Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hi̇zmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Sıkça Sorulan Sorular
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hi̇zmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Sıkça Sorulan Sorular
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Anketör

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

44.359 profesyonel

81.721 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

226 512 uygulama indirmeleri

Anketör

Anketör kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

44.359 profesyonel

81.721 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

226 512 uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Sörveyör

Haritacılar, arazi veya gayrimenkul sınırlarını belirlemek için doğru ölçümler yapar. Mühendislik, harita ve inşaat projeleri için dünya yüzeyinin şekli ve konturu hakkında veri sağlarlar.

Sörveyörlerin görevleri aşağıdaki gibidir:

  • Dünya yüzeyinin üstündeki ve altındaki noktalar arasındaki mesafeleri ve açıları ölçer.
  • Belirli yerlerden geçerler ve önemli işlevlerin tam yerini belirlemek için bilinen referans noktalarını kullanırlar
  • Araziyi, araştırma kayıtlarını ve arazi başlıklarını araştırırlar
  • Sınır çizgilerinin nerede olduğunu belirlemek için önceki sınırların kanıtlarını ararlar.
  • Anketin sonuçlarını kaydederler ve verilerin doğruluğunu doğrularlar
  • Arazi, harita ve raporlar hazırlarlar
  • Bulguları müşterilere ve yetkili makamlara sunarlar
  • Tapular, kira sözleşmeleri ve diğer yasal belgeler için resmi arazi ve su sınırları belirlerler ve soruşturma çalışmasıyla ilgili olarak mahkemede tanıklık ederler.

Sörveyörler, yasal mülkiyet sınırlarının yerini işaretler ve belgeler. Örneğin, bir ev veya ticari bina satın alırken veya satarken, anlaşmazlıkları önlemek veya çözmek için mülk sınırlarını işaretleyebilirler.

Anket türüne bağlı olarak farklı ölçüm cihazları kullanırlar. Saha ölçümleri için, araştırmacılar referans noktalarını yüksek doğrulukla konumlandıran bir uydu sistemi olan Küresel Konumlandırma Sistemini (GPS) kullanır. Ayrıca, ilgili arazi bilgilerini toplamak için elde tutulan GPS birimlerini ve robotik toplam istasyonlar olarak bilinen otomatik sistemleri kullanırlar. Araştırmacılar daha sonra sonuçları bir bilgisayarda yorumlar ve doğrular. Ayrıca haritalar ve raporlar gibi uzamsal bilgileri görsel olarak sunmanıza olanak tanıyan bir teknoloji olan coğrafi bilgi sistemlerini (GIS) kullanırlar. Haritacılar, bir bölgedeki ağaçlar veya ormanlar gibi GIS verileriyle havadan veya uydu görüntülerini üst üste bindirebilir ve dijital haritalar oluşturabilir. Bu sonuçlara dayanarak, şirketlere ve bireylere evleri, yolları ve çöplükleri nerede planlayacakları konusunda tavsiyede bulunabilirler.

Ölçme teknolojisindeki ilerlemeler halihazırda birçok görevin yalnızca bir eksper tarafından gerçekleştirilmesine izin verse de, lisanslı bir sörveyör ve eğitimli sörveyör ekibi tarafından ek sorumluluklar yerine getirilebilir. Tüm ekipten sorumlu kişi, bir eksper veya kıdemli bir eksper olabilir.

Haritacılar, kapsamlı proje belgeleri geliştirmek için inşaat mühendisleri, peyzaj mimarları, ve şehir ve bölge planlamacıları ile birlikte çalışır.

