Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Baca Temizleyici

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Baca Temizleyici

Baca Temizleyici kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Baca ne sıklıkla temizlenmelidir?

İlk bakışta basit bir soru, ancak cevabını bulmak göründüğünden daha zor. Amerikan standartlarına göre bacalar, şömineler ve havalandırma delikleri, kir ve tortu içermediğinden ve sağlam olduğundan emin olmak için yılda en az bir kez kontrol edilmelidir. Herhangi bir sorun bulunur bulunmaz temizlik, bakım ve onarım yapılmalıdır. Bu ABD güvenlik standardı, bu konuya doğru yaklaşımı hesaba katacak şekilde ayarlanmıştır. Avrupa'da da benzer bir yaklaşım benimsenmelidir. Şöminenizi çok sık kullanmadığınızı, bu yüzden kontrolünün gereksiz olduğunu söyleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun tersi de doğrudur - çeşitli hayvanlar içine yerleşebilir, kuşlar yuvalarını inşa edebilir ve bu nedenle bir şömine veya ocak kullanımını tehlikeli hale getirebilecek daha fazla kirlilik ve bozulma vardır.

Amerikan Baca Güvenliği Enstitüsü, açık tuğlalı şöminelerin, biriken kurum yüksekliği baca yüksekliğinin 1/8'ine ulaştığında, hatta bacada bir sır varsa daha erken temizlenmesini önermektedir. Aksi durumda baca zarar görebilir veya yangın çevreye sıçrayabilir. Endüstriyel olarak üretilen şömineler, önemli bir is birikimi olur olmaz temizlenmelidir. İs birikimi ortamın asiditesine neden olur ve dolayısıyla şöminenin ömrünü kısaltır.

Şöminem özellikle yazın kokuyor. Bu konuda ne yapabilirim?

Koku, yanmanın doğal bir yan ürünü olan kreozot birikintilerinden kaynaklanır. Daha güçlü koku, yüksek nemden ve genellikle klimanın açık olmasından kaynaklanır. Bacanın iyice temizlenmesi yardımcı olabilir, ancak genellikle sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Piyasada kokuları bastıran baca kokuları da vardır veya şöminede kokuları emebilen kabartma tozu veya kedi kumu kullanılabilir. Asıl sorun, evdeki basınçla ilgili olarak bacanın emdiği havadır. Bu nedenle, kaliteli hava geri kazanımı olan donanımlı bir eve sahip olmanız veya ek bir conta veya kapak kullanarak bacadaki hava akışını azaltmanız önerilir.

Şömineyi yaktığımda duman kullanılmayan zemin kattaki şömineden geliyor.

Bu sorun, modern hava geçirmez evlerle ilişkilidir. Bunlar, hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır ve doğal bir hava alışverişi olmaz. Şömine kullanılırken vakumda sorun çıkıncaya kadar içeriden hava çekilir. Bu nedenle ateş, zemin katta kullanılmayan şömineden gelen havayı kullanır ve ondan duman çıkmasına neden olur. Hava geçirmez bir eviniz varsa, en kolay yol, vakum sorununu önlemek için eve yeni bir hava beslemesi kurmaktır. Bu sadece duman sorununu değil, aynı zamanda tehlikeli karbon monoksiti de ortadan kaldırır. Bu durumu çözmenin bir başka yolu ise kullanılmayan şöminenin üzerine bir üst kapak takmaktır.

Gaz kullanıyorum. Bu tip bacaları da kontrol etmek gerekli mi?

Kuşkusuz. Gaz sözde temiz yakıt olmasına rağmen, kuş yuvaları ve bacayı tıkayabilecek diğer kirlilikler nedeniyle baca çalışmaz hale gelebilir. Modern kazanlar, eski nesil kazanlar için havalandırma deliği olarak tasarlanmış geleneksel bacalarda sorun yaşayabilir. Karbon monoksit olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

SSS:

3. seviye kreozot nedir?

