedeki herhangi bir tuşa basarak "uyandırırsınız". Aynı zamanda, monitörün bilgisayarın arkasına doğru şekilde bağlandığından emin olun.

Monitördeki görüntü bulanıksa veya kayıyorsa ne yapmalıyım?

Monitöre giden kablo kötü bağlanmış veya hasar görmüşse, sonuç monitörde bulanık bir görüntü olabilir. Video kablosunu bilgisayarın arkasından çıkarın ve uçlarının bükülmediğinden, yanmadığından veya kırılmadığından emin olun. Her şey yolundaysa, kabloyu monitöre yeniden takın. Kablo doğru konuma ayarlanmazsa, monitörde hızlı veya yavaş dikey veya yatay çizgiler görünebilir. Monitör ekranı dalgalanıyormuş gibi görünüyor. Monitördeki bozuk görüntüler, görüntü bozulmasına neden olan güçlü elektromanyetik frekanslardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle, monitörün yakınında parazit yapan bir manyetik alana sahip hoparlör, fan veya diğer aygıtların bulunmadığından emin olun.

Monitörde "Sinyal yok" mesajı görürsem ne yapmalıyım?

Hem monitörün arkasına hem de bilgisayar kutusunun arkasına düzgün şekilde bağlandığından emin olun. Monitörün düzgün bağlandığını düşünüyorsanız, kablolardan herhangi birinin gevşek olup olmadığını kontrol edin. Monitörün arkasından çıkarabildiğiniz tüm kabloları çıkarın. Veri kablosu dışında herhangi bir kabloyu kolayca çıkarabilmelisiniz. Ardından veri kablosunu bilgisayar kutusunun arkasından çıkarın ve yeniden bağlayın. Bilgisayara güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun. Çoğu bilgisayar kutusunun sözde konektörlerin yerleştirilebileceği ve ayrıca vidalarla sabitlenebileceği vidalar vardır.

Monitör ekranında siyah kenarlıklar belirirse ne yapmalıyım?

Çözünürlüğünü yakın zamanda değiştirdiyseniz, monitör ekranı doğru çözünürlüğe ayarlamayı otomatik olarak durduracaktır. Ekran çözünürlüğünü orijinal ayarına ayarlayabilir veya manuel olarak yeniden boyutlandırabilirsiniz. Manuel monitör ayarları bilgisayar türüne göre değişir. Monitördeki görüntünün genişliğini ve yüksekliğini manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Nasıl ayarlanacağını öğrenmek için monitörün bilgi kılavuzlarına bakın.

Mouse neden ekranın üzerinde uçuyor?

Optik mekanik fare kullanıcıları (en yaygın masaüstü bilgisayar faresi türü) muhtemelen şu anda bir durumla karşılaşmışlardır: fare ekranda düzensizce hareket etti. Bu sözde farenin ekrandaki uçuş hareketi çoğunlukla kirliliğinden kaynaklanır. Fareyi temizlediyseniz, ancak onunla ilgili sorunlar devam ediyor, bu da görünüşte hasarlı olduğu anlamına geliyor. Fareyi başka bir cihaza bağlayarak bunu gerçekten yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz. Fare, başka bir bilgisayara bağlandıktan sonra bağlanan ekran üzerinde uçarsa, değiştirmenizi öneririz.

Fare tekerleği hatalı çalışırsa ne yapmalı?

Microsoft Windows'un herhangi bir sürümünü kullanıyorsanız ve tekerlek düzgün çalışmıyorsa, Fare Özelliklerini açmayı deneyin. Ayarlar'daki klasörde kontrol panelini açıp, Fare simgesine çift tıklayarak klasörü bulabilirsiniz.

Klavye nasıl temizlenir?

Tuşlar sadece klavyeye bağlıdır. Bu nedenle, klavyeyi temizlemeniz gerekirse, bir bıçak veya daha keskin, ince bir nesneyle dışarı kaydırmanız yeterlidir. Çıkardıktan sonra klavyeyi ve ayrı tuşları tamamen temizleyebilirsiniz. Ancak her anahtarın nereye ait olduğunu unutmayın!

Bilgisayarımda Güvenli Mod'u nasıl başlatırım?

Windows 7 veya Windows 10 Güvenli Mod'u başlatmak için bilgisayarınızı başlatırken F8 tuşuna basın. Bu sizi Windows Gelişmiş Seçenekler menüsüne götürecektir. Güvenli Mod'a geçmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanın ve Enter ile onaylayın.

Dosyayı Windows kullandığı için silemiyorum, ne yapabilirim?

