Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Ağaç Dikme

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Ağaç Dikme

Ağaç Dikme kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Ağaç dikmek

Ağaç dikmenin en iyi yolu nedir?

Yeniden ağaç dikme zamanı! Sonbahar, daha serin gündüz ve gece sıcaklıklarıyla, ağaç ve büyük çalı dikmek için ideal bir zamandır. Daha büyük bitkilerin, ilkbaharda düşmeden önce derin kök salması için tüm soğuk mevsime ihtiyacı vardır. Ancak, bir ağacın nasıl düzgün bir şekilde dikileceği konusunda bazı yanlış bilgiler var gibi görünüyor. Yanlış bilgilendirilmiş olmanızı istemiyoruz, bu yüzden size ağaç dikimi hakkında bir genel bakış ve bilgi sunuyoruz.

Ağaç veya fide ne zaman dikmeli?

Dikim en iyi ekimden nisana kadar yapılır. Su dolu (toprak yüzeyine çöken veya çukurun dibinde toplanan su) veya donmuş (çok sert) toprağa ekim yapmaktan kaçının. Konteyner bitkileri yılın herhangi bir zamanında ekilebilir, ancak ilkbahar veya yaza göre daha az sulanmaları gerektiğinden sonbahar veya kış aylarında ekilirlerse bakımı daha kolaydır. Köklü ağaçlar ve çalılar sadece sonbahar ve kış aylarında bulunur. Derhal dikilmelidirler ancak durum elvermiyorsa dikilinceye kadar köklerin kurumaması için geçici olarak toprağa dikilebilirler.

Nasıl Yapılır? Fide mi yoksa büyük bir ağaç mı dikiyorsunuz?

Saha hazırlığı
Bitkiler burada büyümeyecek, toprağın çok az hava içerdiği veya toprak neminin aşırı veya yetersiz olduğu yerlerde. Dikim öncesi hazırlık, aşağıdaki koşulları iyileştirmeye odaklanmalıdır: Sıkışmayı ortadan kaldırmak ve drenajı iyileştirmek için toprağı kök topunun yüksekliğine eşdeğer bir derinliğe ve geniş bir alana gevşetin. Bu, organik madde ekleyerek zor veya kumlu alanlarda toprağın yapısına yardımcı olacaktır.

Dikim sırasında gübre uygulanması tavsiye edilmez. Ancak mikorizal mantar aşısını püskürten ve köklerle temas halinde olan fakir topraklarda ağaç ve çalıların kök salmasına yardımcı olabilir. Topraklar kışın sulanıyorsa, ağaçların ıslak toprağa daha uygun olup olmadığını düşünün, drenaj uygulayın veya yaklaşık 25-30 cm yüksekliğinde ve 1 m çapında hafif bir tepeye dikin.

Dikim kılavuzu
Bitkileri kaplardan veya tekstil ambalajlarından çıkarın (bazı ağaç örnekleri ambalajın garanti koşulları altında kaldığını belirtir, ancak kural olarak tekstil ambalajlarının çıkarılması gerekir). Kök rahatsızlığını tolere etmeyen manolya ve okaliptüs hariç. Ardından, güçlü kökleri budayın ve boyutları hakkında bir fikir edinmek için çıplak köklerden uzatın. Yapay toprak tarafından korunan kökleri budamaya veya başka şekilde rahatsız etmeye gerek yoktur. Köklerden daha derin olmayan, ancak ideal olarak kök sisteminin çapının en az üç katı olan bir dikim deliği kazın. Dikim deliğinin kenarları sıkıştırılmışsa, ekimden önce toprağı hafifçe ezin. Çimenli alanlarda dairesel ekim delikleri yapmak daha kolaydır, ancak kare ekim delikleri köklerin ağır topraklar durumunda köşelere nüfuz etmesine yardımcı olur. Bir daire içinde kare bir delik bu iki elemanı birbirine bağlar.

