Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Banyo karoları

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Banyo karoları

Banyo karoları kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Banyo Karoları

Banyo için fayans seçimi

Banyo, aileler ve misafirler için evdeki en önemli alanlardan biridir. Sonsuz renk, boyut, stil, şekil, kaplama ve malzeme seçimiyle burada hoş bir ortam yaratılabilir. Fayans ve taş endüstrisindeki kapsamlı deneyimimiz ve bilgimiz sayesinde, banyo fayansı seçimi hakkında bilmeniz gereken her konuda size rehberlik edeceğiz.

İPUCU 1: MATERYAL SEÇİMİ

Banyo karolarını seçerken, farklı malzeme türlerini ve birbirleriyle uyumunu bilmek önemlidir.

Banyolarda kullanılan en yaygın karo türleri şunlardır:
Seramik karolar

Banyolar için uygun olan seramik karolar genellikle kırmızı, kahverengi veya beyaz kilden yapılır. Fırında pişirildikten sonra karo yüzeyinde renk ve desen oluşturan dayanıklı bir sır ile kaplanır. Karoların yoğun ve gözeneksiz olmasının nedeni aslında bu sırlı yüzeyidir. Bu özellikleri de onlara yangına ve kaymaya karşı dayanıklılık sağlar. Seramik karolar genellikle yüksek oranda su emme özelliğine sahiptir. Bu da yüzeyi su ve lekelere karşı geçirimsiz kılar. Günümüzde seramik karoların mat, saten, parlak ve cilalı olmak üzere birçok çeşidi mevcuttur. Çeşitliliğin çokluğu da banyonuzun duvarları ve zeminleri için çok sayıda seçeneği beraberinde getirir. Seramik karoların temizliği ve bakımı oldukça kolaydır, ayrıca bu karolar bugün piyasadaki en uzun ömürlü ürünlerden biridir.

Porselen karolar

Porselen karolar, tasarım açısından büyük avantajlar sunmaktadır. Güçlü doğası, iç ve dış uygulamalar için sonsuz fikirlere izin verir. Oldukça sert ve yoğun özellikte olan bu tür karolar birçok farklı renk ve desene sahiptir. Yoğun olarak kullanılan ticari alanlarda veya evlerde bulunan banyoların duvarları ve zeminleri üzerine uygulanması mümkündür. Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı olan porselen karolar, evcil hayvanların bulunduğu mekanların banyolarında da çekinmeden kullanılabilir. Lekelenme ve çizilmeye karşı da dayanıklı yüzeye sahiptir, temizlenmesi ve bakımı kolaydır.

Taş fayans

Doğal taş karolar söz konusu olduğunda elimizde birçok seçenek bulunmaktadır. Bu tip karoların birçok rengi ve sahip olduğu çok farklı bir stili vardır. En yaygın olarak kullanılanlar ise mermer, kalker, traverten, arduvaz ve granittir. Doğal taş karoların gözenekli olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu gözenekli yapı, yüzeyde uzun süre kalan suyun lekelenmeye neden olabileceğinin göstergesidir. Döşendikten sonra karo mühürlenmelidir. Böylece fayansınız lekelenmeye ve yüzey hasarına karşı daha dayanıklı olacak, mühürleme sonrası fayansın kusursuz görünmesi sağlanacaktır. Eşsiz doğal taş deseninin güzelliği karodan karoya değişim gösterir. Bu nedenle doğal taş karoların iki yüzeyinin de aynı olmayacağını unutmayın. Yüzeye zarar verme eğiliminde oldukları için doğal taş üzerinde ağartıcı veya diğer agresif kimyasallardan kaçınmak da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Mozaik karolar

Mozaik karolar, herhangi bir banyo tasarımında benzersiz bir özellik yaratmak için mükemmeldir. Renk, stil ve boyut olarak sonsuz olasılıklara sahip olması karşısında büyülenmemek mümkün değildir. Mozaik karoların ne kadar harika göründüğünün yanında belki de tek dezavantajı ıslandığında oldukça kaygan olabilmeleridir. Banyo zemini için mozaik karo seçerken, kayma standartlarını ve garantisini kontrol ettiğinizden emin olun. Cam mozaik karoların temizlenmesi nispeten daha kolay olsa da ne kadar çok derz çizgisine sahipseniz o kadar çok temizliğe ihtiyacınız olacağını unutmayın.

İPUCU 2: OLASI AŞINMA DEĞERLENDİRMESİ

Islak alanların döşenmesi söz konusu olduğunda renkler, boyutlar ve yüzeyler sonsuzdur! Bununla birlikte bu konuda önemli olan nokta yüksek kayma oranına sahip bir karo seçmektir. Karolar, farklı çevre koşullarına en uygun olanı belirlemek için yüzeyin sürtünme özelliklerini değerlendiren bir kayma testine tabi tutulur. Test, uygulama sürecini, aşınma özelliklerini, temizlik bakımını ve beklenen trafiği dikkate alarak zeminin tüm ömrü boyunca uzun vadeli aşınmayı ölçer. Aşağıdaki tablo konut veya ticari kullanım için karo seçmenize yardımcı olacaktır.

  • PEI sınıf 1 derecesi (Kullanım yok) - Yalnızca konutlarda ve ticari yerlerde duvar kullanımı için önerilir.
  • PEI sınıf 2 derecesi (Düşük seviye kullanım) - Banyoda duvarda ve zeminde kullanılması önerilir.
  • PEI sınıf 3 derecesi (Düşük ve orta seviye kullanım) - Normal trafiğin beklendiği panolar, duvarlar ve zeminler için önerilir.
  • PEI sınıf 4 derecesi (Orta ve yoğun seviye kullanım) - Tüm yerleşim yerlerinin yanı sıra orta ölçekli ticari ve hafif kurumlar için önerilir.
  • PEI sınıf 5 derecesi (Yoğun ve aşırı kullanım) - Tüm konutların yanı sıra kalabalık ticari ve kurumsal yerler için önerilir. Çoğu porselen karo, PEI 5 derecesine sahiptir ve bu da onları piyasadaki en dayanıklı karolar yapar.

