Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Alçı sıva

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Alçı sıva

Alçı sıva kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Alçı sıva: özellikleri, avantajları ve dezavantajları

Alçı en yaygın ve en eski kaplama tekniklerinden biridir. Duvarın iç veya dış yüzeyini koruyan ve görsel olarak hoş pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için uygulanır. Alçı sadece güzelliği arttırmakla kalmaz, aynı zamanda tuğla veya taşlar için koruyucu bir örtü görevi görür ayrıca onları yağmur ve rüzgardan korur. Gerekli cilalara, katkı maddelerine, popülerliğe ve gerekli orana bağlı olarak, farklı işlerde farklı sıva türleri kullanılır. Piyasada çeşitli sıvalar mevcuttur: çimento sıva, kireç sıva, kil sıva, çamur sıva, alçı sıva vb. Son yıllarda alçı sıva popülerlik kazanmış ve büyük ölçüde kireç ve çimento sıvalarının yerini almıştır. Burada özellikleri, uygulama yöntemini, alçı sıvanın avantajları ve dezavantajlarını tartışacağız.

Alçı, kalsiyum sülfat dihidrat (CaSO4: 2H2O) içeren yumuşak bir sülfat mineralidir. Doğada beyaz renkli bir kaya şeklinde bulunur. Gübrelerde, kalıplarda, plastiklerde ve sıva malzemesi olarak yaygın olarak kullanılan bir mineraldir.

Alçı sıvanın tarihçesi

Alçı sıva yeni bir buluş olmayıp aksine yüzyıllardır kullanılan inşaatta mükemmel özellikleri olan bir yapı malzemesidir. Eski Mısırlılar tarafından Cheops'taki piramidi sıvamak için kullanıldı. Mısır'daki Giza Piramidi'nde iç sıva olarak alçı sıva kullanımı, dayanıklılığının ve performansının kanıtıdır.

Son yıllarda, alçı sıva kullanımı hem temel hem de son kat olarak önemli ölçüde artmıştır. Sıvalar, burada kireç ve çimentonun yerini büyük ölçüde almıştır.

Alçı sıva nedir?

Alçı sıvada bağlantı malzemesi olarak Portland çimentosu yerine alçı kullanılır. Alçı sıva, mineral alçının kısmen veya tamamen dehidrasyonu ile yapılan beyaz bir çimento malzemesidir. Kuru alçı tozu su ile karıştırıldığında sertleşir. Bu malzeme, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için bloklara, tuğlalara veya beton bir yüzeye uygulanabilir. Kullanıma hazır formatta mevcuttur ve kum gerektirmez, sadece su ilavesi gereklidir. En iyi bitişe sahip düzleştirilmiş duvarlar sağlarken mükemmel akustik ve termal özellikler sunar.

Alçı sıva, pürüzsüz bir iç yüzey sağlar ve kaliteli boyalar ve duvar kağıdı kaplamaları için ideal bir temel oluşturur. Hem düz hem de pürüzlü duvar yüzeylerine uygulanabilir. Alçı sıvanın uygulanması kolaydır ve geleneksel çimento harcının aksine daha az vasıflı işçilik gerektirir. Alçı sıvanın yüzey hazırlığı ve uygulaması çatlama ve soyulmayı önleyecek şekilde olmalıdır. Alçıpan torbalar hem yükseltilmiş hem de ahşap, tuğla veya betondan yapılmış kuru bir platformda saklanmalıdır. Alçı sıvanın raf ömrü genellikle üretim tarihinden itibaren 3-4 aydır. Uygun sıcaklık ve nem koşullarında uygun depolama ile raf ömrü 6 ay daha uzatılabilir.

Alçı sıva kalınlığı

6-20 mm kalınlıkta uygulanabilir. Alçı sıva astarının kalınlığı genellikle duvarlar için 11 mm ve tavanlar için 8 mm olup, sıva bitişi 2 mm'dir. Çatlamayı önlemek için minimum 6 mm kalınlığında alçı sıva yapılması tavsiye edilir. Duvarda 20 mm'den daha kalın sıva gerekiyorsa, 8-12 mm kalınlığa kadar ilk bir çimento-kum sıva çizgisi uygulanır ve daha sonra 6 mm'den az olmayan bir kalınlığa alçı sıva uygulandıktan sonra pürüzsüz bir yüzey elde etmiş olursunuz.

Alçı sıva teknik özellikleri

-Bitmiş yüzey rengi: beyaz
-Sertleşme süresi: 25-30 dakika
-Kapsam (kalınlık 12 mm): 21 ft2 / torba
-Paket boyutu: 25 kg torba
-Mukavemet basınçta: 60-70 kg / cm2
-Raf ömrü: 4-6 ay

Alçı sıva nasıl uygulanır

-Yüzey hazırlandıktan sonra alçı sıva uygulanır
-Alçı sıva genellikle hazır karıştırma torbalarında teslim edilir. Tozu temiz, kuru bir kapta çıkarın, su ekleyin ve 2-3 dakika karıştırın
-Gerekli sıvanın kalınlığının 13 mm'yi geçmemesine dikkat edin. Alçı sıvayı yüzeye kuvvetli basınçla uygulayınız. Alçı sertleştiğinde, başka bir tesviye yapın.
-Alçı yeterince güçlü olduğunda, yüzeyi gerektiği kadar sünger ve suyla temizleyin.
-Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için yüzeyi kademeli olarak düzeltin. Sıvalı yüzey sürekli neme maruz kalmaktan korunmalıdır.
-Boyama işlemine ancak yüzey tamamen kuruduktan sonra başlanmalıdır.

