Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hi̇zmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Sıkça Sorulan Sorular
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hi̇zmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Sıkça Sorulan Sorular
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Baca Yapımı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

44.383 profesyonel

81.752 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

226 512 uygulama indirmeleri

Baca Yapımı

Baca Yapımı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

44.383 profesyonel

81.752 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

226 512 uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Baca nasıl yapılır

Baca yapmayı öğrenmek için başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Tuğla baca yapmak Bir uzman gerektirmez, size çok para kazandırabilir, ancak bir bacanın nasıl çalıştığını ve onu doğru bir şekilde inşa etmenin ne kadar önemli olduğunu bilmek, tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir ev yangını yaşamanızı önleyebilir.

Herhangi bir baca inşa etmeden önce, yerel bina yönetmeliği gerekliliklerini kontrol etmeli ve yerel kural ve düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu kurallar ve düzenlemeler sonunda güvenliğiniz için uygulanmaktadır.

Ayrıca herkesin tasarruf etmek istediğini de unutmayın. Bacayı tek başınıza yapmak istemiyorsanız, bu yüzden bazen hayatını baca yaparak kazanan bir profesyonel sipariş etmekte fayda var.

Ancak, duvarcılık deneyiminiz varsa ve "kendin yap" projelerinden eminseniz, ayrı bir baca sadece zenginleştirici değil, aynı zamanda çok daha ucuzdur. Yeni başlıyorsanız, gerekli birçok yerel yasa ve düzenlemeyi bulabileceğiniz Yangından Korunma Derneği'ni ziyaret edin.

Baca Özellikleri

Nasıl inşa edeceğinizi öğrenmeden önce bir baca, önce bacanın nasıl çalıştığını anlamalısınız. Bacaların iki ana işlevi vardır. İlk olarak, yanma oluşturmak için gereken oksijeni çeken bir itme yaratır. İkincisi, yanma ürünlerini evin yaşam alanının dışına salarak evinizdeki havayı temiz ve nefes almak için güvenli hale getirirler.

sıcak hava (veya duman) bacadan doğal olarak yükseldiğinde. Genel olarak konuşursak, yüksek bacalar alçak bacalardan daha fazla hava akımı yaratır. Dış hava akımları, çatı alanları veya yakındaki ağaçlar gibi engellerin etrafından esmesi gerektiğinde, bazen cereyanları etkileyebilir. Bu engeller, havanın çıkışı yerine bacadan dışarı çıkmasına neden olur.

Odun sobası yapımı

Çekişi etkileyen bu hava akımlarına girdap akımları denir. Bu nedenle, baca yüksekliği düz çatıların en az 3 fit üzerinde ve çatının mahyasından en az 2 fit veya çatının herhangi bir yükseltilmiş parçasının 3 m'ye kadar üzerinde olmalıdır.

Bazen girdap akımlarının dalışı etkilemesini önlemek için yeterli bir dikey mesafe elde etmek imkansız olabilir. Bu durumda girdapların taslak üzerindeki etkisini en aza indirmek için bir baca kapağı veya davlumbaz takıldığında. Baca üzerinde kapak ve davlumbaz kullanılması, kullanılmadığında yağmur damlalarının veya karın bacaya girmesini önlemeye de yardımcı olur.

Baca nasıl yapılır - planlama

Baca bacası, dumanın geçtiği bir açıklıktır. Metal bacalar genellikle yuvarlakken, duvar bacaları için bacalar genellikle dikdörtgen veya kare şeklindedir.