İPUCU 3: ÇİNİ BOYUTU SEÇİMİ

Bir banyo tasarlanırken birinci kural, öncelikle banyonun büyüklüğünü hesaba katmaktır. Geniş formatlı karolar, büyük bir banyoya kusursuz bir görünüm kazandırmak için hem duvarlarda hem de zeminlerde harika görünür. Ancak küçük banyolar için mozaik karolar daha çok önerilir. Sınırlı alanınız varsa, banyo zeminindeki büyük boyutlu baklava desenleri, odanın bir tarafından diğerine bir çizgi oluşturarak odanın gerçekte olduğundan daha büyük görünmesini sağlayan çapraz çizgiler oluşturabilir. Geniş formatlı karoların uzun görünmesi istenen banyolar için tercih edildiği de bilinmektedir.

Duş karolarını seçerken, banyonuza takılan gider tipini dikkate almalısınız. Sınırlı alana sahip olan banyoda büyük fayanslar seçerseniz, düzensiz ve kaotik görünen duşlarda daha fazla karoya ihtiyaç duyulduğunu göreceksiniz. Kayış tahliyeleri ise son günlerde oldukça popüler bir seçimdir. Minimum miktarda kiremit gerektirir. Böylece daha az harç temizlenir. Banyonuza uygun bir karo seçimi yapmadan önce mutlaka bu konuda uzman kişilerden yardım alın.

İPUCU 4: RENK KURALLARI

Bir karo seçerken belki de en heyecan verici kısımlardan biri tarzınıza ve kişiliğinize uygun rengi seçmektir. Bununla birlikte, hoş, serin ve huzurlu bir atmosfer yaratmada renk seçimi önemli bir rol oynar.

Koyu renkler, banyoya sıcaklık katarken kir izlerini gizlemeye de yardımcı olur. Ancak aynı zamanda banyonuza kapalı bir alan izlenimi de verebilir. Bu nedenle koyu renklerin seçiminde kasvetli bir ortam yaratmamak için daha dikkatli olmanız önemlidir. Alan yanılsaması yaratmak içinse duvara parlak bir karo eklemeyi düşünün. Parlak karo, yansıtıcı bir karaktere sahiptir ve daha koyu renk şemalarıyla eşleştirildiğinde daha parlak, daha açık görünme eğilimindedir.

Nötr renk tonları, aksesuarlarınızı banyonuzun temeli haline getirecek basit ve temel bir tasarımı sürdürmek için mükemmeldir. Daha açık nötr renkler küçük banyolar için harikadır ve dar alanı daha geniş, daha açık hale getirir.

Banyonuz için fayans seçerken belki de çoğu size aynı görünebilir, ancak gölgedeki küçük bir farkın genel görünümü kötü bir şekilde etkileyebilmesi mümkündür. İç tasarım alanındaki deneyimli danışmanlarımız size profesyonel teknik tavsiyeler sunacak ve banyonuz için mükemmel sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

İPUCU 5: ALIŞVERİŞE GEÇMEDEN ÖNCE BİR ÖRNEĞİNİ ALIN

Beğendiğiniz karoyu satın almadan önce eve örnek bir karo götürmelisiniz. Karoyu %100 doğru seçtiğinizi düşünseniz bile karo örneğini banyonuza götürerek renk, boyut ve yüzey uyumu ile ilgili fikir sahibi olmak her zaman iyi bir fikirdir. Doğal ışık olsun alttan ışık olsun karonun rengi, banyodaki ışık türüne bağlı olarak tamamen farklı görünebilir.

İPUCU 6: DOĞRU ÖLÇÜM

Eviniz için uygun bir karo seçmekten daha kötü bir şey varsa o da iş karonun döşenmesine gelince doğru boyutta/miktarda olmamasıdır. Banyonuzu yenilerken odanın şeklini ve alanını doğru ölçtüğünüzden emin olun.

300 × 600 yer karosu döşerken genel kural, banyo kapısında durmak ve arka duvarı yatay olarak yerleştirmektir. Kenarın 600 mm yatay olarak döşenmesi ve böylece yer karoları ile aynı hizada olması tavsiye edilir. Ancak her banyo farklı boyut ve düzendedir.

Dikey döşeme

Banyonuz alçak tavanlı, küçük ve darsa, alanın yüksekliğini nazikçe vurgulamak için karoları dikey olarak yerleştirmenizi öneririz. Küçük fayanslar yerine 300 × 600 veya daha büyük fayansları tercih edin. Banyoda ne kadar fazla derz çizgisi görünürse ortam o kadar sınırlı ve dağınık görünebilir.

Banyonuzda yüksek tavanlı sınırlı zemin alanı varsa, yer karolarını banyoda yatay olarak döşemek genişlik yanılsamasını yaratacak ve bu da mekanın daha açık görünmesini sağlayacaktır. Herhangi bir dikdörtgen döşeme, alanı vurgulayacaktır. Böylece gözler yatay çizgilere çekilir ve alanın gerçekte olduğundan daha geniş, daha uzun görünmesi sağlanır.

Aynı karoyu banyonuzun duvarlarına ve zeminlerine uygulamak, daha geniş ve daha açık görünen bir alan yaratacaktır.

Fayanslarınızı belirlediyseniz, firmamızda yer alan deneyimli iç mimarlarımız bu süreç boyunca size seve seve rehberlik edecektir.