Uzun süredir kiralık ev olarak kullanılan 80 yıllık bir mülküm var. Beş yıldır burada yaşıyorum ve dört yıldır şömineyi kullanıyorum. Bacamın en son ne zaman temizlendiğini bilmiyorum (belki de onlarca yıl). Bu yüzden bacamdaki kreozotun çok güçlü olduğunu söyleyen bir baca temizleyicisi tuttum (seviye 3). Ayrıca tuğlaların kademeli olarak duman odasında depolandığını ve üzerlerinde çok sayıda tehlikeli tortu bulunduğunu söyledi. Bana iki uygulama önerdi - kendi düşüncesine göre tamamen güvenilir olmayan ve en iyi 7°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda işe yarayan ve aynı zamanda kreozot oluşumunu azaltmaya yardımcı olan bir kimyasal asit temizleyici. Bana bacadaki birikintiyi gösterdi ve her şey net görünüyordu. Bununla birlikte, asit temizliğini hiç duymadım ve bu yöntem hakkında herhangi bir bilgi bulamadım.

Açıkladığınız şey kulağa çok tipik geliyor. Bahsettiğiniz kuru temizlemenin yanı sıra oluşan kreozotun yapısını değiştirmeye ve zayıflatmaya yardımcı olacak toz formunda profesyonel kimyasallar da bulunmaktadır. Daha sonra profesyonel bir fırça yardımı ile daha kolay çıkarılabilir. Bu ürünlerin her iki türü de, küçük bir şöminede bile oluşturabileceğiniz belirli bir miktarda ısı gerektirir. Kreozot yapışkan ise, bununla baş etmenin tek yolu kimyasal işlem veya asit uygulamasıdır. Asit uygulamaları, uygulanması daha zor olduğundan ve birkaç gün sonra nötralize edilmesi gerektiğinden yaygın olarak kullanılmamaktadır. Kreozotun yüzeyi daha sert, çatlak veya darbe anında kırıldıysa, döner temizlik aleti kullanılarak temizlenmesi tavsiye edilir.

Bacamı gerçekten temizlediğini nasıl bilebilirim?

Eskiden kiralanan baca temizleyicileri hep çatıya çıkar, baca kenarını, harcı, baca mukavemetini kontrol eder ve daha sonra bacayı evin tepesinden temizlerdi. Baca temizleyicim geldi, alttan şömineye baktı ve tuğlaları net görebildiği için temizlenmeye gerek olmadığını söyledi. Yine de temizlemesini istedim. Bunu bir tel fırça yardımıyla yaptı ve yüksek kısımlardaki bacayı temizlemeden, şöminenin ana deliğinin yanındaki tüm birikintileri basitçe kazıdı. Baca temizleyicisinin aslında tam anlamıyla yapmadığı işler için para ödediğini düşünmüyor musun?

Ancak kulağa tuhaf geliyor - yalnızca şöminenin yanındaki tuğlaları temizlemek için değil bacayı tamamen temizlemek için baca temizleyicisi ile anlaştıysanız, ödediğiniz hizmeti almamışsınızdır. Komple baca temizliği her zaman baca borusunu ve ısı odasını içerir.

Gelecekte bacanın komple incelenip temizlenmesini isteyin. Baca temizleyicisi ondan ne istediğinizi bilmiyorsa, size bu hizmeti verebilecek birini bulun.

Bir el feneriyle bile bacanın tüm içini görmek her zaman mümkün müdür? Şömineden içinden bakıp gökyüzünü veya baca çatısını göremeyeceğiniz baca ve şömineler için standart bina gereksinimleri var mı?

Bacalarda 30 derecelik bir sapmaya izin verilir. Çoğu durumda, tüm bacayı doğrudan gözlemleme fırsatınız olmaz. Bacanın durumunu değerlendirirken, genellikle bir video taraması yapmak gerekir. Şömine bacasının yüksekliği önemli değildir. Kısa bacalarda bile temel görsel inceleme ile video tarama arasında büyük bir fark vardır.

