Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Ahşap Boyama

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Ahşap Boyama

Ahşap Boyama kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

1. Ahşap nasıl boyanır

Farklı ahşap ve döşeme tahtası lekeleri arasında, yağ bazlı lekenin, ipliği vurgulayarak ahşabın gözeneklerine sızma eğilimi vardır. Ahşap için su lekeleri daha eşit renklenme eğilimindedir ve daha çevre dostudur. Jel ürünler daha kalın bir katman oluşturur ve daha iyi renk koruması sağlar. Ahşap ve döşeme tahtaları için birçok iç leke bir pigment veya boya ile yapılır. Zamanınız azsa, kullanımdan sonraki bir saat içinde hızlı kuruyan bir ahşap lekesi arayın.

Adından da anlaşılacağı gibi, mordan, aldığı her şeyin kalıcı olarak solmasına neden olabilir. Dikkatlice bezleri bir kenara koyun ve ahşabı boyarken leke ile lekelenmeye karşı diğer tüm önlemleri alın. Bir profesyonele ahşap boyayı nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için bu talimatları izleyin.

2. Ahşabı iyice zımparalayın

Ahşabı boyamanın en iyi yolu, yüzeyini bir zımpara bloğu veya orbital zımpara ile zımparalayarak hazırlamaktır. Daha düşük numaralı zımpara kağıdı ahşabın daha pürüzlü olmasını sağlayarak daha fazla leke emmenize ve daha koyu bir renk almanıza olanak sağlar.

İşlenmiş parçalarda, 120'lik bir zımpara kağıdı ile başlayın. Yeni ahşap için, 80'lik bir kumla başlayın ve sonra bitiriyormuş gibi işlemden geçirin.

Kusurları giderdikten ve tüm yüzeyi zımparaladıktan sonra, tozu ve zımpara kalıntılarını silin.

120 kumdan sonra kalan izleri giderene ve yüzey düz görünene kadar 180 numaralı kağıtla zımparalayın.

İpucu: Mobilyaları boyamayı öğrendiğinizde, üreticinin talimatlarına göre kullanılan kimyasal leke çıkarıcının, zımpara makinesinin ulaşamayacağı alanlardan eski boya lekelerini çıkarabileceğini unutmayın.

3. Islak ahşap

Yapıyı vurgulamak için ahşabı silin. Şimdi vurgulamazsanız, sabitlenecek, ancak ahşabı tekrar pürüzsüz hale getirmek için yeniden zımparalamak büyük ölçüde ayarlayacaktır.

Ahşabın kurumasını bekleyin ve ardından 180 ila 220 numaralı kağıtla zımparalayın.

Temiz bir bezle tozunu alın.

4. Gerektiği kadar yumuşatıcı veya dolgu uygulayın

Çam gibi bazı yumuşak ağaç türleri ve kiraz gibi bazı sert ağaçlar istiladan sonra lekeli görülür. Bu durumda, malzemeyi sızdırmaz hale getirmek ve lekelenmeye neden olan düzensiz emilimi önlemek için boyamadan önce ahşap liflerine nüfuz eden bir ahşap yumuşatıcı kullanmayı düşünün. Jel mordan kullanıyorsanız, yumuşatıcı kullanmak zorunda kalmadan uygulayabilirsiniz.

Maun ve meşe gibi bazı odunsu bitkiler, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için doldurulması gereken halkalara sahip bir yapıya sahiptir. Lifler arasındaki boşluklar için dolgu maddesi farklı pigmentli bir macundur. Ahşabın veya lekenin rengine uygun bir renk seçin ve üreticinin talimatlarına göre fırça veya bezle uygulayın.

Fazlalığı bir kazıyıcı ile alın ve kuruduktan sonra hafifçe zımparalayın.

5. Ahşap boyama

Uygulamadan önce mordanları iyice karıştırın.
Sünger yerine, mordanları emebilecek bir bez kullanın. Uygulama yapılırken bez nemli olmalı, üzerine damlatılmamalıdır. Bir parça tahta yonga üzerinde deneyin.

Boyayı ahşaba nasıl uygulayacağınız - enine veya ağaç lifi yönünde, uygulanan boya miktarı kadar önemli değildir. Lekenin uygulanmasına ilişkin talimatlar için üreticinin talimatlarına bakın.