  • Belirli koşullar yerine getirildiğinde yan ürünleri çıkarmak için birkaç baca kullanılabilir:
  • Bağlantı boruları yalnızca benzer yan ürünleri içermez. Örneğin, gazlı cihazlar için daha fazla bacanız olabilir, ancak daha fazla bacanız olamaz,
  • Baca eğimi dikeyden 30 dereceden fazla olamaz.
  • Bacanın şekli ve boyutu. bacanın yanıcı zemin, çatı veya tavanlardan geçtiği hiçbir noktanın 15 cm içinde baca değişemez. Örneğin sadece şömineyi havalandıran duvar bacaları 33 cm x 33 cm olmalıdır. Baca sobayı ve kaloriferi boşaltırken 19 x 19 cm veya 21,5 cm x 21,5 cm olmalıdır. Metal bacalar, havalandırma sobaları ve merkezi ısıtma sistemleri için 15 ila 17 cm çapında veya merkezi ısıtma sistemleri, şömineler ve sobaların havalandırılması için 20 cm çapında olmalıdır.
baca temizliğini kolaylaştırır. En az 12/20 cm kalınlığında bir baca kullanın. bu da çekişi iyileştirir.
  • Yığma bacanın, ahşap çerçeveler, tavanlar ve zeminler dahil olmak üzere, kendisiyle ve tüm yanıcı malzemeler arasında dört tarafında en az iki inç olması önemlidir. Alanı sac gibi yanıcı olmayan bir malzeme ile doldurun.

  • Konut bacalarında duvar kalınlığı en az 10 cm olmalıdır.
Baca nasıl yapılır - sarf malzemeleri

Baca inşa etmeye başlamadan önce, Projenin ortasında durup mağazaya koşmak zorunda kalmamak için tüm temel araç ve gereçlerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.


Ne Duvar bacalarına ihtiyacım var:

< İnşaat için tuğla, beton blok veya taş, çimento harcı (tek parça çimento, tek parça sönmüş kireç ve altı parça kum karışımı önerilir), kenar, prefabrik beton veya taştan yapılmış baca kapağı, sac ve mala ve su terazisi gibi duvarcılık aletleri p>

İpucu: Şömineyi havalandırmak için bir baca inşa ediyorsanız, buna uygun aynı veya benzer tipte tuğla kullanın. şömine.

Baca nasıl yapılır - inşaat

Baca yaparken her zaman sıfırdan çalışmalısınız, bu, bacanın amacı şömineyi havalandırmaksa, genellikle projeye şöminenin tepesinde başlamayacağınız anlamına gelir.
Bacayı betonarme bir temel üzerine inşa ettiğinizden emin olun. Değilse, evin kaç katı olduğuna bağlı olarak, bacayı inşa etmeden önce 8 ila 12 inç kalınlığında beton bir taban döşemeniz gerekecektir.

Harcı önerilen miktarda çimento, kireç ile karıştırın. ve inşaat kumu. Karışım fıstık ezmesini kıvamda andırdığında kıvam doğrudur. Bir duvar malası ile her bir tuğlayı derzlerin arasına dökülecek yeterli miktarda harçla kaplayın. Bu, derzlerin hava boşluğu olmadan doldurulmasını sağlar.
Kenarları üst üste koyun ve her iki tarafta baca duvarları oluşturun. Tuğla duvarın yatay ve dikey olarak düz olduğundan emin olmak için düzenli olarak bir su terazisi kullanın. Harç kuruyuncaya kadar gerektiği gibi ayarlayın.

Baca dışını inşa ederken, bacaları aynı anda döşeyin ve harçla birlikte kapatın. Bacaları takmadan önce baca çok yüksekse, montajı zordur.

Baca kurulduktan sonra, baca dışı arasındaki 5 cm'lik deliğin dört tarafına da bir plaka yerleştirin. ve yanıcı malzemeler
Bacanın duvarlardan yükseldiği yerlere metal bir kaplama takın. Baca ve çatının birleştiği yerde ve baca kapağının altına döşenen astar olarak kenar kullanın. Kenarı su geçirmez bir silikon conta ile kapatın.
Baca kapağını tuğla baca kapağının üzerine takın ve emin olun. baca duvarı çevresinde en az 5 cm uzanması ve bacaya doğru meyilli olmayıp yapıdan uzak olması. Başlığın, içeri giren nemi azaltmak için bacadan suyun tahliye edilmesini sağlayan bir kenarı olduğundan emin olun.

Baca yapmayı öğrenmek, herhangi bir ev sahibinin kendi başına üstesinden gelebileceği bir zorluktur. Ancak, eğer endişeleniyorsanız veya duvarcılık aletleriyle çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, hatalardan kaçının ve bunun yerine bir uzman sipariş edin.