Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Baca Kontrolü

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Baca Kontrolü

Baca Kontrolü kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Baca Denetimi

Baca denetimlerini düzenli olarak yaptırmanın neden iyi olduğu hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bir baca havaya dumandan daha fazlasını yapabilir. Evinizi agresif kimyasallardan, zehirli gazlardan ve şöminede üretilen yüksek sıcaklıklardan korur. Bacanızın hasar görmesi evinizi ciddi şekilde tehlikeye atabilir.

Bacalar yangına dayanıklı malzemelerden yapılmış olsalar da aşınmadan etkilenirler. Metal gömlekler ve baca gazı damperleri deforme olabilir veya aşınabilir. Baca gömlekleri yırtılabilir ve parçalanabilir. Bacanızı bir arada tutan tuğla ve harçlar bozulabilir. Bu sorunların tümü, daha büyük yıkıcı ev yangını veya maliyetli yapısal hasar riski artan karbon monoksit zehirlenmesi riski gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Bacanızı düzenli olarak kontrol etmezseniz sadece kendinizi değil evinizi de tehlikeye atabilirsiniz.

Üç tip şömine ve baca muayenesi vardır:

1. Düzey denetim
1. Düzey baca denetimi, yılda bir kez planlamanız gereken bir denetim türüdür. Bu muayenenin amacı, bacanızda herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını ve aşınma veya hasar belirtileri olup olmadığını kontrol etmektir. Genellikle baca temizliği ile birleştirilir. Bir baca teknisyeni tarafından, 1. seviye inceleme sırasında:

- Bacanın dışını ve içini hava akışı sorunları, tıkanıklıklar, sızıntılar veya hasar açısından görsel olarak inceleyin.

- Kurumu, kreozot birikimini (yanmanın yanıcı yan ürünü) ve ölü hayvanlar, hayvan yuvaları, yapraklar veya diğer çim artıkları gibi diğer engelleri ortadan kaldırır.

Düzey 2. kontrol
2. seviye baca kontrolü, bacanıza daha detaylı odaklanmak için bir video cihazı kullanır. Bir baca teknisyeni 1. seviye bir inceleme sırasında aşınma veya hasar belirtileri fark ederse, sorunun nedenini ve hasarın boyutunu belirlemek için genellikle 2. seviye bir inceleme önerilir.

Baca sisteminin hasar görüp görmediğini belirlemek için bir baca yangını veya şiddetli bir fırtına, kasırga veya deprem gibi dramatik bir hava olayından sonra 2. seviye bir inceleme planlayın. Ayrıca tavsiye edilir bir ev alıyor veya satıyorsanız veya bir ısıtma sistemini değiştiriyorsanız (örneğin: şömineye şömine eklentisi takma).

2. seviye inceleme sırasında baca teknisyeni:

- Bacanın gizli kısımlarına daha yakından bakabileceği tırmanma alanına , tavan arasına veya başka bir alana yürüyün.

- Bacaya renkli bir video kamera yerleştirin. Baca astarlarını veya baca iç duvarlarını su girişi, korozyon, bozulma veya diğer hasar türleri açısından kontrol etmek için. (Güvenilir bir baca teknisyeni, ne bulduğunu görmeniz için size videonun bir kopyasını verecektir.)

3. Düzey denetim
3. Düzey baca denetimi yapılması yalnızca şu durumlarda önerilir: 2. düzey bir kontrolle tam olarak tespit edilemeyen ciddi gizli sorunların belirtileri varsa. Bu durum, yalnızca bu işlem aksatıcı olduğundan ciddi endişeler varsa önerilir.

3. düzey kontrol sırasında, muayene edilmesi gereken alanlara tam erişim sağlamak için baca parçalarını veya alçıpan gibi evinizdeki malzemeleri çıkarmak için bir baca teknisyenine ihtiyacınız var. Bu denetim türü en pahalı olanıdır çünkü evinizin bazı bölümlerinin sökülüp onarılmasını gerektirir.

