Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Anhidrit Şaplar

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Anhidrit Şaplar

Anhidrit Şaplar kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Anhidrit şap

Kalsiyum sülfat şaplarda (anhidrit veya alfa-hemihidrat) nem nasıl işlenir?

Kalsiyum sülfat şaplar söz konusu olduğunda, insanlar en çok kuruma süresi ve zemin kaplamasının hızlı bir şekilde döşenmesi gerekiyorsa ne yapılması gerektiği sorulmaktadır.

Kalsiyum sülfat şaplar bazen hızlı bir seçim olarak satılıp uygulansa da, kuruma süresi aslında kum ve çimento şaplara benzerdir: genellikle 1 mm, 40 mm kalınlığa kadar olanlar 1 günde ve daha fazla kalınlıklar içinse 2 gündür.

Esnek zemin kaplaması montajı için, alt tabaka bağıl neminin %75'ten az olması gerekmektedir. Bağıl nem, zemine monte edilmiş bir dijital higrometre kullanılarak ölçülmelidir. Higrometre %75 veya daha yüksek bir bağıl nem seviyesi gösteriyorsa ve müşteri kalsiyum sülfat şapın üzerine hızlı bir kurulum gerektiriyorsa, zemin kaplama ustası sorunla karşılaşacaktır.

Tipik kum/çimento sistemlerinde su geçirmez bir epoksi reçine yüzey membranı uygulanarak fazla nemin bastırılması mümkünken, bu ürünlerin kalsiyum sülfat şaplarla kullanılması önerilmemektedir. Bunun nedeni ise, kalsiyum sülfat şap ile su geçirmez yüzey membranı arasındaki arayüzde sıkışan yüksek nem seviyesinin yumuşaması ve yüzeye baskı uygulandığında çatlaklara neden olabilmesidir.

Alternatif yalıtım sistemleri kullanılabilir, ancak yalnızca belirli uygulamalarda ve maksimum %85'e kadar nem olduğu durumlar için geçelirdir. Kullanmadan önce bu tür sistemlerin üreticisine danışmalısınız.

Diğer bir çözüm ise, bu şapların doğal olarak kurumasını beklemektir. Ancak bu süre uzun zaman alabilir. Bu süreyi kısaltmak için, nem gidericiler ve yerden ısıtma sistemi kullanılabilir.

Üreticinin talimatlarına göre yüzey taşlama, kalsiyum sülfat şapının uygulamasından hemen sonra gerçekleştirilebilir. Bu işlem,düz yüzey oluşturmanın yanı sıra, özellikle sert ve yoğun finisajlarda şapın kurumasına yardımcı olmaktadır.

Sıklıkla karşılaştığımız bir başka soru da, kalsiyum sülfat şaplara uygulanabilecek tesviye maddelerinin veya tesviye bileşenlerinin türüne ilişkindir.

Profesyonel olarak uygulanmış şap, kaplama gerektirmez. Ancak yüzeyin yeterince pürüzsüz olmadığı veya istenilen zemin seviyesine/yüksekliğine ulaşılamadığı durumlar olabilir.

Çimento esaslı ürünleri kalsiyum sülfat şaplara uygularken, genleşmeye ve ardından tesviye bileşeninin bozulmasına neden olabilecek kristallerinin oluşumunu önlemek için büyük özen gösterilmelidir. Bu nedenle, yeni bir zemin kaplaması yapmadan önce aşağıdaki ipuçlarını dikkate almalısınız:

  • Bağıl nemin her zaman %75'in altında olmasını sağlayın. Kurulumdan önce 0'ın altında ölçüm yapan dijital bir higrometre kullanarak zeminin çeşitli noktalarında ölçümler yapın (ayrıca bir karbür bomba veya 40°C'de fırında kurutma gibi alternatif bina nemini ölçme yöntemleri de kullanabilirsiniz).
  • Yüzeyin yeterince temiz olduğundan ve üzerinde çimento karışımı kalmadığından emin olun. Öğütme ve vakumlama yöntemleri önerilmektedir.
  • Tedarikçinin tavsiyelerine göre uygun bir akrilat veya suda dağılabilen epoksi dolgu macunu uygulayın ve kurumasını bekleyin.
  • Mevcut hızlı kurutma sistemleri gibi özel yumuşatma maddelerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Yükleniciler, üreticiye danışmalıdır.

Bu genel talimatları kullanarak yeni zemin kaplamaları kalsiyum sülfat şaplara başarıyla uygulayabilirsiniz.

Anhidrit şaplar nasıl kullanılıyor?

