Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Alüminyum Kaynak

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Alüminyum Kaynak

Alüminyum Kaynak kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Alüminyum kaynağı nasıl yapılır?

Yeni başlayanlar için bir rehber.

Alüminyum kaynağı, en tecrübeli kaynakçılar için bile zor olabilir. Kaynak demiri dışında farklı teknikler ve işlemler gerektirir. Alüminyum kaynağı zor olmasına rağmen doğru bilgi ve uygulama ile geliştirilmesi mümkün bir beceridir. Alüminyum kaynağı, farklı kaynak türleri ve size yardımcı olabilecek tüm ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Alüminyum kaynağı neden zordur?

Alüminyum, imalatta yaygın olarak kullanılan bir metal türüdür. Korozif değildir, hafiftir ve görsel olarak güzeldir. Bu faktörler alüminyumu çeşitli ürünlerin üretimi için ideal bir malzeme haline getirir. Ancak alüminyumu cazip kılan nitelikleri, bir o kadar da üzerinde çalışılmasını zorlaştırır.

Alüminyum kaynağını yapmak zordur. Çünkü yumuşak ve oldukça hassas olan alüminyum, sert bir oksit tabakasıyla yalıtılmıştır. Kirlenmeye eğilimli olması sebebiyle, eridiğinde gözenek oluşturarak başarısız kaynak işlemlerine neden olabilir. Alüminyum ve alaşımlarının oksijene karşı afinitesi yüksektir.

Saf alüminyum 650 °C'de, metali koruyan oksit ise 2000 °C'nin üzerinde erir. Oksit, alüminyumdan daha yüksek sıcaklıkta eridiği için, kaynak yapılmadan önce metalden temizlenmelidir. Alüminyum daha yüksek termal iletkenliğe ve düşük erime noktasına sahip olduğundan, diğer metallere göre işlenebilirlik aralığı dardır ve kolayca yanabilir. Bütün bu göstergeler birleştiğinde, alüminyumla çalışmak zor hale gelebilir.

Alüminyum kaynağını zorlaştıran faktörler

  • Oksidasyon - Alüminyumun yüzeyinde, alüminyumdan çok daha yüksek bir sıcaklıkta eriyen alümina tabakası vardır. Bu tabakanın erimesi için yüksek sıcaklık gerekir. Bundan dolayı kaynakçı, alüminyumun altındaki boşlukları yakmamaya dikkat etmelidir.
  • Gözeneklilik - Erimiş haldeki alüminyum, hidrojeni daha hızlı emer ve böylece daha hızlı ısınır. Hidrojen, metal malzemede kabarcıklar bırakabilecek katı bir forma döndüğünde dışarı atılır. Bu da, metalin güçsüz ve gözenekli olmasına neden olur.
  • Kir - Alüminyum kire karşı çok hassastır ve kaynak sırasında hava ve su, alüminyumun kirlenmesine yol açar. Oksijen, alüminyumun sünekliğini ve mukavemetini azaltabilir ve kaynaklarda oksit oluşumuna neden olabilir. Kaynakla beraber hidrojen meydana gelebildiğinden, alüminyumu iyice temizlemek ve kaynak yapmadan önce uygun şekilde saklamak önemlidir.
  • Kalınlık - Alüminyum kaynağı, farklı malzeme kalınlıkları ile çalışmayı gerektirir. Bu nedenle, kaynakçılar ince malzemenin yanmasını önlemeyi bilmelidirler. Aynı zamanda etkili bir kaynak için kaba malzeme, alüminyuma yeterince nüfuz etmelidir.

Alüminyum, kaynak yapmadan önce nasıl temizlenir ve hazırlanır

Alüminyumun yüzeyinden gresi ve su buharını çıkarmak için çözücü (aseton, alkali çözelti) kullanın. Alüminyumun yüzeyindeki oksitleri bir tel fırça ya da güçlü bir asit veya baz ile temizleyin. Kaynak yapmadan önce alüminyumu her zaman durulayın ve iyice kurulayın. Alüminyumun daima oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklandığından emin olun.

Alüminyum kaynağı için temel yöntemler

Alüminyum kaynağı için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin avantajlarını, dezavantajlarını ve hangisini ne zaman kullanacağınıza karar vermeniz için onlara daha yakından bakalım.