Lekeler genellikle uygulamadan sonra çıkmaz, bu nedenle çok fazla sürmek ve planladığınızdan daha koyu bir renk elde etmektense daha ince katlar uygulamak ve gerektiği kadar eklemek daha iyidir.

Açık havada leke ve sızdırmazlık maddesi kullanıyorsanız, çalışmanızı ılıman sıcaklık ve yağışsız havada yapmak için planlamaya çalışın.

6. Fazla boyanın çıkarılması

Fazla lekeyi temizleme bezleriyle temizleyin lifleri silerken bir dereceye kadar eski tişörtler de yardımcı olur.
Mordan çok kuruysa, çıkarılması zor olacaktır. Kurutulmuş üzerine bol miktarda taze mordan sürerek ve yoğun ovalayarak gevşetiniz. Sert kurursa, tiner inceltecektir.

7. Gerektiği kadar dolgu macunu uygulayın

Son kat uygulanması şart değildir ancak yüzey işlemi lekeli ahşabı çizilmelere karşı korur ve zamanla solmasını engeller.
Fırça ile poliüretan bir yüzeye uygularsanız bir veya iki kat uygulayın.

Sprey kullanıyorsanız yüzeyden 20-30 cm uzakta tutun ve iki veya üç ince kat uygulayın.
Boyanın en az bir gün kuruması için hazırlıklı olun.

Lekenin nasıl uygulanacağını öğrenmek, mobilya boyamaya bir alternatif sağlar ve ahşabın doğal rengini ve dokusunu vurgular. İster iç mekan ahşap lekeleri, ister dış cephe ahşap yapılar için leke ve sızdırmazlık malzemeleri kullanın, lekeyi uygulama yönteminde ustalaşarak herhangi bir eski ahşap yüzeye tamamen yeni bir görünüm döndürebilirsiniz.

Leke güzel bir renk katıyor

Doğal haliyle ahşap nefes kesici bir güzelliğe sahip olsa da, evimizdeki renklerle veya diğer ahşap tonlarıyla her zaman eşleşmez. Çıplak veya soyulmuş ahşaba leke eklerseniz, rengini değiştirebilir ve herhangi bir iç mekanın ahşap desenini vurgulayabilir.

Ahşap doğal bir ürün olduğu için aynı tür için bile ağaçtan ağaca değişiklik gösterebilir. Sürprizlerden kaçının: İlk önce, renginin - ahşabın doğal rengiyle birleştiğinde - istediğiniz gibi olmasını sağlamak için göze çarpmayan bir yerde düşündüğünüz her lekeyi deneyin.

Ahşap boyası seçimi

Boyalar iki tipte mevcuttur: su veya yağ bazlı. Bir sonraki projeniz için yağ veya su sabitleyicisi kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek için aşağıdaki talimatları izleyin:

Petrol bazlı mordanlar

Size daha uzun çalışma saatleri sağlarlar ve kurumuş lekeler ve damlalar konusunda endişelenmeden zeminleri, dolapları, panelleri ve kapıları lekelemenize izin verir.

Lifleri vurgulamazlar, bu nedenle ek zımparalama ihtiyacını ortadan kaldırırsınız.

Su bazlı mordanlar

Yağ bazlı mordanlardan daha az kokarlar.
Daha hızlı kururlar, bu da boyama işini bir günde yapmanızı sağlar.
Yalnızca su ve sabun ile temizlik yeterlidir.
Daha geniş bir yelpazede canlı leke renkleri mevcuttur.

LEKELEME VEYA RENKLENDİRME

Leke veya boya

Bir sonraki projenize renk katacaksanız, boyama veya boyamanın ahşabın görünümünü en iyi şekilde iyileştirip iyileştirmeyeceğini düşünmek için zaman ayırın.

Bir fark var. Lekeler, ahşap yüzeyinin liflerinde ve gözeneklerinde tutulan renk pigmentlerinden yapılırken, renkler ahşabın kendisine nüfuz eden mikroskobik parçacıklardan oluşur. Sonuç olarak, boyalar ve lekeler farklı etkilere sahiptir ve farklı ahşap türleri üzerinde farklı etki gösterir.