Paslanmaz çelik baca kaplamalarının yalıtıma ihtiyacı var mı?

Gaz ve sıvı yakıt kullanan cihazlar için uç kısımlar yalıtım gerektirmez, bu nedenle kurulumları ve olası şikâyetleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Daha düşük sıcaklıklar ve ısı transferi nedeniyle çevre malzemelerde yangın riski yoktur. Ancak katı yakıt kullanılanların yalıtıma ihtiyacı vardır. Yanıcı malzemeler bacaya temas ederse, astar denilen ve şöminelere montajına izin verilen düzenlemeler vardır. Bu, bacanın iç kısımlarında ve dış kısımlarında sıfır mesafe olabileceği anlamına gelir. Bu durumda yalıtım, örneğin, taş yünü veya alüminyum folyodan yapılmış bir örtüdür. Yalıtımsız kullanım için tasarım gereksinimlerini karşılayan şömine parçaları satan birkaç üretici vardır. Bacada ne tür bir astar olduğunu öğrenmek sorun olabilir, çünkü bacanın kendisini yok edeceksiniz. Odunun yakıldığı şöminelerde tüm uçları izole etmek çok daha mantıklıdır. Yalıtım, dış bacaya çıkışları olan gazlı ve sıvı yakıtlı cihazlarda bile kullanılır.

Şöminelerde ne yakmak güvenlidir?

Sadece iyi kurutulmuş odun.

Regülâtör (baca klapesi) nasıl düzgün kullanılır bilmiyorum. Nasıl yapılacağını bana söyleyebilir misiniz?

Bu çok yaygın bir sorudur. Baca klapesi düzgün çalışmıyorsa veya kapalıysa, tüm evi havaya uçuracağınız bir durum olabilir, en kötü durumda yangın çıkacaktır. Bir kanat, kullanılmadığı zaman şömineyi kapatmak için kullanılan katlanır bir metal plaka veya vanadır. Şömineyi kullanırken daima açık olduğundan emin olun.

Kuru baca temizliği konusundaki tavrınız nedir?

Bacaları temizlerken kimyasalların yanlış kullanımından kaynaklanan riskler vardır. Bu ürünler, genellikle, yanma işlemi sırasında kreozotu bacadan etkin bir şekilde çıkarma kabiliyetleri nedeniyle teşvik edilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı, baca sistemi için standart bir koruma seviyesi sağlamadığından, geleneksel mekanik baca temizliğinin yerini alamaz. Bu ürünlerin reklamları, tüketicileri yanlış bir güvenlik duygusuna yönlendirir. En iyi sonuçlar, tüm bacayı mekanik olarak temizleyen ve aynı zamanda baca yapımı ile ilgili gizli sorunları ortaya çıkarabilen profesyonel bir baca temizleyicinin düzenli olarak incelemesiyle elde edilir. Mekanik temizlik, kreozot tabakasını ortadan kaldırır ve aynı zamanda kurumu azaltır. Kimyasallar bacayı temizleyebilir ve sıkışan dumanı salabilirler, ancak çoğu şöminede dışarıya doğrudan bir geçiş sağlamaz.

Bacaları temizlemek için tasarlanmış kimyasallar yeni bir şey değil. Bazıları aslında profesyonel baca temizleyicileri tarafından da kullanılır, ancak her zaman bir tel fırçayla mekanik temizlik ile birlikte kullanılır. Bazı durumlarda, çok sert veya yapışkan kreozot, derinlemesine fırçalama dışında çıkarılamaz. Tecrübeli bir uzmanın gözetimi altında, mekanik olarak çıkarılmasını kolaylaştırmak için kreozotun bileşimini kırılgan veya toz haline getirmek için kimyasal temizleyiciler kullanılabilir. CSIA her zaman bacanın mekanik olarak temizlenmesini ve baca sisteminin işlevselliğinin profesyoneller tarafından yılda en az bir kez eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesini önerir.