Aşağıdakiler müfettişlerdir: Sınır veya arazi eksperleri, yasal mülkiyetin sınırlarını belirler ve gayrimenkul ve inşaat projelerinin tam yerini belirlemeye yardımcı olur. Mühendisler veya bina araştırmacıları, yolların veya binaların tam yerini ve evlerin veya binaların temellerinin doğru derinliklerini belirler. Değişiklikleri gösterirler ve mülkle ilgili olası sınırlamaları gösterirler, örneğin üzerine neyin inşa edilebileceği ve nesnenin ne kadar büyük olabileceği gibi. Ayrıca yolların derecesini ve topografyasını da belirleyebilirler. Adli müfettişler, potansiyel peyzaj etkileri için kaza sahnelerini belirler ve kaydeder.
Yer araştırmacıları, dünya yüzeyinin geniş alanlarını ölçmek için hava ve uydu gözlemleri dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli teknolojiyi kullanır. Denizcilik veya hidrografik sörveyörler kıyı şeritlerini, dip topografyasını, su derinliğini ve diğer özellikleri belirlemek için limanları, nehirleri ve diğer su kütlelerini inceler. Maden araştırmacıları bir yeraltı madenindeki tünelleri haritalandırır ve işaretler. Çıkarılan malzemenin hacmini belirlemek için yüzey madenlerine odaklanırlar.

Sık Sorulan Sorular:

* Bir inşaat müfettişi ile bir haritacı arasındaki fark nedir?

İnşaat müfettişleri genellikle daha detaylı bina araştırmaları yaparken, haritacılar ölçmek için daha vasıflıdır. Ancak, bazı örtüşmeler var. Tarihi ve koruma altındaki binalar da uzmanlık ve deneyim gerektiren nesnelerdir. Yetkili haritacılar, kiralamaları / ofisleri ve ticari gayrimenkulleri değerlendirebilmeli, projeleri yönetebilmeli, mimari hizmetler, nicel araştırmalar (QS) ve tarım arazilerinin değerlemesi hakkında genel bir bilgiye sahip olmalıdır.

* Bir haritacının alan hakkında bilmesi gerekenler nelerdir?

Kaliteli çalışma ve profesyonel tavsiye, alanın tarihi, sıkıntıları ve özellikleri hakkında kesin bilgi gerektirir - alan hakkında bilgi, özel bina türleri, planlama sorunları, planlanan yollar ve gelişim ve tabii ki sel veya suç riskleri vb. mülkün kesin değerlemesi, kuralların gerektirdiği şekilde yerel alan bilgisine de bağlıdır. Hatta bazı şirketler anketler için çevredeki alanlardan inşaat müftteşi ve haritacıları kullanıyorlar.

* Belgeler ne kadar hızlı işlenebilir?

Bazı haritacılar, tamamlanmış anket raporlarını denetimden sonraki 24 saat içinde imzalarken, diğerleri bir hafta veya daha uzun sürebilir! Tesise erişim kolayca erişilebilir durumdaysa, denetim tarihinin kaydedilmesinden bitmiş raporun alınmasına kadar olan tüm süreç yalnızca birkaç gün sürmelidir.

* Bağımsızlar mı yoksa büyük bir şirket için mi çalışıyorlar?

Küçük işletmeler ve yerel bağımsız araştırmacılar genellikle kaliteyi niceliğe tercih ederler. Çoğunlukla bankalar için ipotek değerlemesi yapan bazı büyük araştırma şirketleri, daha fazla zaman baskısı altında olan çalışanları için günde 6 denetime kadar katı hacim hedefleri belirler! Bağımsız eksperler, ipoteklerden ziyade ev ve bina alıcıları ile ilgili anketler yapma konusunda daha fazla deneyime sahiptir.

* Sörveyörler ile telefonla iletişim kurmak daha mı iyi?

Çoğu sörveyör raporda ne olduğunu ve sonucunun ne olacağını tartışmayı ve açıklamayı tercih eder. Deneyimli bir bağımsız yerel profesyonelin, belirlediği herhangi bir hatanın maliyetini karşılamak için satın alma fiyatının olası bir yeniden müzakeresi konusunda size yardımcı olmak ve tavsiyede bulunmak için genellikle daha fazla zamanı olacaktır.

* Sörveyöreden yardım isteyebilir ve ona başka sorular sorabilir miyim?