Kalsiyum sülfat şapların kullanımı, tasarım ve uygulama açısından geniş avantajlar sunmaktadır. Her gün çok sayıda zemin ve karo döşeme montajı yapıldığından hala "bu şapların uygulananlardan biri olup olmadığını nasıl öğrenebilirim, uygun ürünleri temin etmekten sorumlu muyum, montajın başarılı olması için ne yapmam gerekiyor?" gibi sorular almamız oldukça ilginçtir.

Bu makalede, benzer soruları, mevcut farklı tipteki şapları, taban gereksinimlerini veya bunları değerlendirmek için test yöntemleri hakkında çok teknik olarak konuşmadan cevaplamak istiyoruz. Buarada, ustalar için pratik bilgiler sunmayı planlıyoruz. Daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa, bizimle veya doğrudan şap üreticisi ile iletişime geçin.

Siteye gelmeden önce, döşeme altı zeminin ne olduğunu biliyor olmalısınız. Bu bilgi size verilmediyse, gerçekten kalsiyum sülfat şapınız olup olmadığını görsel olarak değerlendirebilirsiniz.

Kalsiyum sülfat şaplar doğru uygulanırsa çok düzgündür. Kum veya çimento şaplarda olduğu gibi yüzey pürüzlü bir görünüme sahip değildir. Ürün büyük olasılıkla tek bir dökümde pompalanacağı ve herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duyulmayacağı için, zemin alanında çok az boşluk olabilir.

Şapın yüksekliğini, örneğin bir kapı veya çıkıntı üzerinde görmek mümkünse, ölçün ve yerden ısıtma borusunun 50 mm'den az (veya 70 mm'den az) üstüne döşenirse, bir kalsiyum sülfat ürünü olma ihtimali yüksektir. 70 mm'den daha derin bir şekilde döşenirse, kurutma oldukça uzun sürecebilir.

Odada radyatör veya ısıtma sistemi olup olmadığına bakın. Yoksa, yerden ısıtma olması muhtemeldir. Kalsiyum sülfat uygulaması ve teknik performans, sıvı şap kullanıldığının bir göstergesi olan yerden ısıtma ile çok uyumludur. Manifoldun nerede olduğunu bulun ve yerden ısıtmanın devreye alındığından ve tam çalışma sıcaklığına ulaştığından emin olun. Eğer bunları gerçekleştirmezseniz, astar uygulandıktan ve ısıtma açıldıktan sonra şapa ne olacağını tam anlamıyla tahmin edemezsiniz.

Yüzeyde parlak bir "deri" malzeme olup olmadığına da bakmak gerekir. Bu, sorunlara neden olabilen çimento şerbeti olabilir. Neyse ki, şimdi bu artık büyük bir sorun değil, çünkü düşük çimento sütü içeriğine sahip şaplar daha belirgin hale gelmiştir. Zeminde çimento sütünüz varsa, gerçek bir şapa (yüzey tabakasına değil) tutturulabildiğinden ve ayrıca kurumasını engellediğinden emin olmak için mekanik olarak zımparalamanız gerekmektedir. Kalsiyum sülfat şapları piyasaya ilk girdiğinde, ustalar sütün çıkarılması dahil olarak işi almaktaydı. Artık durum böyle değil, bu nedenle yeterli bir bütçe ve zaman dilimi belirlediğinizden emin olun. Hazırlığı bitirdikten sonra, şapın sağlam, sert ve tozsuz olduğundan da emin olun.

Geleneksel şaptan biraz daha açık renkli mi görünüyor? Piyasadaki ilk ürünler çok farklıydı, ancak şimdi böyle değil, bu nedenle normal bir tabladan farklı görünmüyorsa, daha önce belirtilen diğer yönleri kontrol edin.

Bu tür şaplarda çatlayan blok, kuruluk seviyesi önemlidir. Fayanslar, sertleşmiş şaplara yapıştırılabiliyor. Bunlar sert, sağlam olduğundan yapıştırıcılar onlarda işe yarıyor. Ancak, bu şapların yine de önemli miktarda nem içerebileceğinin farkında mısınız? Kürleşmiş olması, kuru olduğu anlamına gelmemektedir. Zemin montajını bitirirken, yapıştırıcılar, zemin kaplamaları ve tesviye bileşenleri üzerinde bir etkiye sahip olduğundan, çimento esaslı veya kalsiyum sülfat yüzeylerde nem tarafından tutulur. Kalsiyum sülfat esaslı ıslak şap, karolarda benzer hasara neden olabilir. Kalsiyum sülfat ve çimento arasındaki nem hareketi karoların genişlemesine ve kalkmasına neden olabilir.