Bilgisayarınızda çalışan tüm programları kapatın ve dosyayı tekrar silmeyi deneyin. Çalışan tüm programları kapattıktan sonra aynı sorunla karşılaşırsanız, Güvenli Mod'a gidin ve dosyaları silin.

Bilgisayarımı Microsoft Windows'ta nasıl güncellerim?

Microsoft Windows 7, Windows 10 veya sistemin sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, Microsoft Windows'u bazı durumlarda, sabit diski güncellemek için bilgisayarlar resmi Microsoft web sitesindeki en son sürücüleri kullanarak güncelleme izniniz vardır. Çoğu bilgisayar, sistemin daha yeni bir sürümü çıkar çıkmaz otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmıştır.

Windows açıkken bir bilgisayarı kapatmak güvenli midir?

Bilgisayarı kullanırken herhangi bir sorun yoksa, kullanıcılar bilgisayarı kapatmamalı veya yeniden başlatmamalıdır. Microsoft, bilgisayarınızı güvenli bir şekilde kapatmak için gerekli tüm adımları atmak için sistemine bir kapatma özelliği eklemiştir. Microsoft Windows'un kapatma sürümleri, bilgisayarınızın çalışmasını kontrol eder ve güvenli bir şekilde kapatır.

Geri Dönüşüm Kutusundaki dosyaları nasıl geri yükleyebilirim?

Masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusunu çift tıklayarak açın. Silinen tüm dosyalar klasörde görüntülenecektir. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları, Geri Dönüşüm Kutusu'nda işaretleyin. Sıfırla'yı seçmek için sağ tıklayın.

E-posta mesajları gönderemiyor veya alamıyorsam ne yapmalıyım?

Bilgisayarınızın İnternet'e bağlı olduğundan emin olun ve sorun şundan kaynaklanmıyorsa: kötü bir bağlantıdan. Ağın düzgün çalıştığından emin olmak için ISP veya Wi-Fi ağ yöneticinize başvurun.

Neden ekleri olan e-postaları alamıyorum?

E-posta kutunuz alınan iletilerle doluysa veya yalnızca birkaç megabayt sınırınız varsa depolama alanı dışında, ekli e-posta mesajlarını alamazsınız. Ekli iletileri almazsanız, gönderenlere taşan bir e-posta kutusuyla veya gönderilen dosyaların boyutuyla ilgili bir sorun bildirilir. Bilgisayar virüsleri çoğunlukla e-posta yoluyla yayıldığından, birçok e-posta programı sağlayıcısı, belirli dosya türlerini almalarını yasaklayarak kendilerini virüsleri almaktan ve yaymaktan korur. Örneğin, Microsoft Outlook, belirli türdeki ek dosyalarını engelleyerek kullanıcıları korur.

E-posta adresleri girilirken boşluk bırakılmasına izin veriliyor mu?

İnternet URL'lerinde olduğu gibi, e-posta adreslerinde boşluk belirtilmez. Ancak, e-posta adresi adları nokta ile ayrılabilir. Örneğin, John Smith adlı bir e-posta adresinin sahibi bir hesap oluşturmuş olabilir [email protected] veya john.s. @ example.com.Hesapların hiçbirinin adında boşluk olmadığını unutmayın.

Yazıcım bulanık yazdırıyorsa ne yapmalıyım?

Yazdırmak için yanlış türde kağıt kullanırsanız, yazdırılan sayfalar bulanık olabilir, kıvrılmış metin veya kağıdın kenarlarındaki boyayı eriterek bu durum oluşabilir. Yazıcınız tıkanmış bir yazıcı kafası nedeniyle bulanık yazdırabilir. Her modern yazıcının, yazıcıdaki yazıcı kafasının veya yazdırma için kullanılan diğer cihazların temizliğini kontrol etmek için gerçekleştirilebilecek otomatik testler veya yazıcı tanılama için yazıcı kafasını temizleme talimatları vardır.

Yazıcıdaki kağıt sıkışmasını nasıl düzeltirim?

Yazıcıyı kapatın. Kağıt haznesini kontrol edin, yazdırma kağıdının yerleştirildiği yer. Sıkışan kağıt görünüyorsa, elle çıkarın. Yazıcıda sıkışmış olabilecek kağıtları hazneden çıkarın. Kağıdı çekerek çıkaramıyorsanız, yazıcının mürekkep kartuşlarına veya tonerlerine erişebilmek için yazıcıyı açın ve ardından sıkışan kağıdı çıkarın. Sıkışan kağıdı çıkardıktan sonra yazıcıyı tekrar açabilirsiniz.

Kurulum diskini kaybettiysem yazıcıyı nasıl kurarım?