Evinizi korumanın en iyi yolu yılda bir, 1.Düzey baca denetimi planlamaktır. Hasar görmüş olabileceğinden şüphelendiğinizde 2. Düzey muayene denetimlere yatırım yapmak, sorunu kısa sürede yakalayarak gelecekte size binlerce TL tasarruf sağlayabilir, çözüm basit olduğunda su yalıtımının ayarlanması veya yeni bir baca kapağı takılması gibi. Başka bir yangın başlatmadan önce ele alınması gereken güvenlik risklerini ortaya çıkararak hayatınızı bile kurtarabilir. Baca teknisyenlerimiz yardım etmek için buradalar.

1. Muayene sırasında ilk olarak baca kreozot birikimi tespit edilmezse yangına neden olabilir.

Söylendiği gibi: "Temiz bacalar tutuşmaz." Bir şömine veya odun sobası kullanırken, duman, buhar ve yanmamış odun gibi yan ürünler, sıcak bir şömine veya odun sobasından daha soğuk bir bacaya taşınır, burada yoğunlaşır ve koyu kahverengi ila siyah bir Kreozot kaplama oluşturur. Kreozot oldukça yanıcı olduğundan, bacadaki sıcaklık yeterince yüksek ve baca duvarlarındaki kreozot tabakası yeterince kalınsa kreozot tutuşabilir. Bu yangın bacaya, çevredeki duvarlara ve evin altındaki yapıya veya evin iç kısmına olan girişe zarar verebilir. Baca muayenesi, yangın riskini en aza indirmek için gerekirse kreozot çıkarılmasını ve kurumun çıkarılmasını gerektiren aşırı kreozot birikimini araştıracaktır bu da kreozot miktarının artmasına neden olur. Teknisyen ayrıca, susturucunun tamamen kapanmasını ve yeterli havalandırmayı önleyebilecek kavisli veya çürük bir susturucu (bacadaki hava akışını düzenleyen metal bir plaka) gibi artan kreozot birikimine yardımcı olan bileşenleri onarabilir veya değiştirebilir.

Baca muayenesi sırasında yeni bir baca kapağına ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin.

2. Engeller zararlı dumanları içeriye çeker.

Günlük fırtınalar bacaya ince dallar, yapraklar ve diğer döküntüleri getirebilir. Benzer şekilde kuşlar, sincaplar ve safkan ayılar gibi canlılar da bacalara yuva yapabilirler. Bu engellerden herhangi biri bacayı tıkayabilir ve yangın yan ürünlerinin şömineden veya odun sobasından dışarıya normal şekilde kaçmasını engelleyebilir. Bacadaki yedek duman ve dumanlar daha sonra eve girebilir ve sizi potansiyel olarak görünmez, kokusuz ve ölümcül olan karbon monoksite maruz bırakabilir. Çakmaklar da serbest karbonla temas ederse yangına neden olabilecek engellere neden olabilir.

Duman bacasına bir el feneri yerleştirip yuva veya pislik gözlemlerseniz veya bacadan hayvan sesleri duyar ve yuva olduğundan şüphelenirseniz, herhangi bir engel olup olmadığını görmek için bacayı kontrol ettirin varsa bacanızda bunları çıkarın. Bazı teknisyenler ayrıca enkaz ve hayvanların girmesini önlemek için bacanın dış açıklığının etrafına takılan bir kapak veya bir baca başlığı takabilir.

3. Çıplak gözle göremediğiniz parçalar zarar görebilir.

Hasarlı baca bileşenlerinin erken onarımı veya değiştirilmesi yangın ve karbon monoksite maruz kalma ve su hasarı riskini en aza indirebilir. Ne yazık ki, bacanın birçok önemli kısmı gizlenmiş veya ulaşılamayacak kadar yüksektedir. Böylece ev sahipleri tarafından incelendiklerinde görülebilecekler. Baca temizleyicisi, bacanın aşağıdaki kritik bileşenlerine verilen hasarı değerlendirmek için araçlara ve eğitime sahiptir. Genellikle hava koşulları veya zayıf yapı malzemelerinin kullanılması nedeniyle bir yırtılma meydana gelirse, yağmur suyu bacanın kenarlarından aşağı akabilir ve bacayı aşındırarak yapısal bütünlüğünü zamanla bozabilir. Yağmur suyu ayrıca bacaya sızabilir ve baca astarını bozabilir. Müfettiş, baca ve bacanın su ile hasar görmesini önlemek için çatlamış bir tacı onarabilir veya değiştirebilir.