Alçı sıva çeşitleri

Üretimde kullanılan ısı miktarına göre iki tip alçı sıva vardır.

-Anhidrit alçı sıva, alçının 1700 °C'ye ısıtılmasıyla üretilir
-Hemihidrat alçı sıva, alçıtaşının 1700 °C'nin üzerine ısıtılmasıyla üretilir.

Alçı sıvanın avantajları

Müteahhitler, mükemmel yüzey kalitesi ve zaman kazandıran özellikleri nedeniyle alçı sıvayı tercih etmeye başladılar. Alçı sıvanın avantajlarından bazıları şunlardır:

Kolay uygulama (işlenebilirlik): Alçı, ayrı bir yüzey işlemi olmadan doğrudan tuğla veya betonarme yüzeylerine uygulanabilir. Alçı sıvanın uygulanması ve düzleştirilmesi de çok kolaydır.

Büzülme çatlakları olmaz: Alçı reaksiyonu, su ile çimento reaksiyonuna kıyasla daha az ısı üretir. Bu nedenle, geleneksel çimento sıva ile karşılaştırıldığında, alçı sıvada daha az rötre çatlakları vardır.

Hızlı zaman ayarı: Alçı, çabuk sertleşir, yani 25 ila 30 dakika içinde. Böylece alçı sıva uygulandıktan 72 saat sonra boyama başlayabilir. Alçı, boyamadan önce kurutulmalıdır.

Kürlenme süresi gerekmez: Geleneksel çimento sıvalarının aksine, alçı sıva herhangi bir kürlenmeye ihtiyaç duymaz, bu da inşaat sırasında su ve zamandan tasarruf sağlar.

Yüksek performans: Kuruduktan sonra mükemmel yüksek mukavemet, dayanıklı ve düşük ağırlık (yapının ölü yükünü azaltır) sağlar.

Pürüzsüz yüzey: Mükemmel astarlı, düz, pürüzsüz duvarlar ve mükemmel dikdörtgen köşeler oluşur.

Azaltılmış denetim: Çimento ve kumun uygun şekilde dengelenmesi gerektiğinden, çimento sıvası kapsamlı bir kalite kontrolü gerektirir. Buna karşılık, alçı sıva, uygulama sırasında aynı miktarda kalite kontrol gerektirmez, bu nedenle denetim çabasını azaltır.

Kolay Bulunan Hammaddeler: Alçı, hazır bir malzemedir. Geleneksel çimento sıvalarında kullanılan bir hammadde olan doğal kum elde edilmesi zordur.

Yanmaz: Alçı sıva yangına oldukça dayanıklıdır. Alçı yanıcı değildir ve yüksek oranda kristal su içerir. Yangın durumunda bariyer görevi görür ve beton ve çeliğin tıkanmasını korur.

Düşük ısı iletkenliği: Alçının ısı iletkenliği düşüktür. Bu, binadaki ısıtma ve soğutma odaları için elektrik maliyetlerinden tasarruf sağlar. Hafiftir ve bu nedenle sıva amaçlı kullanımı bina üzerindeki yapısal yükü artırmaz.

Alçı sıva, boru gibi metal bağlantı elemanlarının paslanmasını önler ve kullanım ömrünü uzatır, ayrıca yüksek çekme ve eğilme sağlar.
Dekoratif amaçlı çeşitli şekillerde kolayca uygulanıp şekillendirilebilir, alçının priz süresi kontrol edilebilir. Farklı yüzey dokuları ve yüzey sertliği elde edilebilir.

Alçı sıva saf beyaz olduğu için mekan geniş ve güzel görünür. Alçının doğru ayarlanması ve alt tabakanın kurutulmasından sonra, alçı sıvanın çimento hariç her türlü boya ile boyanması mümkündür.

Alçı sıva böceklerden etkilenmez ve mantarların büyümesini desteklemez.

Alçı sıvanın dezavantajları

Aynı zamanda kalınlık, alçı sıva alçı çimento sıvadan daha pahalıdır. Nehir kumu elde etmenin zor olduğu alanlarda alçı sıva kullanımı ekonomik olacaktır.
Alçı sıva neme meyilli olduğu için banyo, tuvalet gibi sürekli nemli olan yerlerin duvarlarında tercih edilmez.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Evinizin duvarlarını hazırlamak için sıva hizmetlerine mi ihtiyacınız var? Eğer öyleyse, Wilio sizin için burada! İç duvarları ve tavanları hazırlama ve sıvama konusunda uzmanlaşmış kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olabiliriz. Alçı çekme fiyatları genellikle m2'ye bağlıdır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Evinize ya da ofisinize yeni fayans yaptırmanız gerektiğinde düşünmeniz gereken pek çok şey var. En önemlilerinden biri, fayansları yapıştırmak için kullanılacak yapıştırıcının yanı sıra fayans döşemeye başlamadan önce ihtiyaç duyulan diğer malzemelerdir. Uzmanlarımız uygun fiyatlarla yüksek kaliteli çözümler sunar, bu nedenle müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin! Wilio, ölçme, yüzey hazırlama, döşeme, bitirme işleri için kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacaktır.