Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Baca Yapımı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Baca Yapımı

Baca Yapımı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Baca nasıl yapılır

Baca yapmayı öğrenmek için başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Tuğla baca yapmak bir uzman gerektirmez, size çok para kazandırabilir ancak bir bacanın nasıl çalıştığını ve onu doğru bir şekilde inşa etmenin ne kadar önemli olduğunu bilmek, tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir ev yangını yaşamanızı önleyebilir.

Herhangi bir baca inşa etmeden önce, yerel bina yönetmeliği gerekliliklerini kontrol etmeli ve yerel kural ve düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu kurallar ve düzenlemeler sonunda güvenliğiniz için uygulanmaktadır.

Ayrıca herkesin tasarruf etmek istediğini de unutmayın. Bacayı tek başınıza yapmak istemiyorsanız, bu yüzden bazen hayatını baca yaparak kazanan bir profesyonel sipariş etmekte fayda var.

Ancak, duvarcılık deneyiminiz varsa ve "kendin yap" projelerinden eminseniz, ayrı bir baca sadece zenginleştirici değil aynı zamanda çok daha ucuzdur. Yeni başlıyorsanız, gerekli birçok yerel yasa ve düzenlemeyi bulabileceğiniz: Yangından Korunma Derneği'ni ziyaret edin.

Baca Özellikleri

Nasıl bir baca inşa edeceğinizi öğrenmeden önce, bacanın nasıl çalıştığını anlamalısınız. Bacaların iki ana işlevi vardır. İlk olarak, yanma oluşturmak için gereken oksijeni çeken bir itme yaratır. İkincisi, yanma ürünlerini evin yaşam alanının dışına salarak evinizdeki havayı temiz ve nefes almak için güvenli hale getirirler.

Genel olarak konuşursak, yüksek bacalar alçak bacalardan daha fazla hava akımı yaratır. Dış hava akımları, çatı alanları veya yakındaki ağaçlar gibi engellerin etrafından esmesi gerektiğinde, bazen cereyanları etkileyebilir. Bu engeller, sıcak hava (veya duman) bacadan doğal olarak yükseldiğinde havanın çıkışı yerine bacadan dışarı çıkmasına neden olur.

Odun sobası yapımı

Çekişi etkileyen bu hava akımlarına girdap akımları denir. Bu nedenle, baca yüksekliği düz çatıların en az 90 cm üzerinde ve çatının mahyasından en az 60 cm veya çatının herhangi bir yükseltilmiş parçasının 3 m'ye kadar üzerinde olmalıdır.

Bazen girdap akımlarının dalışı etkilemesini önlemek için yeterli bir dikey mesafe elde etmek imkansız olabilir. Bu durumda girdapların taslak üzerindeki etkisini en aza indirmek için bir baca kapağı veya davlumbaz takıldığında. Baca üzerinde kapak ve davlumbaz kullanılması, kullanılmadığında yağmur damlalarının veya karın bacaya girmesini önlemeye de yardımcı olur.

Nasıl baca yapılır?

Baca, dumanın geçtiği bir açıklıktır. Metal bacalar genellikle yuvarlakken, duvar veya beton bacalar genellikle dikdörtgen veya kare şeklindedir.

  • Belirli koşullar yerine getirildiğinde yan ürünleri çıkarmak için birkaç baca kullanılabilir:
  • Bağlantı boruları yalnızca benzer yan ürünleri içermez. Örneğin, gazlı cihazlar için daha fazla bacanız olabilir ve buda daha fazla bağlantı elamanı demektir.
  • Baca eğimi dikeyden 30 dereceden fazla olamaz.
  • Bacanın şekli ve boyutu bacanın yanıcı zemin, çatı veya tavanlardan geçtiği hiçbir noktanın 15 cm içinde baca değişemez. Örneğin sadece şömineyi havalandıran duvar bacaları 33 cm x 33 cm olmalıdır. Baca sobayı ve kaloriferi boşaltırken 19 x 19 cm veya 21,5 cm x 21,5 cm olmalıdır. Metal bacalar, havalandırma sobaları ve merkezi ısıtma sistemleri için 15 ila 17 cm çapında veya merkezi ısıtma sistemleri, şömineler ve sobaların havalandırılması için 20 cm çapında olmalıdır bu da çekişi iyileştirir.
  • Konut bacalarında duvar kalınlığı en az 10 cm olmalıdır.