Ekimden önce çıplak kökleri veya çalıları yaklaşık 30 dakika bekletin. Ve saksılardan çıkarmadan önce kaplarda güzelce su verin. Bir dikim deliğine bir ağaç veya çalı yerleştirin ve dikim tamamlandığında kökleri toprak yüzeyi ile aynı hizada olacak şekilde yerleştirin. Saksı bitkileri söz konusu olduğunda, kökleri kısmen açığa çıkarmak için kompostun üst katmanlarını kazımak gerekebilir. Derin ekim, havanın kök sistemine gerekli hareketini engeller ve alt gövde hastalığa eğilimlidir - bu, kötü yerleşime yol açabilir. Küçük ağaçlar buna ihtiyaç duymaz, ancak daha büyük olanları dikerseniz, üst tortu örnekleri kullanılmalıdır. Dikim deliğini dikkatlice doldurun, toprağı tüm köklerin arasına ve etrafına yerleştirin, hava ceplerini ortadan kaldırmak için. Dikim çukurunun dibine ek organik madde eklenmesinin yardımcı olduğuna dair çok az kanıt vardır; aslında bu işlem, organik madde ayrıştığı için bitkilerin köklenmesini önleyebilir ve bu da ağaç üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Sert maddeye sıkışmasını ve suyun girmesini önlemek için toprağı nazikçe katılaştırın. Gerekirse, ağaç spiralleri, tavuk teli koruyucuları veya benzeri ile hasara, geyik veya tavşana karşı koruyun.

Bakım Sonrası

Sulama
Yeni dikilen ağaçlarda ve çalılarda kuraklık yaygındır. Soğuk ve nemli yazlarda bile, yağmur nadiren toprak nem rezervlerini tamamen yeniler. Köklerin etrafındaki toprak kuru olabilir, yüzey nemli olsa bile. Özellikle rüzgar koşullarının su kıtlığına neden olması muhtemeldir. Donuk, cansız yapraklar fark ederseniz, ağacın yaşadığı stres ve kuraklığın bir işaretidir. İdeal olarak, su kaybına izin vermeyin ve hasarı önlemek için sulayın. Sulama yardımcıları, yeni dikilen ağaçların sulanmasına yardımcı olur, örneğin: sulama boruları (biyolojik olarak zararsız patates nişastası sulama borusu mevcuttur) veya sulama kapları. Özellikle drenajı yetersiz topraklarda ve otomatik sulama sistemleri yardımıyla sulama mümkündür, bu da çürümeye neden olan köklere ve kuraklık benzeri semptomlara yol açar. Şüpheniz varsa, sulamadan önce toprağın kurumaya başlayıp başlamadığını görmek için kök bilyesinin kenarını bir mala ile kazın. İhtiyaç duyulan miktar toprağın cinsine göre değişecektir, ancak genellikle büyüme mevsimi boyunca kuru havalarda her hafta metrekare başına 30 - 50 litre (4 - 6 sulama kutusu) gerekir.

Yabani otların temizlenmesi
Yabani otlar, çimenler ve diğer bitkiler suyu yeni dikilmiş ağaçların ve çalılıkların köklerine ulaşmadan yakalar. İlk üç yıl boyunca, bu sorunu önlemek için bitkinin çevresinde en az 1,2 m çapında bitki örtüsü olmayan bir çukur oluşturup sulayın. Çukur, çapalama, bir malçlama pedi kullanarak veya yabancı otları kontrol etmek için temas veya sistemik yollarla yabancı otlardan arındırılabilir. Bu dairenin üzerine, malç içermeyen ahşap sapların etrafına malç yerleştirmek de, kabuğun çürüme riskini önlemek için orada 10 cm'lik bir yaka bırakmakta fayda var.

Gübreleme
Gübrelerin ekim zamanında eklenmesi gerekmez, ancak toprak çok zayıfsa veya daha hızlı büyüme gerektiriyorsa ekim sonrası kullanılabilir. Bununla birlikte, mikorizal mantar kullanıyorsanız (örn. Rootgrow), fosfor (genelde gübrelerde ve süperfosfatta kullanılır) mantarı baskılayabileceğinden, hiç gübre kullanmayın.

Biçimlendirici budama
En iyisi, ağaç henüz gençken deforme olmuş dalları düzeltici kesim yapmaktır. Bu, rakip liderlerin kısaltılmasını veya kaldırılmasını ve hasarlı, ölü veya hastalıklı dalların kaldırılmasını içerebilir. Alt kenarların kademeli olarak çıkarılması (yani ana gövdeden çıkan yan drenler) temiz bir gövde gerekliyse gerekli olabilir. Yeni ağaçların biçimlendirici budamasıyla ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Bağları düzenleme ve pimleri çıkarma
Ağaç bağlarını ilkbahar ve sonbaharda kontrol edin ve gövdenin çekilmesini önlemek için ayarlayın. İki büyüme mevsiminden sonra ağacı sabitlemek için yeterli kök büyümesini sağlamalıdır ve pimler çıkarılabilir.

Soru: Bir fidan veya ağaç nasıl dikilir?
Cevap: Aslında ağaç dikmenin iki ana yöntemi vardır. Biri sağlam bir kök topu olan ağaç dikiliyor. Ağaçlar, kumaş ve ip ile bağlanabilir veya plastik bir kap içinde saklanabilir. Bu ağaçlar dikim içindir.