Ahşap işlemede kullanılan boyalar, kumaşların boyanmasında kullanılan boyalara benzer. Uygun bir çözücü ile karıştırıldıktan sonra, boya kristalleri tek tek moleküller halinde parçalanır. Sonuç olarak, ahşabın derinliklerine nüfuz edecek kadar küçüktürler. En yaygın ahşap boyaları, su veya alkol ile karıştırılan tozlardır. Boya molekülleri çok küçük oldukları için ahşabın derinliklerine nüfuz eder ve doğrudan ona bağlanır, bu nedenle ayrı bir bağlayıcı kullanmaya gerek yoktur. Bu bir avantajdır çünkü ahşabın yüzeyinde işlem yaparken sorunlara neden olabilecek ince bir tabaka kalmaz.

Avantajları:

Ahşaba daha derin nüfuz eder ve ileride çizilme olasılığını azaltır.
Ahşap lifini örtmeden derin, canlı renkler eklemenize olanak sağlar.
Kalın veya şekilli ahşap için daha uygundur.

Dezavantajları:

Renkler, güneş ışığında pigmentli mordanlara göre solmaya daha yatkın olabilir.
Lekeler çok ince yağlı veya sulu boyalara benzer. Bir pigmentin akışkanlığı konusunda size yardımcı olacak bir taşıyıcı ve pigmenti ahşaba tutmaya yardımcı olacak bir bağlayıcıdan oluşurlar. Sabit bağlayıcıların çoğu, yüzey kaplamaları yapmak için kullanılan aynı reçinelerden yapılır. Pigment, ahşabın geniş gözeneklerinde birikir ve daha homojen olma eğiliminde olan renklerin aksine bir kontrast oluşturur.

Renk bozulması birincil işlevi olsa da, ahşabın türüne ve kullandığınız lekenin türüne bağlı olarak leke ağaç liflerinin yapısını güçlendirebilir veya gizleyebilir. Unutmayın ki, ahşabın üzerinde sızdırmazlık etkisi olduğu için, ikinci mordan tabakasını çok iyi emmez.

Avantajları:

Dişbudak ve meşe gibi güçlü bir yapıya sahip ağaçların liflerin desenini vurgulamak için daha iyi bir iş çıkarırlar.
Mordanlar bağlayıcı içerdiğinden, onlara kolaylıkla vernik uygulayabilir ve yüzeyde biraz daha pigment bırakabilirsiniz. Sadece lifleri tamamen kapatmadığınızdan emin olun.

Dezavantajları:

İyi asitleme için, mordan sık sık karıştırılmalıdır çünkü parçacıkları dibe çökme eğilimindedir.
Boyayı koyulaştırmak için birden fazla kullanım ahşabın yapısını gölgeleyebilir.
Sıkı lif yapısına sahip yoğun ağaçlarda iyi sonuç vermez.

Bazen en iyi çözüm hem boya hem de mordan kullanmaktır; ahşabı renklendirmek için boya ve lifleri vurgulamak için boyama. Diğer disiplinlerde olduğu gibi, kendinizi profesyonel tavsiyelerle donatın ve öncede birçok alternatif deneyin.
"Leke veya renklendirme" sorusunun son cevabı, kullandığınız ahşaba ve talep ettiğiniz sonuçlara bağlıdır. Tercihinizi akıllıca yapın.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Ahşap mobilyalar, çitler veya diğer ahşap yüzeyler, daha çekici hale getirmek için zengin bir yüzey rengiyle güzelleştirilebilir. Ahşap boyama ve vernikleme alanında profesyonellere ihtiyacınız varsa, aramanız burada bitiyor! Size mükemmel hizmeti uygun fiyatlarla sunacak deneyimli uzmanlardan kaliteli hizmetler sunuyoruz. Fırça, vernik ve ahşap nakliye gibi hizmetler sunuyoruz. Uzmanlarımız size bu hizmetlerin maliyeti hakkında tam bilgi verecektir! Hepsi burada mevcutken, iyi bir servis sağlayıcı aramak için saatler harcamanıza gerek yok! Ayrıca farklı firmalardan teklif beklemenize de gerek yok; bu işi sizin için zaten yaptık.