Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Banyo Su Yalıtımı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Banyo Su Yalıtımı

Banyo Su Yalıtımı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Banyo su yalıtımı

Alçı levha ve iç duvar ve tavan döşemesini bitirdikten sonra sıra banyo, çamaşırhane ve mutfaktaki boşlukların yalıtımı ile ilgilenmeye gelir. Tabii ki bodrumlar da yalıtılmalıdır, ancak bunu yaptırmalısınız.

Su yalıtımı neden bu kadar önemlidir?

Nemli alanların uygun şekilde su yalıtımı kesinlikle gereklidir - zeminlere ve duvarlara sızan su, onları kolayca yok edebilir ve evde onarılamaz hasarlara neden olabilir. Bu tür bir hasarla ilgili en kötü şey, genellikle bunun olduğunu fark etmemenizdir. Sadece verilen hasarın geri döndürülemez olduğunu öğreneceksiniz.

Su yalıtımını kendim yapabilir miyim?

Elbette bu alanda ev sahipleri için fırsatlar da var. Kendi su yalıtımınızı kendiniz yapıyorsanız standart ve belirli standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Ek olarak, bunun herhangi bir sigorta veya garanti talebini etkileyebileceği gerçeğini de hesaba katmanız gerekecektir. Sigortalı bir olay durumunda, sigorta şirketi, işi uzman bir şirketten belgelendirene kadar tüm masrafları tanımayabilir. Su ve nemden ciddi zarar görmemesi için evinizin doğru şekilde yapmanız gereken kısımlarından biri su yalıtımıdır.

Su yalıtımı nasıl yapılır?

Prensip olarak, su yalıtımı, bir tür "sızdırmaz" alan oluşturmak için suyla temas etmesi muhtemel alanlara bir sıvı kauçuk tabakası uygulamayı içerebilir. Amaç, sızabilecek herhangi bir suyu (örneğin, yanlış veya sızdıran musluklar) herhangi bir hasara neden olmayacak şekilde tutmaktır.

Kenarlar ve köşeler önce su yalıtım katmanına zarar vermeyen bir dolgu macunu ile kapatılmalıdır. Polyester kumaş da bu derzlerde esnek derzler oluşturmak için kullanılır ve aynı zamanda açıkta kalan alanlarda su yalıtım membranının ayrılmasına yardımcı olur, böylece bina içinde zamanla yapılan küçük hareketler yalıtım katmanını bozmaz. Su yalıtım tabakası (dallar, kaplinler ve kanallar) boyunca geçişlerde de aynı şekilde ilerlenmesi tavsiye edilir.

Su yalıtım tabakası genellikle tamamen ıslatılmasını sağlamak ve duvara veya zemine düzgün bir şekilde yapışmasını sağlamak için polyester kumaşın kenarlarının altına uygulanır. Katman daha sonra bir rulo ile duvarlara ve zemine boyanır. Kural olarak, iki katman kullanılır, ikincisi birinciye dik açılarla uygulanır (birinci katman dikey olarak yuvarlanırsa, ikinci katman yatay olarak yuvarlanır).

Su yalıtımı nerede gereklidir?

Su çıkışının olduğu her yerde su yalıtımı genellikle gereklidir. Bunları içerir:

  • duş kabinleri,
  • spa alanları,
  • genel olarak banyolar (kullanılan diğer malzemelere bağlı olarak),
  • iş üzerinde,
  • mutfaklarda ıslak alanlar,
  • su geçirmez olacak alanlardaki tüm geçitlerin etrafında (örn. musluklar, kanallar).

Duvarların ve döşemelerin ne kadar yüksek ve geniş yalıtılması gerekeceği, büyük ölçüde neyin su geçirmez olduğuna ve bu alanda kullanılan diğer malzemelere bağlıdır.

Örneğin, duş kabinleri normalde 1800 mm yüksekliğe kadar su yalıtımı gerektirir. Su yalıtım folyosunun duvar ve zemin boyunca ne kadar uzaması gerektiği aşağıdaki gibi şeylere bağlı olacaktır:

  • boyut ve
  • duş kabini kapatmak.

Banyo zemininde kullanılan malzemeler de su yalıtımı için neyin önemli olduğu konusunda rol oynayacaktır. Bu tür bazı malzemeler kendi başlarına su geçirmezlik sunabilir (özel şap, fayans). Bununla birlikte, bir banyoda veya başka bir odada zemin için ahşap esaslı bir malzeme (kontrplak veya sunta) kullanılıyorsa, bu odayı sıfırdan su yalıtımı ile sağlamanız gerekecektir.

Fayans nasıl döşenir?

Su yalıtım katmanını kurduktan ve sertleşme veya kuruma için birkaç gün sonra, ihtiyaç duyulan her yerde karoları döşemeye başlayabilirsiniz. Duş kabini için sağlanan alanı atlayın. Fayans genellikle köşe altında kullanılmaz.

Zemin döşeme çok zor bir süreç değildir, ancak birkaç aşaması vardır. Döşemeleri zaten seçtiğinizi varsayıyoruz. Ne kadar kaymazlık sağladıklarına bağlı olarak, zemin ve duvarlar için farklı karo stilleri kullanmanız muhtemeldir. Üzerlerindeki desen zaten verilmiştir. Bu, ilk parçaların nereye yerleştirileceğine ve döşemeler ile duvarlar arasındaki derzlerin nasıl hizalanacağına karar vermek anlamına gelir. Döşemeleri ait oldukları yere sığması için gerektiği gibi kesmişsinizdir.

