Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Ahşap Kaplama

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Ahşap Kaplama

Ahşap Kaplama kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Cephede ahşap kaplama

Ahşap cepheler için ahşap kaplama çok yönlü bir inşaat ürünüdür. Dış cephe kaplama seçenekleri çeşitlidir ve çıtalar, zona, kamış ve dilli ve oluklu konektörler gibi malzemeleri içerir.

Ahşap kaplama ayrıca geri kazanılmış ağaçtan (birçok tür) sedir, çam, sekoya, Douglas köknarına ve diğer birçok türe kadar çeşitli tiplerde mevcuttur.

Ahşap kaplamanın artıları

Cephe için ahşap kaplamanın temel avantajı yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesidir. Ahşap kaplama FSC sertifikalıysa, ahşabın sürdürülebilir ormanlardan geldiğinden emin olabilirsiniz. Ahşap kaplama için malzeme elde etmede daha fazla "yeşillendirmenin" birkaç yolu vardır.

Ateşle işlenmiş ahşap lambri, ahşabın hafifçe yakıldığı ve ardından doğal yağlarla sertleştirildiği geleneksel bir Japon tekniğidir. Güzel bir yüzey sunmanın yanı sıra, bu teknik ahşabı hava şartlarından korur, kusur, kimyasal koruyucu veya böcek ilacı içermez.

Isıl işlem, kimyasallar olmadan genel direnci ve kimyasal direnci artırmak için kullanılan başka bir yöntemdir. Bu ağaç türü uzun süre dayanır ve neme, böceklere ve küfe karşı dayanıklıdır. Hemen hemen her türlü kaplama için kullanılabilir. Ahırlar gibi restore edilmiş yapıların tahtalarından dekoratif dış cephe ahşap panelleri de yapabilirsiniz. Geri kazanılmış ahşap, aksi takdirde atılacak olan ahşabı geri dönüştürürken evinize hoş ve geleneksel bir görünüm kazandırabilir.

Ahşap kaplamanın dezavantajları

Bunun dezavantajı ise sertifikasız ahşabın sürdürülemez şekilde yönetilen ormanlardan - özellikle de dünyanın dört bir yanından yasadışı olarak kesilmiş tropikal ormanlardan gelebilmesidir.

Çoğu ahşap ürün, mümkün olduğu kadar uzun süre dayanması ve termitler, solucanlar ve diğer böceklerin uzaklaştırması için vernik ve diğer ürünlerle korunmalıdır. Bu ürünler, zararlı gazlar açığa çıkaran tehlikeli kimyasallardan yapılabilir. Bu nedenle, kömürleşmiş odun veya ısıl işlem görmüş ahşap gibi zehirli olmayan ahşap panelleri düşünün.

Ahşap kaplamaların enerji yükü

PER ile ifade edilen ahşabın enerji yükü, tüm yapı malzemeleri arasında en düşük olanlardan biridir. Hava ile kurutulmuş, biçilmiş sert ağacın yalnızca 0,5 MJ / kg'lık bir enerji değeri vardır. Ahşabı yerel olarak alabiliyorsanız, ahşabı taşımak için kullanılan enerji minimum olacağı için enerji yükü de azalacaktır.

Kaplama maliyeti

Ahşap kaplama maliyeti metrekare başına ortalama 44,00 ila 222,00 TL arasında değişmektedir. Kurulum işinin maliyeti şehirlere ve bölgelere göre değişir, ancak genellikle metrekare başına ortalama 44,00 TL ila 133,00 TL arasındadır. Malzeme maliyetleri, kullanılan ahşabın türünden ve kaplamanın tarzından etkilenir. Yaygın ahşap kaplama türleri sedir, çam, sekoya, Douglas köknarı, sert ağaç, accoya, ladindir. Çoğu yerel ahşap panel üreticisi veya tedarikçisi, karton ve çıtalar, tutkal, kütükler, zona, dil ve oluk sağlar. Her türlü benzersiz bir görünüm, karşılığında size bununla ilişkili maliyetler çıkarır.

Sert ağaç ve yumuşak ağaç - ahşap kaplama için en iyisi hangisi?

Sert ve yumuşak ahşap arasındaki fark nedir? Sert ve yumuşak ahşap arasındaki fark, ahşabın yoğunluğunda veya sertliğinde değil, ağaç ve çoğalması ile ilgilidir. Farklı ağaçlar farklı tohumlar üretir ve bu da yumuşak ve sert ahşap arasındaki temel farktır.

Sert ağaç, çiçekli bitkiler olarak bilinen ağaçlardan ve yumuşak ağaç ise açık tohumlular olarak bilinen ağaçlardan gelir. Sert ağaç tohumları genellikle bir çeşit ambalaja sahiptir, yumuşak ağaç tohumları açıktır ve çevre etkisine maruz kalır.

Yumuşak ahşap genellikle altın kahverengi gibi hafif gölgelidir ve daha yumuşak bir yüzeye sahip olmasına rağmen güçlü bir ağaçtır. Hafiftir, çalışması kolaydır ve kaplamaları, yapıştırıcıları ve koruyucuları çok daha kolay emer. Yumuşak ağaç, tüm ahşabın yaklaşık % 80'ini oluşturan sert ağaçtan çok daha sürdürülebilir bir ağaç türüdür.