Soru: Ağaç dikim mevsimi ne zaman?
Cevap: "Çıplak kökler" kış aylarında, çoğunlukla 15 Aralık'tan sonra, ancak en geç 31 Mart'ta ekilir.

Soru: Yeni ağacımı gerçekten malçlamam gerekiyor mu?
Cevap: Yeni fideler ve ağaçlar yeterli neme ihtiyaç duyar. Su eksikliği, yeni dikilen ağaçlar için ciddi stresin önemli bir nedenidir. Malç, ağacın en iyi arkadaşıdır.

Soru: Bir ağaç dikmeye hazır olduğumu nasıl bilebilirim?
Cevap: Sağlıklı bir ağaç dikmeye ve yetiştirmeye hazır mısınız? Bu ağaç testinde, başarılı bir şekilde sağlıklı bir ağaç yetiştirmeye hazır olup olmadığınızı öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız.

Soru: Dikim için ağaçları nereden satın alabilirim?
Cevap: Ağaçlar çoğu bölgelere özel olarak satın alınabilir örnegin peyzajcılarda. Dikim alanınıza uygun belirli ağaç türleri hakkında peyzaj mimarına veya bahçıvana danışmalısınız.

Soru: Ağaç dikme araçlarını nereden satın alabilirim?
Cevap: Büyük bir ekime başlamadan önce doğru ekim ekipmanı satın almanız gerekir. Uygun ekipmanın yeterli kullanımı, doğru ekimi sağlayacak ve işiniz sizin için daha kolay olacaktır.

Soru: Bir fideyi veya ağacı nereye dikmelisiniz?
Cevap: Bir ağaç dikerken sağduyunuzu kullanın. Ağacın uzaması veya genişlemesini bekleniyorsa, ona büyümesi için gereken alanı verin. Türlerin nem, ışık ve toprak ihtiyaçlarını anlamak son derece önemlidir.

Soru: Kök demetleri olan ağaçlar nelerdir?
Cevap: Kök balya fideleri genellikle iki ila üç yaşından daha eskidir ve fidanlıklar için ticari veya devlet arazilerinden kazılır. Top şeklinde toprakla kaplı köklerle tek tek gelirler.

Soru: "Çıplak kök" ağaç fideleri nelerdir?
Yanıt: Serbest köklü fidanlar genellikle ticari veya devlet fidanlıklarında yetiştirilen iki ila üç yaşındaki ağaçlardır. Genellikle sadece çok nemli bir ortam veya bulamaçla kaplı köklerle sağlanırlar.

Soru: Delik ne kadar büyük olmalı?
Ağaç kök topunun derinliğinden daha az ve kök topun iki katı genişliğinde bir delik kazmak için bir kürek kullanın. 1,5 kat daha geniş bir deliğe razı olabilirsiniz ama bence daha geniş bir delik daha iyidir.

Soru: Çukura kompost koymalı mıyım?
Cevap: Genellikle hayır. Deliği yalnızca birinci sınıf toprak veya kompostla doldurmak, genellikle ağacın köklerini ziyafet çekecekleri güzel ve rahat deliklerinde kalmaya teşvik edecektir. Masada yemek istediğiniz her şey yoksa, bir restorana gideceksiniz ve ağacınızın kökleri de öyle. En fazla orijinal toprağın %75'ini kompostun %25'i ile karıştırıp çukura geri ekleyin. Genellikle, orijinal toprak gerçekten kötü değilse, onu kendi haline bırakırsınız.

Soru: Dikimden sonra bir ağacın kök küresinin etrafına çuval bırakabilir miyim?
Cevap: Tavsiye edilmez. Çuval geçmişte oldukça ekolojikti, ancak bugünün çuvalı çürümesini önlemek için genellikle kimyasallarla emprenye ediliyor. Ağacın etrafında çuval bırakmak, köklerine bir engel oluşturabilir ve ağacın köklenmesini ve büyümesini engelleyebilir. Tamamen kaldırmak en iyisidir.

Soru: Ağacı sabitlemeli miyim?
Cevap: Yalnızca devrilme riski varsa, olağandışı rüzgarlı bir yerse veya ağacın tepesi orantısız bir şekilde büyükse, aksi halde olduğu yerde bırakın. Ağaç büyümesi çevrelerine tepki verir, yani bir ağaç gövdesinin veya esintiyle sallanan dalların hareketi aslında ağacın köklerini daha güçlü ve daha derin yapar.