Bir müşteri olarak, bir sörveyerden bir tavan arası veya bodrum katını yeniden inşa etme veya bir evi genişletme konusunda tavsiyede bulunmasını istemek ve nem veya çatlaklar gibi belirli bir soruna özel dikkat göstermesini istemek gibi özel gereksinimlerinizi söyleyebilirsiniz.

* Fiyatı ön çalışma fiyatına ekleyebilir miyim?

Tesis için ödenen fiyat çoğu durumda rezervasyon sırasında önceden kararlaştırılacaktır. Mortgage kredisi verenler, kendi amaçları için bir tür temel değerleme raporu talep edeceklerdir (bazen sadece bir hesaplama yöntemi veya harici bir kaynaktan bir bakış). Ancak, haritacıdan mülkün piyasa değeri hakkında bir fikir vermesini isteyebilirsiniz - prensipte, bulunan hatalar göz önüne alındığında, paraya değer olup olmadığına bakılmaksızın!

* Ön çalışma için sabit bir fiyat üzerinde anlaşmak mümkün müdür?

İnceleme başlamadan önce sörveyör ile fiyat üzerinde anlaşmanız gerekir. Orijinal açıklama kesinlikle yanlış olmadıkça (mülkün kararlaştırılan fiyatı, konumu ve büyüklüğüne bağlı olarak) fiyat normalde değişmemelidir. Teklif edilen fiyatı değiştirmenin meşru olmasının nedenlerinden biri, eski mülk talebinin gerekli olduğu zamandır, çünkü daha eski herhangi bir şey, binaların daha kapsamlı (ve daha detaylı) incelenmesini gerektirecektir. Bir değerlemenin dahil edilmesini talep ederseniz ek bir ücret de alınabilir (çünkü sigortacılar, bunun için müfettişlere profesyonel tazminat için prim ekleyecektir!)

* Yapı mühendisinin hizmetlerine ihtiyacım var mı?

Satın aldığınız mülkte gözle görülür çatlaklar veya yapısal hareketler fark ederseniz, ilk izleniminizi onaylayacak veya çürütecek kalifiye bir yapı mühendisine başvurabilirsiniz.

Maliyet tahmini

Sörveyör, inşaat projeniz için bir ön bütçenin hazırlanmasında ve ayrıca proje planında size yardımcı olacaktır.
Değer mühendisliği

Yetenekli bir araştırmacı işini bilir ve inşaat projesinin kalitesinden ve projenin bütünlüğünden ödün vermeden maliyetleri düşürebilir. Ayrıca size malzemeler konusunda tavsiyelerde bulunabilir ve daha uygun maliyetli çözümler sunabilir.
İnşaat ekibi ile koordinasyon

Proje inşaatçılar, müteahhitler, emlakçılar, müfettişler, taşeronlar, mühendisler ve bankacılar gibi bir grup paydaşı içerecek. Sörveyör, herkesle iletişim kurar ve projedeki tüm işi koordine eder.

Her bir tarafın tam sorumlulukla bir programa göre çalışmasını sağlama sorumluluğunu üstlenir. Ayrıca projenin gecikmemesini ve bütçeyi artırmamasını sağlayacaktır.

Zaman yönetimi

Genel olarak, müteahhitler, proje yöneticileri ve diğer personel ile çalışmak istemiyorsanız, bunu sizin için yapması için bir eksper tutmanız iyi bir fikirdir. İnşaat veya yenileme projesinin başarısız olma olasılığını ortadan kaldıran odur. Sizin için tüm projeyi denetleyecek bir kişiye sahip olacaksınız. İlk aşamadan tamamlanana kadar gözleriniz ve kulaklarınız olacak. Size danışacak ve gerekli kararları verecek, böylece inşaat veya tüm proje ile ilgili stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, bir ev inşa etmeyi veya yeniden modellemeyi planlıyorsanız, bir sörveyör tutmanız daha iyi olur.