Daha sonra üzerine serilecekleri yüzeye ince bir sağlam harç (veya fayans yapıştırıcısı) sürülerek karolar dikkatlice döşenir. Aralarında yapılması gereken boşlukları bırakmak için ara parçaları kullanın.

Fayansların yaklaşık bir gün kurumasına izin verilir. Bu, özellikle çok daha fazla ağırlık taşıması gereken yer karoları için önemlidir. Fayanslar arasındaki ara parçalar kaldırılır ve fayanslar arasındaki boşlukları düzgün bir şekilde doldurmak için harç kullanılır. Kalan harç, derz ve yapıştırıcı artıkları temizlenip  harcın katılaşmasına izin verilir.

Su yalıtımı ve kaplama ne kadar sürer?

Ne kadar süreceği, projede kaç kişinin çalıştığına bağlı olacaktır. Ve en önemlisi, her işi bir başkası takip eder ve her zaman hem su yalıtımının hem de karoların doğru sertleşmesini ve kurumasını bekler, bu nedenle bu kısım muhtemelen en az bir hafta sürecektir.

Alanı ölçün ve malzemeyi seçin

Şu anda birkaç üreticiden temin edilebilen su yalıtımına sahipsiniz. Alanın boyutunu ölçün ve yalnızca duşun altında mı yoksa tüm banyoyu yalıtmayı mı planladığınızı belirleyin. Hangi malzeme kombinasyonunun size en uygun olduğunu öğrenmek için su yalıtım tedarikçinize danışın. Her şeyi ayrı ayrı sipariş etmek zorunda kalmadan tek bir pakette satın alınabilen su yalıtım kitleri de vardır.

1. Adım: Yüzey kalitesini kontrol edin
Yüzey temiz, kusurlardan, tozdan ve katı parçacıklardan arındırılmış, yapışmayı azaltan maddelerden arındırılmış olmalıdır. Durum böyle değilse, beton bir tamir macunu ile tamir edilmelidir.

2. Adım: Penetrasyon uygulayın
Temiz tabakaya bir rulo veya uygun bir fırça ile tek bileşenli bir sızdırmazlık penetrasyonu uygulayın.

3.Adım: Kendiliğinden yayılan bileşiğin uygulanması
Bunu penetrasyon kuruduğunda uygularız. Kendinden tesviye bileşeni, banyoda veya çalıştığımız odada zeminin tamamen düzleştirilmesini sağlar.

4.Adım: Derinlik penetrasyonu
Bir sonraki adım yeniden nüfuz etmektir, bu sefer kendiliğinden yayılan bileşiğe de nüfuz etmeliyiz.

5.Adım: Su Yalıtımı
Bir rulo kullanarak, dikkatli bir şekilde tüm derzlere ve sorunlu bölgelere sıvı yalıtım uygulayın, böylece ilk su yalıtım katmanını oluşturun.

6.Adım: Sızdırmazlık şeridi
Yeni uygulanan ıslak karışıma yerleştirilen bir sızdırmazlık şeridi ile çalışmamıza veya önceden kurutulmuş birinci yalıtım katmanına yapıştırılmasına bağlı olarak tüm derzlere yerleştirilir veya yapıştırılır.

7. Adım: İkinci su yalıtım katmanı
Birinci katmanın üzerine çapraz olarak uygulanır, yani ilk katmanı yatay olarak uygularsak, ikinci katmanın dikey yönde çapraz olarak katlanması gerekir.

8. Adım: Tutkal
Fayansları döşeyeceğimiz yapıştırıcı uygulayacağız. Fayans yapıştırma ve döşeme talimatlarını takip ediyoruz.

Su yalıtımı ve müteakip zemin döşeme süreci, prensipte daha becerikli ev inşaatçıları için büyük bir komplikasyon değildir, ancak yine de bu işler için bu alandaki uzmanlara başvurulması tavsiye edilir. Zamandan tasarruf edeceksiniz (herhangi bir tecrübeniz yoksa bir profesyonel bu faaliyeti sizden çok daha hızlı ve daha iyi gerçekleştirecektir) ve bir şeyi başaramamanız veya ihmal etmemeniz durumunda, sonraki onarımlar ve yeniden yapılanmalar için harcamanız gereken paradan da tasarruf edeceksiniz.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Dolgu macunu: Bu, küçük boşlukları dolduran su yalıtımı ve sızdırmazlık için ana malzemedir. Bileşenlerinden bazıları, elastomerik lateks bazlı yapışkan veya dolgu reçineli akrilik reçinedir. Bu hizmetin fiyatı, genellikle su veya nem tarafından nem sızmasına karşı kapatılması gereken bir alanı kapsayacak şekilde m²'ye bağlıdır. Derz sızdırmazlık bandı: Hepimizin bildiği gibi, kanallardaki derzler genellikle kazan, buzdolabı ve klima gibi ısıtma cihazlarının neden olduğu çöken yer hareketleri ve titreşimler nedeniyle sızıntı yapar. Derz harcı söz konusu olduğunda (merak ettiyseniz) silikon mastik de kullanılabilir.