Yumuşak ahşap ayrıca bakterilere, küfe, solucanlara ve neme karşı nispeten dirençlidir, bu da onu kaplamalar, teraslar ve diğer dış mekân projeleri için ideal kılar.

Yumuşak ahşap kaplama çeşitleri

Kanada batı kırmızı sediri genellikle ahşap lambri için kullanılan bir türdür. Hava koşullarına dayanıklılık ve çekici görünümün çok önemli olduğu projelerde popüler olan ve kullanımı kolay, dayanıklı, yumuşak bir ahşaptır. Ahşap kaplama uygulamasında kullanıma uygun bir diğer yumuşak ağaç türü Sibirya ladinidir. Dünya çapında en iyi yumuşak ağaç malzemelerinden biri olarak kabul edilir. Zamanın etkilerine dayanıklıdır ve kaplamalar, cepheler ve zeminler gibi çeşitli dış mekân ahşap uygulamaları için mükemmeldir. Bununla birlikte, kaplama için kullanılan iğne yapraklı ağaç, yüksek kaliteli bir boya veya cila ile uygun şekilde işlenmezse, gümüş grisine döneceğine dikkat edilmelidir.

Yumuşak ağaca uygulanabilen birinci sınıf işlem, rengi zamanla zenginleştirecek ve çok az bakım gerektirecektir.

Ahşap kaplama

Ahşap kaplama projelerinde çeşitli sert ağaç türleri de kullanılabilir. Karmaşık yapıları nedeniyle daha yavaş büyümektedirler. Sert ahşabın rengi yumuşak ahşaba göre çok daha koyudur, ancak ahşap kaliteli bir yüzey işlemi uygulanmazsa gümüş grisi görünmeye başlayacaktır.

Kestane ağacı, İngiltere'de kaplama için kullanılan popüler bir sert ağaçtır - şu anda Avrupa meşesi genellikle H21 ahşap kaplama spesifikasyonlarında mevcuttur.

Yumuşak ve sert ahşap kaplama fiyatları

Yumuşak ağaç genellikle sert ağaçtan daha ucuzdur, ancak her bir projenin fiyatı, projenizin belirli ayrıntılarına ve boyutuna bağlı olarak değişecektir.

Bir projeye başlamak için yardıma ihtiyacınız olursa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Gelecekteki projeniz için bir teklif almak veya mevcut en iyi ahşap türlerini öğrenmek istediğinizde, size kaliteli projeler için uzman tavsiyeleri ve ipuçları sunabileceğiz.

AHŞAP KAPLAMALAR NASIL VERİMLİ KULLANILIR?

Kaplama kullanımı ve faydaları

Ahşap kaplamalar birçok nedenden dolayı ideal bir çözümdür. Ahşabın işlenmesi ve çalışılması kolaydır. Sonuç, yaratıcı ve benzersiz bir tasarım olabilir. Kaplama kullanmayı düşünüyorsanız, bir mimardan yardım isteyebilir ve inşaat projenizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Ahşap kaplamalar kolaylıkla şekillendirilebildiği için daha fazla kıvrım ve pürüzsüz şekiller içeren yapılar oluşturmak mümkündür. Bu, binanın çevresiyle uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Alanı değerlendirmek ve tasarımı tamamlamak için kullanın. Kolay montajı sayesinde ahşap kaplama çok etkili bir şekilde ayarlanabilir. Tasarıma çeşitli aksesuarlar eklemek ve uyarlamak, diğer malzemelere göre çok daha kolay ve ucuzdur. Bu, ahşap kaplamaları daha fonksiyonel tasarımlarda kullanabileceğiniz anlamına gelir. Sınırlı alanla çalışıyorsanız, daha fazla alan oluşturmak için panelleri kullanabilirsiniz. Kaplamanın ötesinde yeni bir uzantı ve yer eklemek zor değildir. Daha fazla depolama alanı elde edebilirsiniz. Bu sayede kaplama, mevcut binalar ve yapılar üzerindeki mekânları genişletmek için de idealdir. Kaplama, bir evin veya binanın ek işlevlerini uygun maliyetli ve basit bir şekilde oluşturmak için fırsatlar sağlar.

Doğru kaplama türünü seçtiğinizden emin olun

Ahşap panellerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve onu verimli bir şekilde kullanmak için, en iyi panel tipini ve ahşap tipini kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Farklı ağaç türleri farklı davranacaktır. İnşaat projeniz için en uygun ahşabı bulun. Farklı yüzeyler, farklı kaplama seçenekleri sunar - oluk ve dil en yaygın kullanılan seçeneklerdir çünkü kurulumları kolaydır ve profesyonel görünümlü bir kaplama sağlarlar.