Diğer bir sorun da, çimento şaplarının aksine, kalsiyum sülfatın ıslak koşullarda doğal yüzey mukavemetine sahip olmamasıdır (ıslak koşullar için alt döşeme tahtalarına kıyasla alçı levhayı düşünün). Bu nedenle şapın gerekli kuruluk seviyesine getirilmesi önemlidir. Teknik olarak bu, eksiksiz test ekipmanı veya numunelerin laboratuvara gönderilmesini gerektirir. Öyleyse nasıl objektif bir değerlendirmede bulunabilirsiniz? Tavsiyemiz, şap üzerine sıvı geçirmeyen bir malzeme (polietilen veya lastik tampon gibi) takmaktır. 3 gün sonra bir kenara koyun ve açık alanla karşılaştırın. Daha koyu bir görünüm ve bir bozuk para ile kolayca çizilebilen bir yüzey, oldukça nemli bir şap olduğunu gösterir. Bu durumda, henüz uygulamayı tamamlamyın. Yerden ısıtmayı ve nem gidericileri açın ve bir veya iki hafta sonra tekrar deneyin.

Zaten bunun bir kalsiyum sülfat şap olduğunu bildiğiniz veya düşündüğünüz, yerden ısıtmanın başladığı, zeminin kuru olduğu bir aşamada mısınız? Kalsiyum sülfat ile önemli bir etkileşim olmadan yapıştırıcının ilk kürlenmesini sağlayacak bir astar bariyer oluşturmak için sertifikalı çimento bazlı bir yapıştırıcı kullanın. Proses, bir film oluşturmak ve bariyerin gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış 2 kat su bazlı akrilat emülsiyonunun uygulanmasından oluşmaktadır. İlk gün 3:1 oranında seyreltme gereklidir. Bir film oluşturmak için bir gece bırakın ve ardından standart yapıştırmada olduğu gibi 1: 1 seyreltme kullanın. Birkaç saat kurumaya bırakın.

Bu durumda çimento yapıştırıcısı seçimi, yerden ısıtmanızın olup olmadığı (eğer öyleyse, S1 sınıfı kullanın) ve karoların türü gibi diğer gereksinimlere de bağlıdır. Vitrifiye karolar için S1 ve seramikler için C2 önerilmektedir. Doğal taş karolar için, yapıştırıcı tedarikçisine danışın.

Bu bilginin sizi anhidrit şaplar hakkında aydınlattığına inanıyoruz. Kullanışlı bir ürün olmasına rağmen hızlı kurulum ihtiyacı nedeniyle kurulumda kullanılmaması üzücü bir tercihtir.

Kalsiyum sülfatlı (Anhidrit) şaplar için astar

Kalsiyum sülfat veya anhidrit şaplar son on yılda popülerlik kazanmıştır. Geleneksel kum/çimento şaplarına göre önemli avantajlar sunmaktadır.

Anhidrit şap

Anhidrit şapların döşenmesi kolaydır, ucuzdur, çabuk kurur, pompalanabilir, kendiliğinden düzleşir ve minimum büzülme sunar, bu da onları hem yerel hem de ticari projeler için ideal kılar. Borular ve ilgili ısıtma elemanları en az 25 mm şap ile kaplandığı sürece yerden ısıtma için de uygundurlar.

Bununla birlikte, anhidrit şaplarla ilgili birçok avantaja rağmen, ustaların ve montajcıların olası sorunların farkında olması gerekir.

Bu tip şaplar, çimento esaslı mastikler yerine anhidrit (kuru) kalsiyum sülfat ve agregalar içermektedir. Dolgu macunu, alfa-hemihidrat (daha güçlü ve daha sert kristal form) veya susuz kalsiyum sülfat formundadır. Su ilave edildikten sonra, dolgu macunları kalsiyum sülfat dihidrat oluşturur, ki bu daha yaygın olarak alçıtaşı olarak bilinir. Bu reaksiyon, kalsiyum sülfat macunun büyük çoğunluğu tükendiğinde durur. Bu da genellikle 3 ila 7 gün sürer ve kalan su şap yüzeyinden buharlaşır.