TIG kaynağı

TIG kısaltmasının altında Tungsten Inert Gas kelimeleri gizlidir ve alüminyumun erimeyen bir elektrotla kaynaklanması anlamına gelir. Bu yöntem, en yüksek kalitede kaynak sağlayabildiği için en popüler alüminyum kaynaklarından birisidir. Avantajı, mekanik tel gerektirmemesi ve buna bağlı olarak güç kaynağı sorunlarını ortadan kaldırmasıdır. Bu aynı zamanda çok temiz bir yöntemdir çünkü alternatif akım, kaynak sırasında oksitlenmiş alüminyum tabakayı temizler.

MIG kaynağı

Metar Inert Gas'ın kısaltması olan MIG, eriyen elektrot ile alüminyumun kaynaklanması işlemidir. Popüler bir yöntem olarak, eriyen tel elektrot ile kaynak arasında oluşturulan arkın yanmasıyla uygulanır. Bu tür bir kaynak genellikle TIG kaynağından daha yüksek bir yedirme ve toparlanma hızına sahiptir, bu da kaynağın kalitesini etkiler. Bununla birlikte, işlemin mekanik tel ile desteklenmesi gereklidir, bu da kaynakçının bir makara veya itme çekme tabancası kullanması gerektiği anlamına gelir.

Kaplamalı elektrot kaynağı

Bu tür alüminyum kaynağının çelik kaynağına benzediğini göreceksiniz. Bu yönetimi tercih ederseniz kaynak parçalarının kuru, yağdan arındırılmış ve temizlenmiş olduğundan emin olun.

Lazer ve elektron ışın kaynağı

Alüminyumda yaygın olarak ışın kaynağı teknikleri kullanılmaktadır. Elektron ışın kaynağının avantajı, alüminyumun üzerindeki hassas bölgeyi ısıyla etkileyerek kolaylıkla kontrol edilebilmesidir. Lazer ışın kaynağı, hızlı ve temiz kaynak olarak nitelendirilir. Çatlamaya duyarlı malzemeler için idealdir.

Direnç kaynağı

Bu kaynak yöntemi, metalleri basınç ve akım ile birbirine bağlar. Alüminyum üzerinde kullanılabilir, ancak kaynakçı metalin yüksek ısıl ve elektriksel iletkenliğinin farkında olmalıdır.

Hangi tür alüminyum kaynaklarından kaçınılmalıdır?

Eritken kullanılan herhangi bir kaynak türü genelde gözeneklere yol açtığından alüminyum için ideal değildir. Bunlar arasında akı özlü ark kaynağı, tozaltı ark kaynağı ve çubuk kaynağı bulunur.

Bu hatalardan kaçının

Alüminyum kaynağı yaparken yaygın olarak yapılan hatalardan kaçınılmalıdır. Birincisi, "herkese uyan tek beden" yaklaşımıdır. Alüminyum kaynağı sırasında kaynakçı, çelik için kullandığı yöntemden farklı bir yaklaşım seçmelidir. Kaynakçının tekniğini diğer metaller ve malzemelerle olan deneyimlerine dayandırmaması çok önemlidir. Çünkü alüminyum yanlış kullanıldığında tehlikeli olabilir. Bu nedenle, kaynakçının kişisel koruyucu ekipman giymesi ve en doğru uygulamaları öğrenmesi önemlidir.

Alüminyum kullanmanın avantajları

Kaynak işlemi bu kadar zorken, neden başka bir malzeme değil de alüminyum kullanıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü alüminyum benzersiz özelliklere sahiptir ve diğer metallere göre birçok önemli avantajı vardır. Çeliğe kıyasla hafiftir ve daha iyi bir ağırlık oranına sahiptir. Sıcaklık düştükçe kırılgan değil, aksine daha güçlü hale gelir. Aynı zamanda bakır gibi elektrik ve ısıyı iyi iletir. Paslanma yapmaz. Uygun maliyetli ve geri dönüştürülebilir olması sebebiyle popülerdir. Mükemmel bir görüntüsü olduğu da unutulmamalıdır.

Alüminyum kaynağını öğrenmek kolay değildir. Dolayısıyla daha deneyimli birinin sizinle alüminyum kaynak bilgilerini paylaşması ve size her şeyi en küçük ayrıntısına kadar anlatması daha iyi olur.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Alüminyum birçok endüstride önemli bir metaldir. Otomotiv, inşaat, gemi yapımı ve hava taşımacılığı endüstrilerinin tümü, ürünleri için alüminyuma güveniyor. Alüminyum kaynağı alanında bir hizmete ihtiyacınız varsa, Wilio bu alanda uzmanlaşmış kalite uzmanları bulmanıza yardımcı olabilir. Bunları bir arama motorunun yanı sıra her sağlayıcı hakkında iletişim bilgileri aracılığıyla bulacaksınız.