Neyse ki, yazıcıyı kurmak için bir kurulum diski eksikse, başlangıçta göründüğü gibi sorunlu durum eskisi gibi değildir. Kurulumun size yeni bir disk göndermesini beklemeniz gerekmez. Her yazıcı ve donanım üreticisi şu anda yazılım programlarına ve sürücülerine erişim sağlar, indirilebilir ürünlerinin bir parçasıdır.

Ağa bağlanamıyorsam ne yapmalıyım?

Ağ kablosunun bilgisayarın arkasına güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun. Ayrıca ağ kablosunun doğru bağlantısını kontrol ederken ağdaki LED'lerin düzgün yandığından emin olun. Yeşil LED'i yanan ağ kartları genellikle kartın bağlı olduğunu ve bir sinyal aldığını gösterir. Yanıp sönen yeşil ışık genellikle veri alındığını veya gönderildiğini gösterir.

Ağ sürücümü nasıl bulurum?

Microsoft Explorer'ı açın. Windows Gezgini'nde Araçlar açılır menüsünü ve ardından Ağ Sürücüsünü Bul'u tıklayın. Arama seçeneği olarak Ağ Sürücüsü veya Ağ Bilgisayarı girin. Cihazınızın adı örn. ''Hevi", bu bilgisayara atamak için aramaya " Hevi" yazın. Bilgisayarınızda mp3 klasörü gibi bir klasör aramak için arama kutusuna " hevimp3" yazın. Bir bilgisayara veya ağ sürücüsüne bağlanmak istiyorsanız, bir kullanıcı adı veya kimlik bilgileri girmeniz istenecektir.

Cihazımın adını nasıl öğrenirim?

Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın. Özellikler altında, Bilgisayar Adı sekmesine tıklayın. Bu klasörü açtıktan sonra cihazın adını ve özelliklerini göreceksiniz. Cihaz adını veya özelliklerini değiştirmek için, Bu bilgisayarı yeniden adlandır'ı tıklayın.

Bilgisayar virüsü nedir?

Bilgisayar virüsü, bir bilgisayara bulaşmak, programlarına yayılmak ve kullanıcı verilerini yok etmek için oluşturulmuş bir yazılım programıdır. Yazılım geliştiriciler, bilgisayarınızı virüslerden korumaya yardımcı olmak için virüsten koruma programları geliştirmiştir. Çoğu bilgisayarda yerleşik antivirüs programları bulunmadığını ve bunun tersine, bazı bilgisayarlarda önceden yüklenmiş antivirüs programları olduğunu, ancak 90 gün sonra kullanımlarının sona erdiğini unutmayın.

Windows'ta yüklü bir virüsten koruma programı var mı?

Tüm Windows sistemleri, Windows 7 ve Windows 10, önceden yüklenmiş bir virüsten koruma programı içerir.

Bir virüs bilgisayarınızın donanımına zarar verebilir mi?

Hayır. Bilgisayar virüsleri, asıl amacı virüsü bilgisayar dosyalarına ve diğer bilgisayarlara yaymak olan yazılım koduna dayanır. Bilgisayarınızda dosya silme ve veri sorunlarına neden olur. Yazıcı, grafik kartı, ses kartı vb. bir donanım aygıtıyla ilgili bir sorununuz varsa, sorunun nedeni bir bilgisayar virüsü değildir.

Sabit sürücümü biçimlendirirsem veya silersem bilgisayar virüsünü kaldırır mıyım?

Bilgisayarınıza bir virüs bulaşmışsa, sabit disk sürücüsünü biçimlendirir veya siler ve yeniden başlatmak neredeyse her zaman her türlü virüsü siler. Ancak, yedeklenen dosyaların bilgisayarınıza bağlı diğer medya ve sürücülerin yanı sıra bir virüs de içerebileceğini unutmayın. Bilgisayarınız ağı kapalı olan başka bir bilgisayara bağlıysa veya virüs sizinkinden farklı türde bir yazılıma sahip bir bilgisayarda depolanıyorsa. Bilgisayarınıza tekrar virüs bulaşmış olabilir. Aynı şey, bilgisayarınız yeterince korunmuyorsa da geçerlidir.

İnternet arama verilerini nasıl silerim?

Bir tarayıcı açın ve Araçlar simgesine tıklayın (ayrıca sol üstte küçük bir dişli simgesi olarak gösterilir). Ardından Güvenlik kutusuna gidin ve Tarama Geçmişini Sil'i seçin. Bu, tarayıcınızın arama verilerini temizleyecektir. Google Chrome kullanıyorsanız, Diğer araçlar'a gidin ve Tarama verilerini temizle'yi seçin. Firefox kullanıcıları Geçmiş bölümüne gidebilir ve Yakın Geçmişi Temizle'yi seçebilir.