Kalsiyum sülfat şapı, üzerine sermeden önce nem içeriğinin gerekli zemin yapısı için doğru seviyede olması önemlidir. Neme duyarlı zemin yüzeyleri için tipik değerler, ağırlıkça %0,5'ten az su veya geçirimsiz zeminler için %75'ten az bağıl nem ve daha geçirgen zeminler için ağırlıkça %1'den az sudur. Hızlı kaplama gerekiyorsa, BAL DPM gibi nem geçirimsiz bir membran kullanılması düşünülmelidir. BAL DPM %87 bağıl neme kadar anhidrit şaplarda kullanılabilir.

Genelde kalsiyum sülfat şapının kuruma süresi (nem içeriği ağırlıkça %0,5'e ulaşması) ideal kurutma koşullarında 40 mm'ye kadar günde yaklaşık 1 mm'dir. Bu hava sıcaklığı 20°C ve bağıl nem %65'ten yüksek olmadığı durumlarda geçerlidir. Daha kalın şaplarda veya daha zorlu kurutma koşullarında kuruma süresi önemli ölçüde artabilir.

Şap en az 7 günlükse, kalsiyum sülfat şap hızlandırılmış kurutmayla kullanılabilir. Bu noktada, herhangi bir ısıtmayı çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Sistem, maksimum çalışma sıcaklığına ulaşılıncaya kadar veya yerden ısıtma üreticisinin önerdiği şekilde günde yaklaşık 5°C artırılmalıdır. Bu, sıcaklık kademeli olarak yaklaşık 15-20°C'ye düşürülmeden önce en az bir hafta muhafaza edilmeli ve 55°C geçmemelidir. Nem gidericilerin kullanılması da yardımcı olacaktır.

Kiremit veya diğer yüzey işlemlerini bir kalsiyum sülfat şap üzerine döşemeden önce, en önemli hususlardan biri çimento şerbetinin kaldırılmasıdır.

Çimento şeridi, anhidrit sertleştiğinde şap yüzeyinde biriken ince parçacık tabakasıdır. Bu katman, üzerine fayans döşemek için çok zayıftır ve şapın kurumasını da önleyebilir. Yaşanılan hataların çoğu, yapıştırıcının çimento şerbeti ile kirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu da, önemini vurgulamaktadır.

Kalıntılar uygun bir zımpara makinesi, döner zemin kazıyıcı veya 60'lık zımpara kağıdı ile ince zımparalanarak çıkarılmalıdır. Fazla toz vakumlanmalıdır. Yüzey taşlama en iyi şekilde şap uygulamasından 4-6 gün sonra yapılır ve kuruma sürecine yardımcı olabilir. Yapışmaya yardımcı olduğundan, küçük bir çimento şerbeti tabakası olan yüzeyin bile kazınması önerilir.

Üreticinin talimatlarına göre yeterince sertleşinceye kadar tüm işlem şap dışında tutulmalı ve her zaman diğer ürünlerin kirlenmesi ve hasarlarından korunmalıdır. Zemin uygulanana kadar şapı tamamen korumak en iyi uygulamadır.

Korunmazsa, şap yüzeyinin aşınmasına veya zımparalanmasına neden olabilir. Bu durumda, daha fazla yüzey işlemi gerekebilir. Suyun yeniden verilmesi şapın bütünlüğüne zarar verebileceği ve tüm montajı gerçekleştirilen ısıtma borularını etkileyebileceği için nemden de kaçınmak gerekir.

Fayans döşemeden önce hazırlanan şap yüzeyine bir astar uygulanması ve fayans yapıştırıcısı uygulanması tavsiye edilmektedir.

Alt tabaka, yüzeyin stabilize edilmesine yardımcı olan etkili bir bariyer oluşturur.

Fayans yapıştırıcısı seçerken, karo türü ve çalışma sırasında zemini temizleme yöntemi gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Bu faktörler arasında bitmiş zeminin ne kadar ıslak olabileceği ve sınırlı su sızıntılı ile ilgili riskler neler olabileceği yer almaktadır. Fayans tipine ve ortama bağlı olarak, yavaş veya hızlı fayans yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Yapıştırıcı sertleştikten sonra, karolar arasındaki derzler uygun bir derz dolgu macunu ile doldurulmalıdır. Yer karoları için minimum 3 mm önerilir.

Seramik karolar için bu tesisatlarda derz gereklidir. Kalsiyum sülfat şap içinde harekete maruz kalabilecek herhangi bir genleşme derzi, karo yatağındaki genleşme derzleri ile çakışmalıdır.

Son olarak, kalsiyum sülfat esaslı şapları döşemeden önce, kurulumun harika görünmesi ve süre testine dayanması için her zaman üreticilerin profesyonel teknik tavsiyelerini tavsiye edilmektedir.