Kaplamayı koruyun

Ahşap kaplamayı çürüme, nem ve böceklerden korumak için boyamak önemlidir. Farklı faydalar ve yüzeyler sunan bir dizi farklı emprenye türü vardır. Bu aynı zamanda kaplamanın görünümünü de etkileyecektir, bu nedenle bu işlemi planlama ve tasarım aşamasında düşünmek gerekir.

Çevreyi ihmal etmeyin

Herhangi bir yapı malzemesinden en iyi şekilde yararlanmak için, bu malzemenin çevreye nasıl uyacağını düşünmeye değer. Ayrıntılara dikkat eder ve kaplamanın çevreye uygun olmasını sağlarsanız ortaya benzersiz bir şey çıkarabilirsiniz. Net ve cesur bir zıtlık oluşturan malzemeler kullanmak veya tersine bitkiler ve ağaçlar kullanmak ve binayı doğayla harmanlamak, ortalama bir yapıyı özel bir şeye dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Tasarım örneklerini görün

Ahşap kaplamalar uzun yıllardır inşaatta kullanılmaktadır ve kaplamaları yaratıcı ve yenilikçi bir şekilde kullanan birçok mimar ve inşaatçı vardır. Bu örneklere bakarak, ahşap lambri ile elde edebileceğiniz tüm farklı türleri ve seçenekleri daha iyi anlayacaksınız.

Ahşap kaplama ne kadar dayanır?

Ahşabın türüne, işlenmesine, bakımına ve bir dizi diğer etkilere bağlı olarak, kaliteli ahşap kaplamanın 40-60 yıl dayanmasını bekleyebilirsiniz. Bozulma süreci, ahşabın ağaçtan kesildiği andan itibaren başlar. Ancak bu süreç kademelidir ve yavaşlatılabilir.

Ahşap kaplamaların çürümesinin sebebi nedir?

İşlem görmemiş bir dış kabuk çürümeye, mantarlara, böceklere, hava koşullarına ve daha fazlasına eğilimli olabilir. Ahşap kaplamanın işlenmesi, nemi uzaklaştırmaya ve küf riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaplama yüzeyinde mantarlara, böceklere ve çürümeye karşı koruma sağlayan koruyucu ve pigment karışımı kullanılır. İşlemden sonra ahşap kaplama çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez.

İç ve dış cephe ahşap kaplama

Dış cephe kaplaması kadar ahşap iç kaplamanın da aşınması az da olsa olasıdır. Ayrıca, bina içindeki koşulların ahşabın nem seviyesini zararlı bir seviyeye (%20'nin üzerine) yükseltmesi pek olası değildir. Dış cephe ahşap kaplama hava şartlarına maruz kaldığı için çürümeye daha yatkındır. Dış cephe kaplamanız için ahşap türü seçerken daha uzun ömürlü olması için daha dayanıklı bir tür seçmeniz önerilir.

En iyi ahşap kaplama türleri

Tüm ahşap kaplama türleri binaya benzersiz bir görünüm katar, bu nedenle mükemmel türü seçmek zor olabilir. Daha sert iklimlerde yetişen ahşap şüphesiz olumsuz koşullara daha dayanıklı olacaktır.

Ahşap, ömrü boyunca dayanacağı koşullara göre farklı sınıflara (1-4) ayrılır ve çürüme olasılığını da belirler. Basınçlı işlem, ahşabın sadece emprenye edilmesi değil, aynı zamanda maksimum verimlilik sağlamak için ıslatılması anlamına da gelir.

En dayanıklı ahşap türleri bile yanlış kaplanırsa çevrenin yıkıcı etkilerini daha çabuk hissedecektir. Ahşap kaplamanın nereye yerleştirileceğini ve dolayısıyla maruz kalacağı etkiyi düşünün. Kuzeye ve doğuya bakan duvarlara döşenen kaplamalarda nem oluşabilir ve yetersiz kuruma beklenebilir. Böceklerle ve nemli toprakla teması önlemek için, yerden yaklaşık 150 - 250 mm yukardan başlamanızı öneririz.

Havalandırma

Dış cephe kaplaması hava şartlarından dolayı zamanla görünümünü değiştirecektir. Ahşap kaplamalar genellikle hafifçe kahverengiye döner ve ardından gümüş rengi olur. Açık veya koyu vernik yardımı ile havanın etkileri yavaşlatılabilir, ancak doğal görünümlü bir kaplamanın insanlar üzerindeki etkisi daha çoktur.

Kaplamayı nemden koruyun

Ahşap kaplama döşenirken, altında havalandırma için bir boşluk bırakılmalıdır. Binanıza uygun bir drenaj yerleştirin ve cepheyi aşırı nemden korumak için sarkan olukları düzeltin. Kuru olmayan kaplamaların çürüme ve çeşitli küfler nedeniyle parçalanma riski daha yüksektir.

Sonuç

Ahşap kaplamalar, yenilikçi binalar yaratmak için bolca alana sahip harika bir yapı malzemesidir. Ahşap kaplamaların verimli kullanımı sayesinde binanızdan en iyi şekilde faydalanabilir, ilginç ve işlevsel bir sonuç elde edebilirsiniz.