Duman eki: kil ve baca ile baca duvarları arasına yerleştirilen seramik veya metal boru, baca gazları dışarı çıktığında baca duvarlarını ısı ve korozyondan korur. Ayrıca duman ve karbon monoksit gibi zararlı dumanların bacadaki olası çatlaklardan evinize geçmesini engeller. Aşırı ısı, su hasarı veya aşınması nedeniyle bacada çatlaklar oluşursa, yüksek sıcaklıklar veya közler baca duvarlarına zarar verebilir veya evdeki çevredeki yanıcı maddelere dokunarak baca yangınına neden olabilir. Dumanlar ayrıca duvardaki çatlaklardan geçerek eve girebilir ve sizi potansiyel olarak karbon monoksite maruz bırakabilir. Müfettiş, baca astarındaki çatlakları hızlı bir şekilde tespit edebilir ve bunları onarabilir.

Duvarcılık: Tuğla bacanız varsa, gözenekli malzeme, sıcak veya soğuk ile kolayca genişleyebilir veya büzülebilir ve sonunda küçük çatlaklar oluşturabilir. Bu çatlaklar, baca yapısını büyütebilir ve tehlikeye atabilir veya özellikle baca astarındaki çatlaklarla bağlantılı ise bacadaki dumanların içeriye doğru kaymasına neden olabilir. Bir profesyonel bacadaki tuğla ve harcın bütünlüğünü kontrol edebilir ve duvarda gerekli onarımları önerebilir.

4. Düzensiz baca bakımı sonuç vermiyor

Genel olarak, bir evi satmadan veya başka bir şekilde yeni bir mülke devretmeden önce 2. seviye bir baca muayenesi yapılmalıdır, ancak yakın zamanda bir ev satın aldıysanız bacanız kreozotla tıkanmış, molozla doldurulmuş veya gizlenmiş olabilir. Baca yangını veya zararlı dumanların salınması riskine girmeden önce, ilk kullanımdan önce şömineyi veya odun sobasını inceleyin. Müfettiş, mevcut baca açıklarını tespit edebilir size ve evinize zarar vermeden önce bunları giderebilir.

5. Ev sahiplerinin sigortası gelecekteki zararları karşılamayabilir.

Birçok ev sahibi sigortası, şömine veya odun sobası kullanımından kaynaklanan baca hasarını tazmin etmek için düzenli baca muayeneleri gerektirir. Bu, kontrolleri atlamanın, bacanızın ileride hasar görmesi durumunda faturayı ödemek anlamına gelebileceği anlamına gelir. Ev Sahipleri Politikası'nı okurken, baca hasarını kontrol etmek için baca kontrollerinin gerekli olduğunu fark ederseniz, sigorta kapsamındaki farklılıkları önlemek için bunları önerilen aralıklarla kontrol ettirmeniz bir önceliktir.

Şömine veya odun sobası kullanımından kaynaklanan baca hasarını tazmin etmek için. Bu, kontrolleri atlamanın, bacanızın ileride hasar görmesi durumunda faturayı ödemek anlamına gelebileceği anlamına gelir. Ev Sahipleri Politikası'nı okurken, baca hasarını kontrol etmek için baca kontrollerinin gerekli olduğunu fark ederseniz, sigorta kapsamındaki farklılıkları önlemek için bunları önerilen aralıklarla kontrol ettirmeniz bir önceliktir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Wilio'nun baca muayene hizmetleri, sorunlarınızın cevabıdır. Baca muayenesi ve temizliğinde kaliteli uzmanlara ihtiyacınız varsa biz yanınızdayız. Baca kontrolü ve muayenesinin maliyeti genellikle işin kapsamına bağlıdır. Ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunda yardıma hazır teknisyenlerimiz var.