Yığma bacanın, ahşap çerçeveler, tavanlar ve zeminler dahil olmak üzere, kendisiyle ve tüm yanıcı malzemeler arasında dört tarafında en az 5 cm olması önemlidir. Alanı sac gibi yanıcı olmayan bir malzeme ile doldurun.

Baca nasıl yapılır, sarf malzemeleri

Baca inşa etmeye başlamadan önce, Projenin ortasında durup mağazaya koşmak zorunda kalmamak için tüm temel araç ve gereçlerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Ne tür Duvar bacalarına ihtiyacım var:

İnşaat için tuğla, beton blok veya taş, çimento harcı (tek parça çimento, tek parça sönmüş kireç ve altı parça kum karışımı önerilir), kenar, prefabrik beton veya taştan yapılmış baca kapağı, sac, mala ve su terazisi gibi duvarcılık aletlerine ihtiyaç duyulacaktır.

İpucu: Şömineyi havalandırmak için bir baca inşa ediyorsanız, buna uygun aynı veya benzer tipte tuğla veya materialler kullanın.

Baca inşaası nasıl yapılır?

Baca yaparken her zaman sıfırdan çalışmalısınız bu bacanın amacı şömineyi havalandırmaksa, genellikle projeye şöminenin tepesinde başlamayacağınız anlamına gelir.
Bacayı betonarme bir temel üzerine inşa ettiğinizden emin olun. Değilse, evin kaç katı olduğuna bağlı olarak, bacayı inşa etmeden önce 20 ila 30 cm kalınlığında beton bir taban döşemeniz gerekecektir.

Harcı önerilen miktarda çimento, kireç ve inşaat kumu ile karıştırın. Karışım fıstık ezmesini kıvamını andırdığında kıvam doğrudur. Bir duvar malası ile her bir tuğlayı derzlerin arasına dökülecek yeterli miktarda harçla kaplayın. Bu, derzlerin hava boşluğu olmadan doldurulmasını sağlar.
Kenarları üst üste koyun ve her iki tarafta baca duvarları oluşturun. Tuğla duvarın yatay ve dikey olarak düz olduğundan emin olmak için düzenli olarak bir su terazisi kullanın. Harç kuruyuncaya kadar gerektiği gibi ayarlayın.

Baca dışını inşa ederken, bacaları aynı anda döşeyin ve harçla birlikte kapatın. Bacaları takmadan önce baca çok yüksekse, montajı zordur.

Baca kurulduktan sonra, baca dışı arasındaki 5 cm'lik deliğin dört tarafına da bir plaka yerleştirin. Bacanın duvarlardan yükseldiği yerlere metal bir kaplama takın. Baca ve çatının birleştiği yerde ve baca kapağının altına döşenen astar olarak kenar kullanın. Kenarı su geçirmez bir silikon conta ile kapatın.
Baca kapağını tuğla baca kapağının üzerine takın ve baca duvarı çevresinde en az 5 cm uzanması ve bacaya doğru meyilli olmayıp yapıdan uzak olması gerektiğinde emin olun. Başlığın, içeri giren nemi azaltmak için bacadan suyun tahliye edilmesini sağlayan bir kenarı olduğundan emin olup kontrol edin.

Baca yapmayı öğrenmek, herhangi bir ev sahibinin kendi başına üstesinden gelebileceği bir zorluktur. Ancak, eğer endişeleniyorsanız veya duvarcılık aletleriyle çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, hatalardan kaçının ve bunun yerine bir uzman talep edin.