Düşündüğünden daha fazlasına ihtiyacınız var

Araştırmacının gerçekten bir araya geldiği durumlar vardır. Muhtemelen inşaat sırasında buna ihtiyacınız olmayacak, ancak bir ipotek çekiyorsanız, banka arsanın veya gayrimenkulün gerçek sınırlarını hedeflemenizi isteyebilir ve sonra öğrenirsiniz. Bir kara sınırı hakkında bir komşunuzla tartışıyorsanız, bir haritacı da yararlıdır. Bir sörveyör’ün idaresi mahkemede yasal olarak bağlayıcıdır ve örneğin, inşa etmekte özgür olduğunuz araziye ilişkin bir anlaşmazlığı çözebilir. Evinizde büyük değişiklikler yapmak istiyorsanız (örneğin, bir kulübe ekleyin), haritacı, kendi araziniz üzerinde bina yapıp yapmadığınızı belirleyebilir.

Düzenlenirler ve istediklerini yapamazlar

İşi sizin yerinize yapması için müracaatçıya hitap eden, emanet eden ve ödeme yapan siz olsanız bile, eksper sadece size karşı sorumlu değildir. Raporu öncelikle matematik, bilim ve tarihe dayanıyor. Yani evin arkasında bir arazi parçası isteyip istemediğiniz önemli değil, veriler sizin olmadığını söylüyorsa, haritacı sizi bilgilendirmekle yükümlüdür. Araştırmacı geçmiş verilere bakar ve arsanın kesin sınırlarını hesaplamak için bunları mevcut verilerle karşılaştırır. Kararı yetkili makama iletilir ve daimi kamuya açık bir kayıt olur. İşi kontrol edildiği için dava edilir ve yanlış yaptığı için cezalandırılabilir. Sörveyör, halkın güvenliğini ve refahını korumakla yükümlüdür.

Size paraya mal olacak ama buna değer

İlk bakışta, bir haritacının işi basit görünebilir, bu nedenle fiyat teklifi sizi biraz şaşırtabilir. Bununla birlikte, miktar, işin miktarını, sorumluluğunu, doğruluğu ve hassasiyeti yansıtır. Fiyatlar, işin kapsamına ve performansının yerine bağlı olarak birkaç yüz ila binlerce lira arasında değişmektedir.

GPS için telefon uygun değil

Teknolojik ilerleme, daha önce sadece endüstriyel sektörlerde çalışan işçilere ait olan kolaylıkları da beraberinde getirdi. Bu nedenle, bazı insanlar yanlışlıkla arazilerinin konumunu belirlemek için GPS'i bir cep telefonunda kullanabileceklerine inanırlar. Bununla birlikte, bu tür hesaplamalar genellikle hatalıdır. Sörveyör, santimetre hassasiyetinde profesyonel bir GPS kullanır.

Bir profesyonel tutmayı düşünüyorsanız, tereddüt etmediğinizden emin olun. Sörveyör, yalnızca tüm sorularınızı yanıtlamakla ve arazinizin ayrıntılarını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda mülkünüz üzerindeki çalışmalarını da garanti edecektir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

- Topografya: Bu hizmet, belirli bir alandaki yüksekliklerin ve koordinatların hesaplanmasını içerir. Topografik sörveyör, inşaat projeleri için çok önemli olan hava fotoğraflarını da çekecektir. Bu hizmet hem bireysel bir müşteri tarafından hem de mimarlar, mühendisler vb. gibi diğer disiplinlerle birlikte inşaat projesinde çalışan profesyonellerden oluşan bir ekibin parçası olarak sipariş edilebilir. - Grafik harita: bu tür çalışmalar genellikle kamu yetkilileri yerel kalkınma stratejilerini ve kentsel planlama yasalarını planlamak için. Bir grafik harita, imar tanımları, kullanım türleri (konut, ticari), üzerlerinde belirtilen yükseklik sınırları ile bina ayak izleri gibi unsurları içermelidir - bunlar binalar hakkında bilgi sağlar.